Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 28 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The Ghost and the DarknessThriller

USA
109 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Lovci lvů
rok: 1996
režie: Stephen Hopkins
scénář: William Goldman (written by)
hrají: Michael Douglas (Charles Remington), Val Kilmer (Col. John Henry Patterson), Tom Wilkinson (Robert Beaumont), John Kani (Samuel), Bernard Hill (Dr. David Hawthorne), Brian McCardie (Angus Starling), Emily Mortimer (Helena Patterson), Om Puri (Abdullah), Henry Cele (Mahina), Kurt Egelhof (Indian Victim)
produkce: Michael Douglas, Grant Hill, A. Kitman Ho, Gale Anne Hurd, Paul B. Radin
hudba: Jerry Goldsmith
keywords: lion, bridge, railway, africa, train, blood, remake, animal-attack, lion-attack, hunting, colonialism, baboon, swahili, based-on-true-story
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7154

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 16. červen 2007

„V našom žargóne sa tomu povie, že mal výborný plán, ale trafili ho. Či sa postavíte, to záleží od vás, priateľu.“

Prielom devätnásteho s dvadsiatym storočím. Írsky staviteľ mostov, John Patterson (Val Kilmer), je drsným obchodníkom Beaumontom (Tom Wilkinsom) poverený cestou do Afriky, aby tu dohliadal na stavbu mosta. Kvalitne a rýchlo – konkurencia nespí. Stovky domorodých robotníkov položia každý deň cirka štyri kilometre trate. Robota ako pre koňa, i bez postaraných problémov, akým je lev, ktorý ráno, krátko pred Pattersonovým príchodom, napadol jedného z robotníkov. Patterson, obklopený len hŕstkou belochov, sa múdro rozhodne leva ešte túto noc zneškodniť, čo by prospelo nielen k upokojeniu situácie, ale i k jeho postaveniu medzi nedôverčivými domorodcami. Leva nakoniec naozaj skolí (jednou ranou!), tábor sa opäť ponorí do pracovného stereotypu a izolovaný Patterson zase do zamilovaných listov, ktoré mu píše jeho tehotná manželka (Emily Mortimerová).

Po čase však zaútočí ďalší (ten istý?!) lev a zabije ďalšieho domorodca. Patterson, obklopený nevrlým doktorom (Bernard Hill – kapitán Titanicu), sympatickým radcom Angusom (Brian McCardie) a verným domorodcom Samuelom (John Kani), nájde ráno už len jeho zvyšky. Medzi domorodcami sa začne šepkať, že v Tsave sa uhniezdil sám diabol. Zviera po nociach obchádza tábor a ďalšie a ďalšie nemilosrdné útoky z jeho strany naznačujú, že sa mu tu zapáčilo. Ostatne, je známe, že strach leva priťahuje. A tento toho strachu vyvolal viac než dosť! Práce na moste sú narušované búriacimi sa robotníkmi a vyhrotenú situáciu už akoby nemalo čo zachrániť.

V poslednej chvíli je k hlave vzbúreného vodcu Abdulaha (Om Puri – Indiana Jones a Chrám skazy) rázne priložená pištoľ a neznámy mužský hlas ho vyzýva, aby si vybral medzi stíchnutím a guľkou do hlavy. Hlas nepatrí nikomu inému, ako po celom svete známemu lovcovi Remingtonovi (producent snímky, Michael Douglas). Zdá sa, že situácia sa upokojuje, takisto Patterson začína mať pocit, že všetko sa na dobré obracia. Lenže útoky nielenže neustávajú na intenzite, ale dokonca na hladinu vypláva šokujúca informácia – v skutočnosti celý ten čas vraždí pár levov! Domorodci, ktorým už netreba k odchodu veľa, ich pomenujú Duch a Temnota. Ako sa ukáže, levy nezabíjajú kvôli hladu, ale pre potešenie. Začína lov!

Hoci je to neuveriteľné, historický dobrodružný triler Lovci levov, vznikol podľa skutočných udalostí, keď na prelome 19. a 20. storočia v Afrike pár ľudožravých levov naozaj pripravil o život cirka 150 ľudí (!). K takémuto príbehu už ani nemusíte čo vymýšľať, takže špičkový scenárista William Goldman (napr. Butch cassidy a Sundance Kid, Chaplin alebo Misery) nemal priveľa práce. Fakty hovoria za všetko.

Takmer dvojhodinová snímka sa spočiatku odvíja v chlapčenskom duchu veľkých afrických dobrodružstiev. Spočiatku je lev len vzrušujúcim spestrením rutinných horúcich dní. Postupne ale jeho letmý tieň, pohybujúci sa v pôsobivo zvlnenej tráve (bravúrna práca kameramana Vilmosa Zsigmonda), naliehavejšie prerastá cez Pattersonovu hlavu, ktorú mu kvalitne prepožičal „zlý chlapec“ Val Kilmer (The Doors, Búrlivé srdce). Pod pozorným okom režiséra Stephena Hopkinsa (Nočná mora na Elm Street 5: Dieťa zo sna, Predátor 2) a producenta Michaela Douglasa, akoby dostal po dlhých rokoch znova chuť hrať. Ak ste naozaj na afrických pláňach, vzrušenie z lovenia ani predstierať príliš nemusíte, čo poviete? Ak máte radi, keď je Afrika v americkom filme zobrazovaná prostredníctvom krvavého zapadajúceho slnka a žirafami, prídete si na svoje už v úvodnej scéne, kedy Val Kilmer nadšene pozoruje z lokomotívy pomaly ubiehajúcu krajinu. A do toho nádherná, stopercentne africká hudba Jerryho Goldsmitha.

Postupne sa ale film mení na právoplatný horor a to napriek tomu, že samotné útoky na ľudí prebiehajú väčšinou potme a v náznakoch. Zato strih zvukových efektov vypovedá o všetkom. Presne v tejto kategórii film i získal Oscara! Je to naozaj paradoxné, že po takých „jasných“ hororoch, ako boli Krueger a predátori, nakrútil Hopkins svoj najlepší horor s takými úspornými detailmi. Mimochodom, nakrúcania sa účastnilo spolu päť levov, pričom denná dávka na jedného bolo cirka sedem kíl mäsa.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.