Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 31 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
SpiderKillers

Kanada, VB
98 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Pavouk
rok: 2002
režie: David Cronenberg
scénář: Patrick McGrath (written by)
hrají: Ralph Fiennes (Spider), Miranda Richardson (Yvonne / Mrs. Cleg), Gabriel Byrne (Bill Cleg), Lynn Redgrave (Mrs. Wilkinson), John Neville (Terrence), Bradley Hall (Spider Boy), Gary Reineke (Freddy), Philip Craig (John), Cliff Saunders (Bob), Tara Ellis (Nora)
produkce: Maria Aitken, Luc Roeg, Hannah Leader, Martin Katz, Zygi Kamasa
hudba: Howard Shore
keywords: halfway-house, schizophrenia, key, spider, asphyxiation, underwear, second-chance, cigarette-smoking, kleptomania, broken-glass, delusion, unfaithfulness, emotionally-disturbed-person, mental-patient, silent-night, prostitute, nonlinear-timeline, barefoot, surrealism, animal-in-title, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6341

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 26. září 2006

„Šaty robia človeka. Čím menej je človek človekom, tým viac šiat potrebuje.“

Ak si chcete Pavúka naplno užiť a nečítali ste o ňom žiadnu recenziu, preskočte aj túto. Ste preč? Nie? Ako chcete.

Čudný, zachovalý štyridsiatnik Dennis Cleg (Ralph Fiennes) prichádza do opatrovníckeho domu, kde býva hŕstka duševne narušených pacientov, o ktorých sa stará prísna pani Wilkinsonová (Lynn Redgraveová). Počas nočných vychádzok objaví Dennis dom s mamkou (Miranda Richardsonová), pijanským otcom Billom (Gabriel Byrne) a ich samotárskym synom (trinásťročný Bradley Hall).

Alebo je všetko inak? Samozrejme. Bez toho, že by som chcel urážať, je každému aspoň trochu rozmýšľajúcemu divákovi vďaka množstvu indícií (rodina večeria, Cleg postáva kúsok od nich, oni ho nevidia) jasné, že tým chlapcom je Dennis a tými dospelými sú jeho rodičia a že sa teda jedná o flashback.

Zatiaľ je všetko fajn; otec pije, ale zdá sa, že svojho utiahnutého potomka nebije, matka má syna rada a vlastne má rada i manžela, veď kto je bez chýb? Ale keďže vieme, čo z chlapca vyrástlo (resp. tušíme, že buď on spôsobil v minulosti niečo príšerné, alebo jemu niekto v minulosti spôsobil niečo príšerné) tušíme, že príbeh mieri k príšernej udalosti, ktorá zmení tiché dieťa v temného pavúka.

Takže ak sa niekto bude chvastať tým, že prišiel na šokujúcu pointu (t.j. chlapec a Dennis sú jedna a tá istá osoba), potom je na omyle, pretože o nejakú pointu tu evidentne nejde. Alebo ide? Nebudem vás napínať: nebol by to David, aby nás nešokoval, viď. všetko, čo nasleduje po scéne s „pusteným plynom“. David, David, kde ty na to chodíš.

Prečo robí Zlo zlé veci? Je to už vopred dané a robí iba to, čo mu predpísal Osud alebo máme svoj život vo vlastných rukách, akurát že nie vždy ho ovplyvňujem len my, ale i prostredie, v ktorom sa pohybujeme? Len veľmi málo filmov má chuť zaoberať sa tým, AKO sa stane z človeka vrah a nie iba ukazovať jeho krvavé vyčíňanie; tvorcov Pavúka zaujímali dráždivé otázky a hmlisté až nijaké odpovede. Vlastne si nespomínam na iné, len na Smrtiaci bumerang a Malého mäsiara.

Film predstavuje ďalšiu možnosť pre Ralpha Fiennesa (Schindlerov zoznam, Anglický pacient, Červený drak) zahrať si postavu nemajúcu ďaleko k zápornej. Len čo nesmelo vystúpi z vlaku a začne sa zakrádať zamračeným, vyľudneným a daždivým mestom, podáva tento na Oscara niekoľkokrát nominovaný herec famózny výkon. Nemôžete od neho odtrhnúť zrak. David znova dokázal, že má ženy rád, ale hrdinami jeho príbehov sú skrátka muži (Goldblum, Mortensen, Law).

Ostatní sú oproti Ralphovi len krovím, dobre zahraným ale krovím. Vrátane Gabriela Byrnea, ďalšieho, ktorý býva v hollywoodskej tvorbe nevyužitý (Koniec dní, Loď duchov). Čo sa zvyšku castingu týka, musím priznať, že Richardsonová (Ospalá diera) je natoľko dobrá, že som si až vďaka záverečným titulkom uvedomil, že hrala dve úlohy. Výborný je Terrence alias John Neville z celovečerných Aktov X.

Snímka sa nesie v pokojnom, pomalom a tichom duchu, ktorý ostro kontrastuje s tým, kto sú jej hrdinovia. Pokojne podmanivá je nielen kamera (Peter Suschitzky – Planéta Krull, Mars útočí!) ale aj strih a výprava; ošarpané domy a z oblohy ak práve nepadá dážď, tak aspoň rozhodne nesvieti slnko a poteší nenápadná hudba Cronenbergovho dvorného Shorea. Rozhodne ale bude sklamaný každý, kto má rád Cronenberga (Rabid, Mucha) len za to, že nakrúca nechutnosti (ak teda za nechutnú vec nepokladáte takú bežnú záležitosť, ako je mužské semeno). Hláv rozbitých lopatami je tu málo. O explicitné násilie tento raz proste nejde. Pavúk je presne taký, aký mal byť. Smutný. Veľmi smutný.

Patrick McGrath si pekne zadaptoval vlastný román, pričom hoci v scenári veľa vecí chýba, nejde o autorovu neschopnosť, ale skôr o nepodceňovanie diváka. Nepadne ani slovo o tom, kde Cleg trávil dlhý čas od detstva do dospelých rokov, ale veď je jasné, že ich strávil na dlhoročnej liečbe. Niektoré záležitosti sa dajú vysvetliť o čosi ťažšie, napríklad ako malý Dennis vedel, kde je „hrob“, keď bol v tom čase doma? A občas príde do akcie útok na zdravý rozum (Domu s cirka desiatimi psychicky evidentne chorými mužmi šéfuje jediná žena? A nezamyká sa v noci?), ale hoďte to za hlavu s tým, že dej je rozprávaný prostredníctvom titulného hrdinu – a ten to v hlave poupratované teda určite nemá.

Neváhajte teda a vstúpte do pokrúteného sveta Dennisa Clega, zaujímavého ľudského pavúka.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.