Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Critters 2: The Main CourseMonsters

USA
93 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Critters 2: Hlavní chod
rok: 1988
režie: Mick Garris
scénář: David Twohy (written by) (as D.T. Twohy) and), Mick Garris (written by)
hrají: Terrence Mann (Ug), Don Keith Opper (Charlie (as Don Opper), Cynthia Garris (Zanti), Scott Grimes (Brad), Al Stevenson (Bus Driver), Tom Hodges (Wesley), Douglas Rowe (Quigley), Liane Alexandra Curtis (Megan Morgan (as Liane Curtis), Lindsay Parker (Cindy), Herta Ware (Nana)
produkce: Daryl Kass, Barry Opper, Robert Shaye
hudba: Nicholas Pike
keywords: egg, easter, flesh-eating, spit-take, dog, skeleton, shape-shifter, explosive, grandmother-grandson-relationship, man-eating-monster, axe, mirror, dead-dog, small-town, severed-arm, torso-cut-in-half, spacecraft, sex-change, sequel, product-placement, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5462

Recenzoval BloodyMary

Přidáno: 14. červen 2007

Pri hororoch platí že vo väčšine prípadov mali pokračovania klesavú hodnotu. Critters 2 sa tomuto neduhu bohužial nevyhli. Nachádzajú sa tu totiž všetky “nešváry“ ktoré sa u pokračovaní tak často vyskytujú.

Dej sa odohráva v mestečku Grovers Bend kde sa práve chystá oslava Velkej Noci. Do města prichádza “hrdina“ jedničky Brad (Scott Grimes) aby navštívil babičku. Aj keď sa snaží aby ho nikto nespoznal (pretože nikto mu neverí že Critters zaútočili na farmu kde býval aj s rodinou), je veľmi rýchlo odhalený a čelí výsmechu. No čoskoro obyvateľov Grovers Bend smiech prejde pretože sa na vlastnej koži presvedčia že historky o “príšerkách z vesmíru“ neboli žiadne výmysli. Bradovi prichádzajú na pomoc aj starí známi Lovci Odmien.

Štafetu po Stephenovi Herekovi prevzal Mick Garris dovtedy nie príliš úspešný režisér (aj keď v súčasnosti má na konte štyri epizódy môjho oblúbeného seriálu Masters of Horror). Herek bol sice úplný nováčik zato však mal hromadu nápadov. Garris bohužial na nič nové nprišiel a tak nám Critters 2 neprináša nič nové (teda okrem väčšieho bodycountu a schopnosti Kriterov spojiť sa do jedného velkého klbka – ktoré mimochodom vyzerá naozaj otrasne, ale to už nie je Garrisova chyba).

Dalšou, a pre mňa velkou, chybou je znovuobjavie sa Charlieho, ďalšej postavy z jednotky. Ten člověk je totálne nesympatický a kazí celkový dojem z filmu. Pre všetkých čo rovnako cítia (alebo budete cítiť – pokiaľ ste Critters ešte nevideli) mám zlú správu. Prežije. A dokonca sa objaví aj v ďalších dieloch. Tomu hovorím drzosť.

Tak ako jednotka aj dvojka je mix komédie, sci-fi, horroru. Komediálna časť mi tam dosť vadila (smrť šerifa), ale na druhej strane si neviem bez nej film predstaviť. Predsa len sa nedá brať horror o chlpatých a kotúlajúcich sa príšerách z vesmíru vážne. To by chcelo príliš veľkú dávku benevolencie. Okrem toho najnižší rating bol: prístupný od 16 rokov, takže hektolitre krvi nečakajte.

Aby som to zhrnul. Critters 2 ide v koľajach jednotky a ani sa ich nesnzží opustiť. Načo aj. Jednotka bola pomerne úspešná. To je bohužiaľ problém, pretože pozerať dvakrát na skoro to isté nebaví nikoho. Tých pár málo noviniek film z priemeru nevytrhne. Ďalšie negatíva som už spomenul, pozitíva nie sú skoro žiadne. Možno tak to že oproti jednotke má dvojka rýchlejší spád, Kritrovia sa objavia na obrazovke pomerne skoro.

Najväčšou chybou je to, že ak si pozriete Crittersov jako 10-11 ročné decko možno vás nadchnú (aj keď u dnešnej mainstreamom vychovanej mládeže by som na to krk nedal). Bohužial u ľudí starších ako 18 nemá film čím zapôsobiť. Ja dávam 5/10 .Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 02. leden 2009

„Potrebujeme šerifa!“ – „Je v telefónnom zozname.“

Prvý raz sme o nich počuli v roku 1986, keď v réžii debutujúceho remeselníka Stephena Hereka ožili divácky obľúbené mimozemské mini-monštrá, v našich zemepisných podmienkach známe ako Kriteri, t.j. malé „ostnaté futbalové lopty“ s neuveriteľným apetítom, obdarované zábavnými dialógmi. Pristáli na farme Brownovcov – nebudem klamať, nie všetci prežili. Našťastie bol k dispozícii oddaný pomocník Charlie (Don Opper) a keď ani on nestíhal, prileteli tvrdí vesmírni lovci a problém vyriešili kanónmi.

Malý Bradley Brown (Scott Grimes) to vyriešil tak, ako sa patrí – útekom. Po rokoch sa však už odrastenejší vracia do rodného zaspatého mestečka Grover's Bend, aby tu s babičkou oslávil Veľkonočné sviatky. Pomaľované vajíčka, poukrývané v záhradke, čudný to americký zvyk týchto sviatkov, však budú predstavovať len začiatok masakru, ktorý sa v mestečku rozpúta vo chvíli, ako sa ukáže, že v skutočnosti príšerky nezabudli v neďaleko stojacej sennej stodole naklásť vajcia. Nastáva bitka, ktorej sa okrem Bradleyho, vracajúceho sa Charlieho a kozmických lovcov, účastní celá dedina.

Kriteri patria k mnohým typicky netypickým filmovým produktom bizarných amerických osemdesiatych rokov. Len v desaťročí, v ktorom striebornému plátnu kraľovali akční borci Stallone, Dudikoff s Schwarzenegger, kedy mohlo na televíznej obrazovke hovoriť auto a keď sa Amerika ako-tak spamätala z Vietnamu a Watergate, mohol vzniknúť nostalgický kvázi-fenomén večne hladných potvoriek, stavajúcich sa tak po bok spriatelene kurióznych Gremlinov. Keďže snímka zaznamenala priaznivý divácky ohlas, rozhodlo sa štúdio New Line Cinema vrátiť ju znova do akcie.

Od tvorcov nemožno čakať inteligenciu Jamesa Camerona, ktorý namiesto aby nechal v Ripleyovej záchrannom korábe vajce netvora, išiel na Votrelcov z úplne iného smeru. Tvorcovia Critters 2, v čele s producentom série Nočná mora na Elm Street, Robertom Shayeom, si vyberú najľahšie riešenie – prečo nie! Nie je predsa dôležité, ako sa príšerky vrátia, hlavné predsa je, že sa vrátia! Divák nechce napätie ani IQ od série, ktorá sa v nasledujúcich rokoch dočkala dvoch pokračovaní, kdeže, naopak - žiada brutálnu zábavu so všetkými trademarkami (silné kanóny, nemotorný maskot série Charlie, lovci, otitulkované dialógy monštier).

Snímka neprekvapí scenárom ani zložitými medziľudskými vzťahmi (sympatický mladík, jeho potencionálna frajerka, milá starenka), lež ráznym a uvoľňujúco priamočiarym situačným príbehom, z ktorého si okrem iného zapamätáte scénu, keď miestny šerif, v prezlečení za veľkonočného zajaca, dostane do nohavíc malé prekvapenie. Tieto pôvabné detaily (ďalej zakončenie potencionálne úspešného útoku na spiace dievčatko, monumentálny návrat šerifa, pôsobivý planetárny začiatok), spolu s jedným slovom otrasnými špeciálnymi efektmi, robia zo snímky podarené dielko, ku ktorému sa vždy radi vrátime. Diváka prekvapí, že za scenárom stojí dvojica Mick Garris a D.T. Twohy, budúci režiséri kingoviek (Sleepwalkers) a Čiernočiernej tmy. Film sa od komorného hororu, okoreneného miernym nadhľadom, obracia na katastrofickú sci-fi komédiu.

Nechce sa mi príliš rozmýšľať nad finálnym hodnotením, je to len číslo, ale aj tak, človek by v spomienkach rád dal 80%, ale potom si Critters 2 pozrie znovu a uvedomí si, že na jednu takmer výbornú scénu a postavu (prepitý šerif a jeho „tak do toho, ľudkovia, nemôžete stratiť nič viac, ako svoje životy!“) pripadá desať minút nudnejšieho žánrového stereotypu. Napriek tomu: populárne červené očká, vzduchom letiace ostne, zúbky ostrejšie ako žiletky... dobrú chuť vám prajem za 80%.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.