Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 47 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Black ChristmasChristmas

Kanada, USA
84 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Černé Vánoce
rok: 2006
režie: Glen Morgan
scénář: Glen Morgan (screenplay), Roy Moore (1974 screenplay)
hrají: Katie Cassidy (Kelli Presley), Michelle Trachtenberg (Melissa), Kristen Cloke (Leigh Colvin), Mary Elizabeth Winstead (Heather Fitzgerald), Lacey Chabert (Dana), Andrea Martin (Barbara 'Ms. Mac' MacHenry), Crystal Lowe (Lauren Hannon), Oliver Hudson (Kyle Autry), Karin Konoval (Billy's Mother), Dean Friss (Agnes - 16 & 22 Years)
produkce: Marty Adelstein, Todd Wagner, Mike Upton, Victor Solnicki, Noah Segal
hudba: Shirley Walker
keywords: christmas, house, sorority, attic, christmas-eve, sorority-house, murder, asylum, rolling-pin, mental-institution, ornament, stepfather, santa, christmas-party, jaundice, snow-brush, telephone, power-outage, psychopath, estrangement, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8488

Recenzoval Martin Kochlica

Přidáno: 13. březen 2007

Vôňa koláčov, ozdobené stromčeky a stupidné pesničky valiace sa z každej strany. To všetko sú Vianoce. A každý chce byť na Vianoce doma. Aj Billy Lenz. Problém je však v tom, že Billy je psychopat a od sladkého domova ho delia steny ústavu pre duševne chorých zločincov.

Remake klasickej vianočnej vyvražďovačky z roku 1974 k nám prichádza pod režisérskou taktovkou Glena Morgana. Glen nie je v tomto žánri žiadny nováčik. Doteraz úspešne spolupracoval, ako scenárista a producent, s Jamesom Wongom na dvoch častiach zo série Nezvratný osud. Obaja fanúšikovia slasherov sa teraz opäť stretli a prinášajú nám pomerne svižnú a krvavú zábavu.

Príbeh o dome, v ktorom vyrastal vyšinutý maniak, a do ktorého sa hodlá vrátiť bez ohľadu na to, koho tam nájde, nepôsobí vôbec prevratným dojmom. O to zaujímavejší je fakt, že pôvodný film vznikol ešte pred Halloweenom či Piatkom trinásteho.

Glen Morgan sympaticky osekal scenár originálu a vynechal nudné vyšetrovanie ako aj pátranie po obetiach a pridal viac vrážd. Šikovne sa pohral s postavou Billyho, ktorého detstvo a pohnútky k zabíjaniu nám približuje pomocou flashbackov. Napriek tomu, že film je takto živší a rýchlejší, obsahuje scenár jednu prebytočnú postavu, ktorá filmu prekvapivo a nemilosrdne podráža nohy. Tvorcovia sa zrejme snažili o prekvapivú pointu, ale to, čo sa deje na plátne, by neprekvapilo ani nafetovanú veveričku.

Samotné zabíjanie je nadupané a drsné. Horor zaujímavo kombinuje skvelé nápady predlohy a pridáva im dravší a krvavejší (a popcornovejší) dizajn. Obete, keďže ide hlavne o mladé dievčatá, sú náležite pekné a sledovať ich umieranie je úchylne úchvatné. Čo na tom, že jednotlivé herečky splývajú do kopy a jediné, čo ich rozlišuje je farba vlasov a veľkosť výstrihu. Plochosť postáv je enormná, no paradoxne to pomáha filmu v jeho nepredvídateľnosti. Jedinou naozaj zaujímavou (ale ani zďaleka nie takou peknou) postavou je napokon samotný Billy.

Remake mnohé zjednodušil a priblížil tak dnešnému divákovi, napokon sa však nevyhol rovnakej chybe, ako mal pôvodný film – snaží sa prinútiť diváka, aby premýšľal, čo je však vo výsledku úplne zbytočné. Vyvražďovačka, oproti originálu, lepšie pracuje so sladkou vianočnou náladou (mord lízatkom), samotná hororová atmosféra však dosť pokrivkáva. Čo-to sa kompenzuje brutálnosťou (vytrhávanie očí) a rôznorodosťou zabíjania, no celkovo s filmu srší chlad.

Dosť na škodu je aj fakt, že film sa u nás premieta tak neskoro po Vianociach a sviatočná letargia, ktorá by dokázala ospravedlniť niektoré chyby, je už dávno preč. Krvavé Vianoce nie sú výnimočný slasher, ale po závale „real“ hororov štýlu Saw či Texaských masakrov, je tu vyvražďovačka, pri ktorej si môžete nostalgicky zaspomínať na časy Vreskotov.

Krv a sneh sú rozhodne zaujímavá kombinácia, a je len na divákovi, či akceptuje, že ide o oddychový film, a dostatočne zavčasu vypne mozog. Ak vás pred šiestimi rokmi presvedčil valentínsky posol lásky (Valentín, r. Jamie Blanks), máte najlepšie predpoklady, že vás uspokojí aj tento vianočný.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.