Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Ghost RiderKomiks

USA, Austrálie
114 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Ghost Rider
rok: 2007
režie: Mark Steven Johnson
scénář: Mark Steven Johnson (screen story)
hrají: Matt Long (Young Johnny Blaze), Raquel Alessi (Young Roxanne Simpson), Brett Cullen (Barton Blaze), Peter Fonda (Mephistopheles), Nicolas Cage (Johnny Blaze / Ghost Rider), Donal Logue (Mack), Tony Ghosthawk (Team Blaze), Hugh Sexton (Team Blaze), Marcus Jones (Team Blaze), Matt Norman (Team Blaze)
produkce: Ari Arad, Lynwood Spinks, Anna Phelps (post-production producer), Steven Paul, Stan Lee
hudba: Christopher Young
keywords: mephistopheles, blackheart, devil, motorcycle-accident, contract, carnival, bounty-hunter, motorcycle, cancer, biker, cane, radical-transformation, demonic-possession, desert, cleavage, stuntperson, caretaker, wood-carving, football-stadium, burning-man, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 10445

Recenzoval humanbeing

Přidáno: 20. březen 2007

Johnny Blaze, motocyklový akrobat, který prodal duši ďáblu, aby zachránil život svého otce, brázdí na motorce ulice coby hořící kostlivec, aby trestal zlo a bojoval s pekelnými silami nebo po jejich boku. Základem pro to, abyste se u Ghost Ridera bavili, je akceptovat premisu původního komiksu, jinak si tento film asi neužijete. Jak v komiksu, tak ve filmu se v noci z Johnnyho stává kostlivec s pyrokinetickými schopnostmi, který své protivníky spaluje svým hořícím řetězem s frekvencí běžícího pásu. Tato představa už sama o sobě většině lidí stačí, aby tento komiks začala nenávidět anebo milovat. Pokud patříte do první kategorie, potom zkuste přehodnotit, jestli vám stojí za to tento úžasně zábavný film předem potopit.

Ghost Rider (GR) je příběhem boje dobra proti zlu s jednou netradiční odlišností. Hlavní hrdina Johnny musí kvůli smlouvě s Mefistofelem sloužit pekelným silám. Celkem klasika. Zajímavé to začíná být až v momentě, kdy Johnny dostane za úkol vyrazit proti jiným pekelným démonům, jejichž vůdce Blackheart se kdysi proti Mefistofelovi vzbouřil. Aby měl proti nim vůbec nějakou šanci, je obdařen schopností ovládat oheň. Jeho úkol je jasný, odměnou za splnění má být zrušení smlouvy, kterou se Johnny ďáblovi upsal. Zprvu je pro něj plnění úkolu spíše obtížné a první zkušenosti s ovládáním ohně nepříjemné. Jak si ale po nějaké chvíli zvykne na poněkud strohou vizáž a všudepřítomný oheň (kolem lebky a na motorce), začíná být znát, že ho to baví. Svoji novou schopnost může užívat jen v noci, což je asi její jediné omezení. Přes den je slavným motocyklovým akrobatem, který si postavil kariéru na překonávání rekordů. V noci pak už z dálky viditelným mstitelem, který může poslat do pekla každého většího hříšníka tak, že se mu zadívá do očí. Hlavní postava je jednoduše na filmu to nejpoutavější, ale tvůrci naštěstí nespoléhali jen na ni. Scénář je napsaný adekvátně předloze a technická stránka je náležitě propracovaná.

GR se vymyká nastolené tradici hollywoodského mainstreamu pojetí komiksů. Pokud bych měl film Marka Stevena Johnsona k něčemu přirovnat, byly by to Batmani od Tima Burtona, kterým se GR nejvíce podobá dějovou jednoduchostí. Čekat od této adaptace druhého Spider-mana by byl holý nesmysl, protože to vylučuje už samotná komiksová předloha, která je velmi přímočará a její hlavní představitel, kostlivec s hořící lebkou, zkrátka neumožňuje složitější práci s charakterem - na které právě stojí řada mainstremových komiksových filmů včetně zmíněného Spider-mana. Atmosféra GR má blízko filmům z osmdesátých let, čemuž napomáhá přímočarý děj a komiksová nadsázka, která se dnes pomalu ale jistě z komiksových filmů postupně vytrácí směrem k větší realističnosti a "serióznosti". Měl jsem možnost si GR komiks přečíst a můžu říct, že film je dost zdařilou adaptací. Samozřejmě tu jsou příběhové odlišnosti, ale stylizace a průběh děje je poměrně věrný. Souboje probíhají, stejně jako v komiksu, rychle, navíc ve filmu se objevují relativně originální nápady, které je ozvláštňují. Jak jsem již zmínil, technická stránka je na tom velmi dobře. Kamera se snaží o záběry, které by nejlépe evokovaly představu komiksu, o totéž se pokouší hudební doprovod, který naštěstí není sestaven z písniček současného popového top 10.

Z komiksových adaptací z poslední doby mi Ghost Rider přijde jako film s nejsympatičtějším komiksovým hrdinou. Je pravda, že nemá úplně nejpropracovanější scénář, na druhou stranu zdaleka není ani nejhorší. Zpracováním a celkovou nenáročností připomíná 80-tá léta. S tím jsou spojené i občasné vtípky: Největší ohlas v kinosále vzbudila scéna, kde Johnny v podobě Ghost Ridera přikován na sedadlo hořící motorky jede po silnici, po níž následoval střih na Roxanne čekající na Johnnyho v restauraci (absurdní a zároveň skvělý moment). Závěr je správně horrorový, tak trochu připomínající Evil Dead, a film končí přesně v duchu komiksu. Celkově jsem byl s Ghost Riderem spokojen, protože na to, co to je - komiksový film s hořícím kostlivcem (!) v hlavní roli - je to skvělé.

PS. GR od uvedení do kin nasbíral nemalé množství negativních kritik, které ho viní především z toho, že nejde o dalšího mainstreamového Spider-mana. Vzhledem k tomu, že předloha ani nic takového nenaznačovala, je s podivem, že ho někteří i přesto čekali.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval duri84

Přidáno: 15. červen 2007

Želám všetkým zúčastnením príjemní deň lebo to bude asi to jedine príjemné čo odo mňa des asi budete počuť. Rozhodol som sa napísať recenziu na pomerne nový film Ghost Rider. Presnejšie Exteded verziu. Poviem to na rovinu trpel som. Nie ako obvykle, ale tak ako som pri filme už dlho nie. Rozdelil som recenziu na par bodov aby sa v nej dalo dobre orientovať. Pokúsim sa vystihnúť všetky aspekty o ktorých si myslím, že sú dôležité. Takže ideme na to.

OČAKÁVANIE: Čakal som naozaj veľa. Trailery vyzerali skvelo, mali švih, šmrnc. Všetko v nich dávalo zmysel a vyzeralo to všetko proste coool. Už som to chcel prirovnať k filmom podľa komiksov ako Spiderman alebo X-men, možno len v najvzdialenejšom kúte môjho mozgu aj k mojej milovanej Vrane, ale nestalo sa. Na traileroch mi vadila tá farebnosť. Žiadne temné farby, žiadne filtre jednoducho nič čím by sa snažili trocha odpútať od stereotypu. A následne zistenie, že prístupnosť filmu bola stanovená na PG-13. To už je zlé. To znamená veľa a po pravde to nezachránila ani rozšírená verzia, ktorá je snáď ešte debilnejšia.

PRÍBEH: Komiksové príbehy mám strašne rád lebo sú fantastické a rozhodne pútavejšie ako príbehy normálne. Sľuboval to aj Ghost Rider. Ale príbeh sa stal iba trápna kulisa pre ešte trápnejšie dialógy. Príbeh je absolútne stupídny. Diablov syn respektíve Mefistofelov syn chce získať istý zvitok na ktorom je upísaných okolo 1200 duší. Zvitok je tak mocný, že má obrovskú silu. Pre Mefista ten zvitok zozbieral jeho posluhovač kovbojský Ghost Rider, ktorý si uvedomil obrovskú silu toho zvitku a obával sa ho dať diablovi a tak spravil jedinú správnu vec a to, že sa postavil samotnému diablovi. Tu by som rád upozornil, že údajné postavenie sa diablovi bol skorej trápny útek do prérie. A to bola len 5 minúta filmu a už niekto zdrhá. Potom pokračuje strih a sledujeme osudy Johnyho Blazea. Mladého Johnyho Blazea. Kto čakal Cagea už v úvode bude si musieť ešte 20 minút počkať. To čo nasleduje je neskutočné zdĺhavé a zbytočné vysvetľovanie čo, kto a prečo. Normálne by sa to dalo riešiť 3 minútovým flashbackom, ale tu sa to nestalo. No a potom už na scénu prichádza pán Cage a problémy sa ešte zhoršia. Príbeh sa potom začne motať do absolútnych debilít, absurdností a trápnych scénok ktoré vedú až k koncu, ktorý bol taký nemastný neslaný. Kto videl T2 ten si určite spomenie. Dosť bolo príbehu lebo mi je z neho zle.

POSTAVY-HERCI Hlavnú postavu hraje N. Cage. Herec je to schopný, pár krát už to dokázal, ale to čo predvádza v tomto filme je na kriminál. A nie len on. Scenár som nečítal takže neviem či mu predpisoval tváriť sa ako sfetovaný teenager. Je nepresvedčivý, sfetovaný, nesympatický a hlavne ten účes mu nesedí(príčesok). A mimo to vo filme má rád opice. Rád sa na ne pozerá na Discovery a namiesto alkoholu alebo piva pije cukríky z poháru na Martiny. Eva Mendez. Krásna to latino Američanka. A to je tak asi všetko. Vo filme nahodí jeden výraz a kráča s ním až do konca. Výstrih ma strašne malí a chová sa ako nejaká hysterka, ktorá nemala styk od doby čo sa s Nicom nevidela(myslené vo filme lebo ich dve postavy sa od seba odlúčili kvôli rodinnej tragédii). A mimo to ju v scenári tak degradujú, že to až bolí. Nicolas spraví vo filme vážnu chybu ktorá mala za následok, že sa s Evou už nestretne. Dokonca sa aj pohádali. Ale skončilo to tak, že ona čo chybu nespravila doliezla za ním sa ospravedlniť. A to najhoršie je to, že Nicholas potom odmietol s ňou mat sex čo ju totálne rozladilo a nebola schopná nič povedať. Možno by som mal spomenúť, že sa počas filmu z nej stala policajná poradkina na nadprirodzené veci z biblie „Síra“. Bože tá scéna je jedinečne chorá a blbá zároveň. Jediný kto stojí za niečo je Nickov - Johnyho priateľ a kolega Mack ktorého hrá Donal Logue. On jediný pôsobí prirodzene a nemá tak debilné repliky ako všetci ostatný.

DIALÓGY: Sú to čo drží film pohromade. Keby Q. Tarantino nemal tak vynikajúce dialógy asi by sa jeho filmy tak neuchytili. To je presný opak Ghost Ridera. Scenár si napísal sám režisér a dialógy asi nacvičoval so svojimi 8 ročnými deťmi. Lebo také vety človek starší 8 rokov nepoužíva. Chýba im náboj, dynamika, vtipnosť, vychytralosť. Jednoducho jediné čo ostalo je trápnosť. Pri tých dialógoch som si aj ruku pred oči musel dávať aby som to nemusel vidieť ako som sa pri tom cítil trápne. Ako môže niekto napísať tak nezmyselné dialógy plné uhh, ohhh, hmmm a nezdajú sa mu nevhodné. To chce asi naozaj gule a mat za sebou obrovské filmové štúdio. Rád by som vedel ktorá hlava pomazaná tomu režisérovi ten scenár schválila lebo týmto si u mňa zaslúžil hodnosť dement roka.

VFX: Ja rád efekty. Ghost Rider ma najefektnejší efekt roka a to oheň. Je pekný, reálny. Vidno, že si naň dali záležať. Ale čo to ostatné. Tie dokreslovačky na tváre aby z nich spravili obludy ešte väčšie než sú. Časticové efekty boli odfáknuté. A najlepšie na tom je to, že na najlepší efekt filmu sa muselo čakať 50 minut. Je to tá vychvaľovaná transformácia Nicolasa na Ghost Ridera. Pamätám ako sa režisér chvastal na internetových video blogoch ako to bude brutálne, plné bolesti a citov. Dokonca tú scénu aj ukázal. Ale to bolo asi tak všetko. Kvôli ratingu PG-13 bola daná scéna tak zostrihaná, že pôsobila až trápne. Nasledovala premena motorky. Taký pekelný transformer. Škaredšiu motorku po transformácii som už dlho nevidel. Na efekty išla väčšina rozpočtu a to ich je tam tak strašne málo. Tak drahý film a tak odfláknutý.

SPRACOVANIE Komiksi o Ghost Riderovi som nečítal. Viem, že ich vydáva Marvel a je to jeden z ich hrdinov. Ale po zhliadnutí filmu si nie som istý či to čo som videl bolo priamo prenesené z komiksu alebo to bola z 80 percent čisto haluz režiséra/scenáristu. Pôsobilo to detinsky, stupídne a hlavne trápne. Na film s takou tematikou som jednoducho čakal niečo iné. Sklamanie bolo tak veľké, že som nemal chuť si pozrieť nejaký film 3 dni. Napravil to až maďarský film Kontroll (revizori).

ZÁVER: Tento film nikomu nedoporučujem. Tým čo sa páči nech sa páči, ale mi ostatný sa budeme modliť k satanovi nech si príde pre dušu Mark Steven Johnsona, Nicholasa Cagea a Evy Mendez. Oficiálne ten film bojkotujem a vyhlasujem ho za to najhoršie čo sa za posledných 7 rokov natočilo. U mňa je to SHIT najväčšej kategórie a za tým si stojím.

Ďakujem za vašu pozornosť a dúfam, že som Vás uchránil od večera pri ktorom by ste trpeli ako ja.

S pozdravom duri84Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.