Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 45 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Raptor IslandMonstersNature Amok

USA
89 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Raptor Island: Ještěři útočí
rok: 2004
režie: Stanley Isaacs
scénář: Stanley Isaacs (written by), Dean Widenmann (written by)
hrají: Lorenzo Lamas (Hacket), Steven Bauer (Azir), Hayley DuMond (Jamie Cole), Michael Cory Davis (Marcus), Peter Jason (The Captain), Hristo Shopov (Quinn), Atanas Srebrev (Simon (as Nasko Srebrev), Jonas Talkington (Radar Technician), Ivo Tonchev (Rico), Michail Elenov (Kalif)
produkce: Cindy Carroll (supervising producer), Philip von Alvensleben, Bob Perkis, Jan Korbelin, Barbara Kearney
hudba: Peter Bernstein
keywords: soldier, cgi, airplane-crash, surrender, airplane, captain, man-against-nature, cave, undercover-agent, lava-stream, eaten-alive, volcano, counter-terrorist, hostage, volcano-eruption, war-ship, lava, raptor, rescue-mission, snake, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8246

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 01. prosinec 2006

Lietadlo, búrka, blesky, odpálený motor, v nakladacom priestore veľká drevená krabica opásaná reťazami, niečo v nej buchotá... havária.

O 40 rokov neskôr. Americká lietadlová loď, niekde v čínskom mori. Komando drsného Hacka (Lorenzo Lamas) je poverené rozkazom, ktorý ich zavedie na opustený ostrov. Ten ale v skutočnosti ani zďaleka nie je opustený. Je totiž plný číhajúcich velociraptorov! Mariňáci (obohatení o neatraktívnu agentku CIA) bojujú na ostrove - otriasajúcim prebúdzajúcou sa sopkou - s neľútostnými dravcami, ktorí vyhynuli pred desiatkami miliónov rokov...

Na Raptor Island (ďalej RIS) som sa tešil. Asi tak, ako ste sa vy tešili na crossover Boa vs. Python alebo keď Vapet vydal za pár korún na placke Arachnida. Je to samostatná filmová kategória, kde už nemôžete ani hovoriť o braku. Pevne verím, že nikomu z vás sa úprimne tieto „filmy“ nepáčia, ale niečo k nim predsa len cítite; rozhodne ale nie rešpekt k tvorcom alebo sami k sebe, že ste videli klenot patriaci do „základného filmového vzdelania“. Ale bavíte sa. Kúzlom, nechceného.

Hlavným lákadlom RIS nie je ani tak herecké obsadenie (okrem Lorenza Lamasa ďalej exceluje Steven Bauer ako titulný terorista), ale draví velociraptori. Tých masovo preslávil Spielbergov Jurský park a jeho pokračovania, kde boli tieto potvory čoraz inteligentnejšie. Mám ich rád: obľubujú ľudské mäso, lovia vo svorkách, nie sú hlúpi a majú parádne čeľuste a pazúry, ktorými vám rozpárajú brucho a šklbú vám črevá, kým vy ešte z posledný síl prežívate (v RIS bohužiaľ ale používajú iba čeľuste).

Aké sú teda tieto beštie v RIS? Kde začať. Triky stoja za hov*o. Jednotlivé zvieratá mi pripadali príliš veľké, ale okej, živého raptora som na vlastné oči nevidel. Napriek tomu si nemyslím, že keby ste do nich vypálili zásobník, že by im to neublížilo. Väčšina útokov vyzerá tak, že človek strieľa do troch raptorov (zvláštne, ale väčšinou útočia v trojiciach), raptori stoja dve minúty pár metrov od neho a zlovestne revú, človek kričí a strieľa, raptori postávajú a revú, človek kričí a strieľa, z raptorov ostrekuje efektná krv (ale pri ďalšom zábere nie sú zranení), človek kričí a strieľa, raptori čakajú a revú a potom konečne nejaký podíde k človeku a zabije ho. To sa musí nechať, tieto potvory majú radi hru „Som terč a baví ma to“. A to neriešim (našťastie nie som sám, sú so mnou aj scenáristi) také detaily, čím sa raptori na ostrove celé tie desaťročia vlastne živili. Lávou? Hm, možno len nepožívali tuhú stravu vďaka svojej mutácii... potom ale nechápem, prečo žerú mariňákov!? Inak, ďalšou pozoruhodnou záležitosťou v RIS sú nečakane prebiehajúce útoky; nečakane v tom zmysle, že stromový porast na ostrove je extrémne riedky a už jedného jediného raptora by ste museli, myslím že i napriek jeho mimikrám, vidieť desiatky metrov dopredu.

A ľudia? Nebudem sa hrať na blbca, takže sa nespýtam, čo viedlo Lorenza Lamasa k účasti v tomto podniku. Kto pozeral seriál Odpadlík, kde ako vlasatý lovec ľudí brázdil krajinu na cool Harley Davidson, vie, že ničoho lepšieho sa Lorenzo vo svojej „hereckej kariére“ nedočkal, nech už mal krátky zostrih alebo háro, z ktorého sa ženám klepali kolená. Lorenzo nikdy nemal veľkú fan-obec, pretože mu zostali iba tí, ktorí, neviem prečo, si nenašli zaľúbenie v jeho podstatne slávnejších kolegoch, akými boli Arnold, Sylvester, Steven Seagal, Dolph Lundgren, Van Damme a snáď i ten Chuck Norris. Lorenzo vždy bol kus chlapa, ale nikdy nemal vyhranený bojový (ani nijaký iný) štýl, ktorý by nútil obec fanúšikov akčného žánru prehodnotiť herecké priority.

Scenár je obludne zlý, ale hoďte kameňom, kto si RIS nezoženie aj kvôli tomu. Mariňáci sa k cieľu cesty (loď na šírom mori) dostanú na gumenom člne (!) vybaveným slabým motorom vrnčiacim ako kosačka na trávu. Bohvie, kde bola v tom čase lietadlová loď, ale všetko napovedá tomu, že museli na tomto člnku preplávať pekných pár míľ, pretože lietadlová loď je hovado viditeľné pre nepriateľa široko ďaleko. Ktovie, čo ich núti následne nechať loď vybuchnúť s mŕtvym druhom, keď sú povestné reči o tom, ako sa americká armáda vracia po svojich mŕtvych mužov aj keby ju to malo stáť životy ďalších. V takomto absurdnom ponímaní filmového sveta je potom už iba detail to, že po sebe obidve skupinky strieľajú vzdialené od seba člnmi nejaké dva kilometre. Ďalej sú obdivuhodné Lamasove dedukčné schopnosti; po krátkej plavbe si to zločinci namieri k jedinému ostrovu kam len oko dovidí, na čo Lorenzo prekvapivo skonštatuje „Idú na ostrov“. Ďalej je trošku čudná ostrovná fauna, ktorá vyzerá ako európske lesy - ale čo ja viem o miestnej faune a flóre? Keď nasleduje výbuch lode, mariňáci na ostrove sa prekvapene obzrú, akoby zabudli, že pred piatimi minútami tam oni sami bombu umiestnili. Občas zostáva rozum stáť. Otázkou je, prečo gauneri počas úteku z lode nevyužili možnosť a nezničili mariňákom ten ich úbohý člnok (následne ho našťastie zničia na ostrove – raz doňho bodnú dýkou!). A tiež je otázkou, prečo občas niekto nevylezie na strom.

O hovadskosť sa ale postarajú i dialógy, kde nechýbajú hlášky typu „Bol to dobrý vojak, bojovali sme spolu vo vojnách, o akých sa iným ani nesnívalo“, prípadne „Zmýlila som sa vo vás, zachránili ste mi život, teraz to už viem“ alebo silácke mačo hlášky „Je to niečo, čoho by sa bál i T-Rex“.

RIS zaujme hlavne mladých chlapcov a vyznávačov zábavného filmového braku. Má charizmatického titulného hrdinu, ktorý nás spoľahlivo, i keď nie bez vlastnej krvi, dovedie až k záverečným titulkom. Má krvilačné príšery. Záhadný ostrov, kde vám nikto nepomôže. A bohatú mariňácku hi-tech výzbroj. Nie sú to práve Aliens, ale buďme vďační i za málo.

Áno, Raptor Island som si užil. Áno, je presne taký zlý, ako ste čakali už z názvu a hereckého obsadenia. Áno, je zlý do takej miery, že už sa zotierajú hranice a divák už ani neplače, ale dobre sa baví. Nie, nevidím dôvod, prečo ho vyšším hodnotením stavať po bok filmov, ktoré si vyššie hodnotenie objektívne zaslúžia. Preto, že je s ním sranda? To si radšej vypite s kamarátmi.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.