Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 34 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Dead & BuriedZombie

USA
94 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Mrtví a pohřbení
rok: 1981
režie: Gary Sherman (as Gary A. Sherman)
scénář: Ronald Shusett (screenplay) &), Dan O'Bannon (screenplay), Jeff Millar (story) &), Alex Stern (story)
hrají: James Farentino (Sheriff Dan Gillis), Melody Anderson (Janet Gillis), Jack Albertson (William G. Dobbs), Dennis Redfield (Ron), Nancy Locke (Linda (as Nancy Locke Hauser), Lisa Blount (Girl on the Beach / Lisa), Robert Englund (Harry), Bill Quinn (Ernie), Michael Currie (Herman), Christopher Allport (George Le Moyne / Freddie)
produkce: Robert Fentress, Michael I. Rachmil, Ronald Shusett, Richard R. St. Johns
hudba: Joe Renzetti
keywords: sheriff, murder, undertaker, killing, corpse, pain, rope, violence, tied-up, small-town, dead-body, atonal-music-score, gun, needle-in-eye, mysterious-death, house, doctor, police-van, photograph, blood, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8332

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 28. duben 2007

Prvý pohľad na americký horor zo začiatku 80. rokov, Mŕtvi a pochovaní, sa vyznačuje nezáujmom; ostatne, od nakrútenia už nejaký ten piatok ubehol a snímka s týmto názvom dávno upadla do (polo)zabudnutia. Veď dokonca ani tí pravoverní hororoví fanúšikovia ju príliš často vo svojom zvrhlom dialógu nespomínajú - ak vôbec.

Lenže už úvodné titulky nám naznačia pár kladných vecí a začíname sa tešiť na ďalšie a ďalšie minúty. Za prvé, atmosféra s podozrivo pokojným brnkaním na klavír je mrazivo pôsobivým prísľubom svetlých hororových zajtrajškov. Za druhé, filmu sa účastnil Stan Winston, takže vo filme nielenže budú nejaké nechutné masky/monštrá, ale budú odvedené na kvalitnej úrovni. Je pravda, že Winston mal za sebou v čase nakrúcania len pár nezaujímavých fušiek, ale v nasledujúcich rokoch spolupracoval na takých filmoch, ako sú Vec, Votrelci, Predátor alebo Nožnicovoruký Edward. A za tretie: scenár písali Dan O´Bannon a Ronald Shusett, čo sú páni, ktorí stvorili kultového Votrelca (1979) Ridleyho Scotta. Shusett sa zároveň podieľal i na produkcii Mŕtvych a pochovaných. Takže to začína vyzerať na síce nenápadný a malý, ale o to zaujímavejší horor, nakrútený hlavne fanúšikmi pre fanúšikov.

Dej – prekvapivo podmaľovaný noirovým jazzom - nás zavedie do zaspatého prímorského amerického mestečka. Šerif Dan Gillis (James Farentino – Tajomná žiara nad Pacifikom) je znepokojený čudnými úmrtiami, ku ktorým tu po nociach v poslednom čase dochádza. Pohár jeho trpezlivosti pretečie vo chvíli, keď sa jeho krásna manželka Janet (Melody Andersonová – queenovský Flash Gordon) začne správať ešte zvláštnejšie, ako doteraz, a najmä keď Dan zrazí v noci človeka, ktorý si následne nehodou amputovanú ruku vezme a zmizne v tme... O prekvapivých záležitostiach, ktoré sa začnú v doteraz takom príjemnom mestečku odohrávať, je ale najlepšie nič nevedieť dopredu. Už preto, že ani šerif nie je z nastanúcich problémov o nič múdrejší ako my a desivú pravdu odhaľuje po desivých kúskoch...

Béčkarský režisér Gary Sherman (neskôr nakrútil napr. Poltergeista III) zručne buduje príjemne pomalú, jazzovú, horúcou morskou nocou predchnutú atmosféru čudného mestečka, v ktorom sa deje niečo strašné, ale všetko vyzerá naoko pekne, trávniky sú posekané, ploty natreté čerstvo na bielo... poznáte to. Ak vezmeme do úvahy, aký krvák bol Votrelec, tak Shusett s O´Bannonom sa nečakane držia v úzadí, sú príjemne civilní a “obyčajní“, chcelo by sa povedať až staromódni. Atmosféra sa mrazivo pokojne odvíja v pomalom tempe a záhada sa odkrýva po hrôzostrašných kúskoch. Výsledkom je horor, ktorý stojí za hriech. Rozhodne ale berte reklamný slogan „tvorcovia Votrelca stvorili najhorší teror na Zemi“ s nadhľadom.

Mŕtvi a pochovaní sú solídnou ukážkou drsnejšieho hororu osemdesiatych rokov a aby ste si o nich vedeli urobiť obraz už pred pozretím, vedzte, že zo všetkého najviac pripomínajú kombináciu Hmly, Stepfordských paničiek, zombíčin, Frankensteina a Lovecroftovho Dagona. Ako bonus sa v nich v nepodstatnej roličke mihne Robert Englund, majúci ešte len pred sebou svoju životnú rolu z dielne Wesa Cravena. Za pozornosť následne stojí ešte šokujúce záverečné rozuzlenie, ale nemôžem sem napísať film z konca 90. rokov, ktorý ho zrejme v tomto smere tak trochu dosť vykradol.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.