Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 41 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The DarkGhosts

Německo, VB
93 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Tma
rok: 2005
režie: John Fawcett
scénář: Simon Maginn (novel "Sheep"), Stephen Massicotte (screenplay)
hrají: Maria Bello (Adèlle), Sean Bean (James), Maurice Roëves (Dafydd), Sophie Stuckey (Sarah), Abigail Stone (Ebril), Richard Elfyn (Rowan), Casper Harvey (Young Dafydd), Eluned Jones (Doctor), Gwenyth Petty (Librarian), Robin Griffith (Police Inspector)
produkce: Paul W.S. Anderson, Jeremy Bolt, Steve Christian, Robert How, Robert Kulzer
hudba: Edmund Butt
keywords: wales, sheep, father-daughter-relationship, guilt, afterlife, mass-suicide, flashback-sequence, loss-of-child, jump-from-height, parent-searches-child, underwater-scene, teenage-girl, supernatural, mother-daughter-relationship, seacoast, hospital, missing-daughter, ghost, missing-person, husband-wife-relationship, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 11160

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 30. prosinec 2006

Krásna Adèle (Mariu Belloovú z Tajomného okna a Histórie násilia väčšinou obsadzujú tí, ktorí by chceli Naomi Wattsovú, ale nemajú na ňu peniaze) prichádza s dospievajúcou dcérou Sarah (Sophie Stuckeyová) do mystickými poverami opradeného waleského sedliackeho sídla, do ktorého sa stiahol jej umelecky založený manžel Jamesa (Sean Bean – Silent Hill, remake Stopára).

Krajom sa šíria po nociach dávne legendy o niekdajšom miestnom pokrivenom náboženskom spoločenstve vedenom šialeným Pastierom. Táto komunita pred desiatkami rokov žila presne v tejto lokalite, uverila tunajším starým legendám a jej Pastierom sfanatizovaní členovia nakoniec spáchali masovú samovraždu skokom do priepasti. Smrť v spenených morských hlbinách onedlho nájde i malá Sarah. Zdrvením rodičom ale už onedlho vstúpi do života malá Ebrill. Nie je to nikto iný, ako Pastierova dcéra. Mŕtva viac ako päťdesiat rokov...

Snímke s priliehavým hororovým názvom Tma rozhodne nemožno uprieť pôsobivú temnú atmosféru. Aspoň teda v prvej polovici určite. V druhej sa to bohužiaľ začne zvrhávať na chaotickú kópiu The Ring Two, čo hovorí samo za seba, ale i v týchto minútach sa atmosféra aspoň z posledných síl ešte ako-tak drží na slušnej úrovne, takže zlý scenár jej prepáčite. Najmä ak aj vy zbožňujem komorné, atmosférické horory na tému „málo ľudí vo veľkom dome s čudnou povesťou a čudnými náboženskými praktikami medzi nebom a zemou“. Naposledy ma v tomto ohľade pozitívne oslovil predsa len o dosť vydarenejší, úžasne atmosférický močiarový Kľúč s Kate Hudsonovou. Ani Tma ale nekope za príliš nízku, béčkarskú ligu. Veď už tá príroda a atmosféra! Ovce skáčuce do priepasti, zažltnuté fotky v miestnej knižnici, večeri pri mihotajúcej sviečke... ak sa vám páčila obdobne príjemne staromódna Hra na schovávačku s DeNirom, nenechajte si ujsť ani britskú Tmu.

Nakrútil ju doteraz prevažne seriálový režisér John Fawcett (raimiovka Xena, spielbergovka Unesení). Odviedol dobrú prácu a musím povedať, že jeho kúsok sa mi páčil viacej, ako jeho predchádzajúci horor - pre niektorých kultový werewolf movie Moja sestra je vlkolak (2000). Kým on si svoju prácu odviedol, horšie je na tom scenárista adaptujúci novelu „Sheep“ od Simona Maginna. Odlfáknutá scenáristova práca zamrzí o to viac, že Stephen Massicotte stojí za scenárom k vydarenej Moja sestra je vlkolak 3, ktorú mám z celej trilógie najradšej. Po veľmi dobrom začiatku na nás Massicotte ale hodí utopenie a s ním bežné atribúty hororového žánru pre tých, ktorí hororový žáner nemajú radi a kľučky o tom, že len obeta porazí smrť a podobné nezmysly. Lacné bafačky s pomocou rýchleho strihu a hlučnej hudby, čudné tiene utekajúce nočnou lúkou, podozrivý buchot v prašnom podkroví. A prídu i ďalšie klišé. Môže za to producent filmu, ktorým bol milovaný i zatracovaný Paul W. S. Anderson (Horizont udalostí, AvP)?

Resumé? Veľmi dobré výkony Beloovej a Beana. Hustá atmosféra. A krásna výprava farmy s jatkami stojacimi na burácajúcom, strmom, skalnatom pobreží, z ktorého je také ľahké pošmyknúť sa. Za pozretie to stojí. Hlavne, ak sa vám páčili filmy, ako sú Silent Hill, Kruh (americký), Temnota (španielska) alebo Sanatórium (francúzske). V takomto prípade by ste mohli byť spokojní, hoci, ako vravím, ten obohraný a stokrát videný príbeh vadí a čím sme bližšie ku koncu, tým viacej film stráca zmysel, logiku a zábavu. Ako jednohubka sa dá.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.