Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
DeliveranceThriller

USA
110 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Vysvobození
rok: 1972
režie: John Boorman
scénář: James Dickey (novel)
hrají: Jon Voight (Ed), Burt Reynolds (Lewis), Ned Beatty (Bobby), Ronny Cox (Drew), Ed Ramey (Old Man), Billy Redden (Lonnie), Seamon Glass (First Griner), Randall Deal (Second Griner), Bill McKinney (Mountain Man), Herbert 'Cowboy' Coward (Toothless Man)
produkce: John Boorman
hudba:
keywords: trip, river, nightmare, canoeing, backwoods, businessmen, wilderness, gorge, nature, canoe, redneck, survival, sheriff, rape-victim, banjo-player, white-water-rafting, disturbing, abuse, cultural-difference, anal-rape, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 10193

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 07. prosinec 2006

Štyria kamaráti - Lewis (Burt Reynolds), Ed (Jon Voight), Bobby (Ned Beatty) a Drew (Ronny Cox) - sú už dávno dospelí, úspešní muži z veľkého mesta. Aby si dokázali, že na to ešte stále majú, rozhodnú sa v rámci voľného víkendu splaviť rieku Cahulawasse. Vybrali si ju preto, že onedlho na nej robotníci vybudujú priehradu a tá zničí celý miestny ekologický systém, údolie bude zaplavené a vznikne jedno obrovské, mŕtve jazero, čím táto posledná divoká a neznečistená rieka Juhu v podstate zanikne. Odreagujúce chlapské dobrodružstvo, po ktorom by sa vrátili do svojich zodpovedných a nudných dospelých životov, sa ale po ostrom konflikte s miestnymi primitívnymi horalmi mení v boj o prežitie v drsnej divočine...

Na prvý pohľad sa zdá, že Vyslobodenie do Studne príliš nepatrí. Veď je to hlavne dráma štyroch zrelých mužov, ktorí si raz za uhorský rok vyskočia z kopýtka, aby si dokázali, že ešte nepatria do starého železa a hypnotický príbeh o rieke, ktorá je takou priehľadnou metaforou na ľudský život, že to až bolí. Stačí ale preniknúť len kúsok pod povrch a zistíme, že ak Black Christmas s Halloweenom stáli pri zrode hororového žánru zvaného slasher, bez Vyslobodenia by sme tu možno nemali Texaský masaker motorovou pílou (1974) a ostatných členov rodiny hixploitation.

Hororová odnož hixploitation je: skupinka nič netušiacich mestských ľudí (väčšinou tínedžeri) zavíta do dedinského prostredia. Dôvody sú prakticky dva: okolo zaspatého mestečka idú zámerne (turistická atrakcia vo forme znesväteného cintorína v Tobeovom Texaskom masakre motorovou pílou) alebo náhodne prechádzajú okolo (Nispelov Texaský masaker motorovou pílou). V tunajšom dedinskom prostredí, takzvanom vidlákove, sa mestské deti (častokrát práve prichádzajúce na čaro drog a sexu) dostanú do vyhroteného konfliktu s miestnymi buranskými usadlíkmi. Daný konflikt vyprovokuje jednak arogancia mladých hrdinov a posmešky, akými častujú miestnych obyvateľov, ale rovnako dobre i samotní miestni obyvatelia, keďže sa často jedná o duševne chorých ľudí prevádzkujúcich incest a kanibalizmus.

Tento subžáner má veľa podôb, z poslednej doby sa expertmi naň stali Roth (Cabin Fever, Hostel), Aja (remake Hory majú oči) a Zombie (Dom tisícich mŕtvol). Rokmi na seba hixploitation bral čoraz hororovejšie atribúty, čo viedlo až k Wrong Turn. Z tých reálnejších potom spomeňme úderný austrálsky hic Wolf Creek a Deodatov amazonský masaker Cannibal Holocaust. V minulosti bol Vyslobodeniu dôstojnou konkurenciu Peckinpahov Straw Dogs s Dustinom Hoffmanom. Je zaujímavé, že Vyslobodenie mal pôvodne režírovať práve Peckinpah.

Snímka režiséra a producenta v jednej osobe, Johna Boormana (neskôr nakrútil Exorcistu 2 alebo Excalibur), vznikla podľa rovnomennej novely Jamesa Dickeya. Ten napísal scenár a na konci si zahral roličku šerifa. Je to príbeh strhujúci, napínavý a dobrodružný, má krásnu výpravu, výbornú kameru Vilmosa Zsigmonda a niekoľko scén, ktoré sa zapísali do dejín kinematografie (banjo, homosexuálne znásilnenie –v cenzurovanej verzii nahradené ponížením dotyčnej postavy). To všetko podporené bezchybným hereckým obsadením. V ňom dominuje skvelý Burt Reynolds ako Lewis - dokonalé stelesnenie stodesaťpercentného chlapa. Svalnaté telo, cigara, krátke vlasy, chlpatá hruď, drsné hlášky, lovecký inštinkt, neochota nechať sebou vyjebať a veľmi vhod padlo, že si oholil svoje slávne fúzy. Práve Burtovo obsadenie sa javí byť takmer až ako geniálne. Herec bol totiž v tej dobe vyhláseným predstaviteľom akčných hrdinov vždy majúcich situáciu pevne v rukách a ktorých sa neodporúča provokovať.

Vyslobodenie bolo nominované na troch Oscarov a to v kategóriách Najlepší film, strih a réžia. Je to parádne chlapské dobrodružstvo v lone panenskej prírody... kde nikto nepočuje váš krik.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.