Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Night of the DemonsHalloweenHorror obecně

USA
90 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 1988
režie: Kevin Tenney
scénář: Joe Augustyn (writer)
hrají: Alvin Alexis (Rodger), Allison Barron (Helen), Lance Fenton (Jay Jansen), Billy Gallo (Sal Romero), Hal Havins (Stooge), Cathy Podewell (Judy Cassidy), Linnea Quigley (Suzanne), Philip Tanzini (Max), Jill Terashita (Frannie), Harold Ayer (Old Man)
produkce: Joe Augustyn, Jeff Geoffray (supervising producer), Michael Josten, Patricia Bando Josten, Walter Josten
hudba: Dennis Michael Tenney
keywords: teen, party, demon, funeral-parlor, halloween, mirror, halloween-party, seance, possessed, brick-wall, first-of-series, kissing, tiara, electronic-music-score, possession, fireplace, female-nudity, murder, rock-music, burned-body, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7201

Recenzoval BloodyMary

Přidáno: 26. duben 2007

Pamätáte na časy dávno minulé, keď ste očakávali každú pirátsku VHS s dobrým horrorom? Bola to doba kedy sa mnoho filmov zapísalo do naších detských (alebo tínedžerských – to záleží od roku narodenia) sŕdc. Stavím sa, že Night of the Demons bol pre mnohých z nás jedním z nich.

Dej Night of the Demons (ďalej NotD) sa odohráva počas Halloweenu (ako ináč), kedy sa desať tínedžerov chystá na párty v Hull House. Legenda hovorí že tam zlo sídlilo už odpradávna a práve preto sa jeho majiteľ aj so svojou rodinou a personálom navzájom povráždili. Na to, aby sa zlo nedostalo z domu von, slúži rieka tečúca okolo domu a múr, ktorý ho obkolesuje (ako to presne funguje sa dozviete vo filme, nemá cenu to rozpisovať a hlavne to nie je až tak dôležité pre neskorší dej). Počas už spomínanej párty sa všetci zúčastnení rozhodnú uskutočniť seansu aby mohli vidieť budúcnosť (alebo tak nejak). Samozrejme sa niečo pokazí, jedného z nich posadne vypustený démon a ozajstná párty sa môže začať.

Režisérom NotD je Kevin Tenney. Aj keď to bol jeho len druhý film (prvým je Witchboard, ktorý je vlastne skoro o tom istom – o žene posadnutej démonom.) nemôžem povedať, že by bolo na jeho práci zlé. To platí skoro o celom filme až na pár drobností. Jednou (a pre mňa jedinou) je obsadenie “hlavnej“ hrdinky Judy. Cathy Podewell má totiž tak nepríjemný hlas, že mi to doslova trhalo uši. No a ešte k tomu svoje repliky prednáša takým spôsobom že vám z toho bude hlava stáť.
Ak sa divíte prečo je slovo hlavná v úvodzovkách, stačí si pozrieť na Studni recenziu dielu tretieho. A to čo napísal chaos_device (citujem: “všetci majú rovnaké šance a všetkým je venovaná rovnaká pozornosť“) tak to isté platí aj tu.

Ešte sa musím vrátiť ku Kevinovi Tenneymu. Téma zlom posadnutých ľudí je asi jeho najobľúbenejšou témou, pretože ju použil ešte dvakrát. Teda ak nepočítam jeho prvotinu Witchboard. To je celkom dosť, hlavne keď si pozriete jeho info na imdb a zistíte, že jeho tvorba nie je bohvieako bohatá. Okrem toho stihol nakrútiť Béčkarské akčné sci-fi, no a jeho najnovším dieľom je horror Brain Dead.

Čo sa týka hereckého obsadenia, je plné samých neznámych hercov, ktorí aj neznámi ostali. Výnimku tvorí len Billy Gallo, ktorého filmografia je cekom bohatá (teda aspoň čo sa účinkovania v seriáloch týka).

Samozrejme nemôžem nespomenúť to, na čo sa väčšina z vás teší. Gore. Bol by som ignorant keby som nespomenul jednu z najznámejších scien filmu a to “rúž v bradavke“. Takýchto “chuťoviek“ je tu ešte veľa, ale nebudem kaziť radosť a prekvapenie tím, čo NotD ešte nevideli. Aj keď to fiziologicky nie je možné (samozrejme že myslím scénu s rúžom), ide o to, že je to zábava. A o to predsa ide! Baviť sa budete od začiatku do konca, pretože NotD nemá ani jedno vyslovene hluché miesto. Hlavné charaktery sú sice klišovité (hlavná hrdinka, jej priateľ, ich najlepší kamaráti, bojko, playboy, podivín, neger, týpek čo za každym druhým slovom zahreší, štetka atď.). Síce dôjde u niektorých postáv k malej zmene, nebude to pôsobiť rušivo, tak ako premena z obyčajných deciek na supermanov v House of the Dead. Bude to totiž změna typu: “ukázať svoju pravú tvár“. Tým som chcel poukázať na to, že nás nečaká polhodinové zoznamovanie s postavami. Namiesto toho nás dej vrhne rovno do akcie.

Neviem čo mám ešte dodať. Snáď len výbornú skladbu v úvode, výborný koniec ( ktorý je zároveň poučný, pretože nám ukazuje trochu brutálným spôsobom známe príslovie “Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne.“ No a to je asi tak všetko. Takže všetci čo film videli, nech si ho pozrú a tí čo ho nevideli nech si ho rýchlo zoženú a pozrú tiež.

P.S: Jedna z hrdinov sa objavila aj v ďalších dvoch pokračovaniach, napriek tomu že…

P.S. 2: Neviem či sa mi to zdá, ale v každom následujúcom filme o Hull House bolo ukázané väčšie množstvo odhalených ženských tiel, jako v tom predošlom. Ak by bola natočená štvorka, zrejme by išlo o soft porno. Možno som týmto nalákal niektorých jedincov, ktorí boli ešte stále na rozpakoch…Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.