Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 149 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The HowlingWerewolf

USA
91 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Kvílení vlkodlaků
rok: 1981
režie: Joe Dante
scénář: Gary Brandner (novel), John Sayles (screenplay) and), Terence H. Winkless (screenplay)
hrají: Dee Wallace (Karen White), Patrick Macnee (Dr. George Waggner), Dennis Dugan (Chris), Christopher Stone (R. William 'Bill' Neill), Belinda Balaski (Terry Fisher), Kevin McCarthy (Fred Francis), John Carradine (Erle Kenton), Slim Pickens (Sam Newfield), Elisabeth Brooks (Marsha Quist), Robert Picardo (Eddie Quist)
produkce: Daniel H. Blatt, Rob Bottin, Jack Conrad, Michael Finnell, Steven A. Lane
hudba: Pino Donaggio
keywords: serial-killer, colony, werewolf, psychiatrist, danger, woods, news-anchor, jacket, beach, severed-hand, death, rural-setting, secret-society, old-man, claw, nipples, marriage, love, orchestral-music-score, dream-sequence, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8250

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 25. listopad 2006

Nemali by sme zapierať šelmu, ktorá drieme v každom z nás.

Televízna reportérka Karen Whiteová (herečka a baletka Dee Wallaceová – E.T., Cujo, Critters ) robí volavku na sadistického šialenca hovoriaceho si Eddie (Robert Picardo) vraždiaceho počas splnu, ktorý si teraz zasadol práve na ňu a vyžaduje od nej osobné stretnutie. Má k nemu dôjsť dnes večer niekde v meste. Akcia prebieha pod dohľadom polície, ale už čoskoro sa so ženou preruší spojenie a je zachránená tesne predtým, ako na ňu vrah zaútočí v sex-shope. Karen je v bezpečí, Eddie mŕtvy, vraždy skončili, takže šťastný koniec?

Ani nie, Karen trápia nočné mory viažuce sa k tej noci; videla totiž niečo také príšerné, že sa jej mozog zablokoval a prišla amnézia. To má dopad na jej súkromný i pracovný život. Robota v televízii sa jej rúti priamo pred očami a predstava sexu s manželom Billom (Christopher Stone) ju desí. Preto prijme ponuku doktora Waggnera (Patrick Macnee – Voskové múzeum) na to, aby sa „vyliečila“ v zariadení zvanom Kolónia, čo je chatová oblasť hlboko v lesoch...

To sme niekde v dvadsiatej minúte a ďalej už nebudem nič prezrádzať. No okej, tak snáď ešte to, čo už sami tušíte (či už preto, že ste vyrastali na hororoch 80. rokov alebo vidíte, že The Howling je v Studni zaradený v kolónke werewolf). Takže Karen s Billom sa ubytujú v harmonicky krásnom lesnom zátiší, kde spolu s ostatnými pacientmi svorne vytvoria skupinku oddelenú od výdobytkov civilizácie. Noci tu síce sú strašidelné, ale počas dňa sú malebné lesné zákutia ako stvorené na vychádzku. Nie je to práve Phenomena, ale dá sa. Lenže do Kareninho života už čoskoro zasiahnu udalosti nadväzujúce na mestský prológ a na rad príde spoločenstvo vlkolakov!

Osemdesiate roky v Hollywoode priali hororu a The Howling - u nás vybavený úžasne zvukomalebným prekladom Vytie/Kvílenie vlkolakov - je toho dôkazom. Režíroval Joe Dante, spielbergovec preslávený Piraňou, Gremlinmi 1-2 a čiernou komédiou Ľudia z predmestia. Deväťdesiate roky mu, ako nikomu z osemdesiatych, nepriali (Malí bojovníci, Looney Tunes ). Kvílenie vzniklo v roku 1981, teda v rovnakom roku, kedy John Landis, ďalšia slávna tvár desaťročia, prišiel s úspešným An American Werewolf in London.

Film sa dočkal niekoľkých pokračovaní, aj keď slovo pokračovanie je pomerne nesprávny výraz, veď jediným spojivom je „len“ prítomnosť vlkolakov. Štyri roky po origináli (t.j. 1985) prišlo v Čechách (resp Československu) nakrúcané Howling II u nás známe ako Zavýjanie 2: Tvoja sestra je vlkolak (nemýliť s Ginger Snaps) v titulnej úlohe s Christopherom Leeom (recenzia). V roku 1987 sme videli Howling III (IMDb). Koncom 80. rokov nakrútil John Hough, autor The Legend of Hell House, snímku Howling IV: The Original Nightmare (IMDb) a Neal Sundstr Howling V (IMDb ). Začiatkom deväťdesiatych rokov potom do série zapadol Howling VI (recenzia) a v roku 1995 prišlo Howling VII (IMDb).

Ale k originálu. Hoci má mestský prológ nemalý podiel na udalostiach, ktoré nastanú v ďalšom deji, je pomerne nudný. Dante, adaptujúci novelu Garyho Brandnera, začne strihať dobrú atmosféru až príchodom do Kolónie. Lesy, hmla, spln, tajomnou divou šelmou brutálne zabíjaní dobytok, temné kvílenie ozývajúce sa nocou. A sme doma. S touto pomerne strašidelnou atmosférou potom ruka v ruke kráča solídna réžia, vzrušujúci animovaný sex pri ohni (aj vlkolaci to radi na misionára), gore (odseknutá ruka) a dobré masky príšer (práca renomovaného Roba Bottina a Ricka Bakera). Kvílenie vlkolakov osciluje medzi pôsobivým werewolf-movie a bežným lacným béčkom 80. rokov a napriek pár chybám nielenže stojí za pozornosť, ale dokonca patrí k pilierom werewolf movie.

P. S. – Cameo muža pred telefónnou búdkou obsadil Roger Corman.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.