Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 35 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
SunshineScience Fiction

VB, USA
107 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Sunshine
rok: 2007
režie: Danny Boyle
scénář: Alex Garland (written by)
hrají: Cliff Curtis (Searle), Chipo Chung (Icarus (voice), Cillian Murphy (Capa), Michelle Yeoh (Corazon), Hiroyuki Sanada (Kaneda), Rose Byrne (Cassie), Benedict Wong (Trey), Chris Evans (Mace), Troy Garity (Harvey), Mark Strong (Pinbacker)
produkce: Bernard Bellew, Andrew Macdonald
hudba: John Murphy
keywords: sun, earth, astronaut, icarus, physics, scalpel, natural-disaster, atheist, fire, religion-vs-science, snowman, incineration, dust, end-of-the-world-scenario, ultraviolet-light, blood, saving-the-world-mission, suicide, bomb, sydney-opera-house, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7587

Recenzoval humanbeing

Přidáno: 24. duben 2007

Danny Boyle si před několika lety získal pověst filmaře, který i s nízkým rozpočtem umí natočit film, jenž ve výsledku vypadá, že stál o hodně víc. Téměř dokonalá iluze vylidněného Londýna v 28 Days Later spolu s temnými zákoutími s nepozemsky vyhlížejícími nakaženými stála produkční tým pouhých několik milionů dolarů. Boyleova novinka sci-fi thriller Sunshine je sice výrazně dražší, ale naopak se snaží vypadat co nejlevněji. A nutno říct, že je to ku prospěchu věci, jelikož důraz se tu klade víc na příběh než na zbytečné nákladné triky. Na začátek je ještě třeba dodat, že pokud jste svá očekávání stavěli na jménech autorů, je více než možné, že vás Sunshine v jistých ohledech zklame. Z dusné adrenalinové podívané 28 Days Later si totiž tvůrci neberou takřka nic a horrorový prvek tu ustoupil klasické sci-fi. Jedno s 28 Days Later má Sunshine ale přece jen společného. Příběh opět souvisí s katastrofou, v tomto případě daleko ničivější než byla epidemie virové nákazy, ale na rozdíl od ní ve filmu její dopad není vůbec znát. Alespoň tedy po většinu děje. I když jde v Sunshine zprvu o zvrácení katastrofy, hrdinové se s jejím dopadem nakonec budou muset utkat, ačkoliv to tak ze začátku nebude moc vypadat.

Slunce vyhasíná. Jednou z posledních šancí lidstva na záchranu byla posádka Ikaru, která měla za úkol životadárnou hvězdu opět přivést k životu. Mise se ale nezdařila, a tak se po sedmi letech lidé pokusí o ještě jeden, a také zřejmě úplně poslední, pokus o záchranu mrazem zpustošené Země. Ikarus 2 letí ke Slunci se stejným úkolem: Vyslat do středu hvězdy obrovskou jadernou nálož, jejíž exploze podle vědců opět uvede hvězdu v činnost. Po jednoduchém úvodu do děje - kdy jedna z postav coby vypravěč vysvětlí situaci, v níž se lidstvo ocitlo - se divák seznámí s posádkou a tím, jak tráví dny na dlouhé cestě ke středu Sluneční soustavy. Dozvídáme se například to, že přes rok trvající cesta zanechává na psychice posádky nějaké ty následky a nebo, že jejich přežití záleží na dobrém starání se o zahradu, díky které budou mít kyslík i na zpáteční cestu. Netrvá to dlouho a přichází první dějový zvrat (nejedná se o spoiler, protože už v prvních zprávách o filmu ho tvůrci použili k jeho propagaci): Loď Ikarus 1 je stále u Slunce a vysílá nouzový signál. Členové posádky Ikaru 2 přemýšlí jestli mají změnit kurs - mohli by zjistit, co se vlastně stalo s původní posádkou, resp. výbušninou, anebo jestli mají zkusit štěstí jen s jednou náloží. A myslím že, není těžké uhodnout pro jakou možnost se posádka rozhodne, když vlastně jen jedna z nich dokáže zaručit, aby film žánrově odpovídal dobrodružnému sci-fi thrilleru a ne nějaké nezáživné reality show.

Sunshine už od prvních zveřejněných informací patřil mezi filmy, na které jsem se nejvíc těšil. Jednak proto, že se mi poměrně dost líbilo 28 Days Later a druhak z důvodu, že se jedná o typ sci-fi, kterých se až tak často netočí (s dějem odehrávajícím se pouze ve vesmíru). Zvlášť v poslední době - asi se není čemu divit, protože lehce se dá domyslet, že tento druh filmů si kromě vysokého finančního obnosu žádá i spoustu práce na přípravách. A zřejmě kvůli tomu, že se Garland a Boyle nechtěli s přípravami nijak více zaobírat, nakonec způsobilo, že Sunshine je dost neoriginálním filmem. Najde se tu spousta míst, které připomínají jiná sci-fi, např. Vetřelce, 2001 nebo Event Horizon. Avšak stěžejní inspirací byl o sedmnáct let starší snímek Solar Crisis, ze kterého Boyle čerpá možná víc než je vkusné. Zápletka je víceméně totožná, až na detail, že Slunce má Zemi sežehnout a děj se dokonce odehrává i ve stejném roce. Z děje si taky půjčuje některé prvky, nedokážu ale přesně říct co všechno, protože jsem ho naposledy viděl před několika lety. Ono je to ale nakonec celkem nepodstatné, čím vším se Sunshine inspiroval, protože je smutným faktem, že v dnešní době originalita nehraje až tak velkou roli (nemá cenu snažit se o něco originálního, když vám to někdo druhý den vyfoukne a získá za to kredit) jako, dejme tomu, v osmdesátých letech. Mnohem důležitější je jak s těmi nápady naložil a jak se mu povedlo je dát dohromady. Ačkoliv Sunshine působí jako hodně konzistentní film, scenáristicky je neobjevný až rutinní.

Největším zklamáním je scénář. Je sice dobře napsaný, ale obsahuje takovou míru klišé, že mi dělalo potíže ponořit se hlouběji do dění na plátně. Taky mi vadila absence něčeho alespoň trochu zajímavějšího, co by ze Sunshine udělalo záživnější podívanou. Až do půlky je film pomalejší, a až na jednu scénu opravy štítů postrádá větší důraz na napětí. Ta "pravá zábava" začíná až po vstupu na Ikarus I, kde atmosféra začíná konečně správně houstnout. Vstup na palubu je doprovázen parádním nápadem s ukazováním půlvteřinových fragmentů tváří původní posádky, který vlastně funguje jako úvod pro to, co bude následovat. Dalo by se říci, že na druhé lodi děj snímku vrcholí. Jen je škoda, že tvůrci Ikarus 1 nevyužili víc - a taky, že ho nevyužili mnohem zajímavěji. Co se týče závěru, ten byl sice předvídatelný, ale nebyl nijak špatný. Kladem je, že průběh děje se docela obešel bez větších logických děr - ty menší, které tu jsou, se týkají toho, jak funguje hlavní počítač. Jediné, co mi tak úplně nesedělo, byla zápletka s vyhasínajícím Sluncem, která mi nepřijde jako reálná, ale budiž... pokud se na ní dá vystavět zajímavý příběh, tak je to zřejmě v pořádku.

Po technické stránce se jedná o velmi zručně natočený film. I když se Sunshine po celou dobu snaží tvářit nezávisle, tak u něj nevznikají neduhy, jaké často mívají filmy z nezávislé produkce - celkový pocit, že na něco nebyly peníze anebo že se scénář dokonce musel z důvodu nedostatku financí dodatečně upravovat. Triky jsou provedené celkem vkusně. Příběh je zasazen do blízké budoucnosti (kolem roku 2050), takže co se týče technologií není tu nic vyloženě "přehnaného". Dosud nerealizovatelné technické vymoženosti tu jsou, ale jejich vznik se do té doby tak nějak předpokládá. Po vzoru 2001 je loď Ikarus ovládaná počítačem s vlastní umělou inteligencí a jednou z odpočinkových aktivit je, kromě toliko oblíbeného pozorování povrchu Slunce (činnost, která je v té době na Zemi skoro nemožná), pobývání v simulátoru dokonalé virtuální reality. Když nebudu nijak blíže zkoumat věrohodnost zápletky, tak se myslím filmu celkově podařilo navodit ucházející realističnost - jak jen je to tedy v rámci vědecko-fantastického žánru možné. Design lodě je celkem povedený, totéž platí o vnitřku lodi. Nepovedly se skafandry, které mi přišly směšné, jako by byly vypůjčené z nějakého béčkového sci-fi z padesátých let. Ve Válce světů by mi nevadily, ale ve filmu, který se snaží o to, být co nejvíce realistickou podívanou, mi jejich použití přijde hodně podivné.

Sunshine je ve výsledku celkem předvídatelným a vcelku rutinním sci-fi. Nemůžu říct, že mě vyloženě zklamal - je to kvalitně natočené a po chvíli sledování se dostaví i docela slušná atmosféra. Škoda nevyužitého horrorového potenciálu, který slibovala druhá loď a jak mi hudba v traileru přišla výborná, tak ve filmu jsem měl pocit, že mohla být minimálně o třídu lepší - nějaký výraznější motiv by taky nebyl na škodu. Hodnocení bych viděl někde mezi šesti a sedmi body z deseti.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.