Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 34 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Terminator 2: Judgment DayApokalypsaScience FictionSérie: Terminator

USA, Francie
137 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Terminátor 2: Den zúčtování
rok: 1991
režie: James Cameron
scénář: James Cameron (written by) &), William Wisher Jr. (written by) (as William Wisher)
hrají: Arnold Schwarzenegger (The Terminator), Linda Hamilton (Sarah Connor), Edward Furlong (John Connor), Robert Patrick (T-1000), Earl Boen (Dr. Silberman), Joe Morton (Miles Dyson), S. Epatha Merkerson (Tarissa Dyson), Castulo Guerra (Enrique Salceda), Danny Cooksey (Tim), Jenette Goldstein (Janelle Voight)
produkce: Stephanie Austin, James Cameron, Gale Anne Hurd, Mario Kassar, B.J. Rack
hudba: Brad Fiedel (music by)
keywords: future, cyborg, the-terminator, warrior, sequel, liquid-metal, apocalypse, numbered-sequel, impersonating-a-police-officer, sunglasses, police, shot-in-the-knee, post-apocalypse, tragic-event, famous-entrance, remote-controlled-toy-car, blood, los-angeles-storm-drain, child-in-peril, steel-mill, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 11126

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 29. říjen 2006

Óda za mier alebo kultová stomiliónová road movie Jamesa Camerona a Maria Kassara o tom, ako malý John Connor dostal svoju prvú životnú lekciu, Sára Connorová konečne našla chlapa pre seba a ako sa Terminátor naučil nezabíjať ľudí. Budúcnosť nie je istá, je len to, čo si sami zariadime.

Najskôr história. V roku 1984 zavítali do Los Angeles strojom času dvaja bojovníci z roku 2029: človek Kyle Reese (Michael Biehn) a vražedná mašina Terminátor (Arnold Schwarzenegger). Úlohou robota bolo nájsť Sarah Connorovú (Linda Hamiltonová) a zabiť ju, aby v budúcnosti neporodila syna Johna a aby sa ten nestal dôležitou figúrkou v boji zvyšku ľudstva proti strojom vedených Skynetom. Kyle ju mal chrániť. Nekompromisný Terminátor skončil v lise na železo, Kyle zomrel, ale predtým vášnivo pomiloval (bez kondómu) čašníčku Sáru.

Súčasnosť. Sára (Hamiltonová) učila syna Johna (Edward Furlong) všetko, čo má budúci vodca ľudstva vedieť (hlavne o zbraniach a počítačoch). Teraz je ale sama zavretá v Pescadere, ústave pre duševne narušených kriminálnikov. Doktor Silberman (Earl Boen, jeden z mála hercov, ktorí sa objavili v celej trilógii) neverí jej víziám o konci sveta a robotoch prichádzajúcich z roku 2029.

John medzitým žije v opatrovníctve náhradných rodičov (matku hrá Vasquezová z Votrelcov) a ako správny tínedžer rebeluje. Vykráda automaty, hrá počítačové hry, nahlas počúva hudbu a o svojej matke nerozpráva. Keď ho ale takmer pripraví o život chlapík v policajnej uniforme (mrazivý Robert Patrick), do ktorého iný podozrivý chlapík, svalnatý kulturista v čiernej koži a rakúskym prízvukom (Arnold), vypáli plný zásobník a policajtovi sa diery po guľkách pred zrakom šokovaného chalana zacelia, pochopí John, že matka možno až taká bláznivá nebola.

Našťastie sa ukáže, že ten motocyklista je síce robot (T-101 alias T-800), ale poslaný z budúcnosti v mene ľudských rebelov (ktorí ho zajali a preprogramovali) dospelým Johnom na jeho ochranu v minulosti/súčasnosti. Je to síce odolná mašina, ale predsa len už zastará, čo sa nedá povedať o T-1000. Ten je vyrobený z tekutého kovu a dokáže na seba brať podobu hocijakého človeka (tieto ciele sú eliminované), plus sa mení na bodné zbrane (nedokáže ale tvoriť náročnejšie stroje ako je bomba, ani menšie, napr. krabička cigariet).

T-800 má za úlohu Johna ochrániť za cenu straty vlastnej existencie a na úteku pred T-1000 sa mu stáva akýmsi náhradným otcom, ktorého John nikdy nemal. Spoločnosť im robí Johnova matka vyslobodená z ústavu, pričom v pätách im je neúnavný kovový zabijak. Mesto sa kvôli dvom železným titánom mení na vojnovú zónu...

T2 je kultový akčný sci-fi triler, ktorý ponúka toľko vzrušujúcej akcie, humoru, vynikajúcich hereckých výkonov a scén na zamyslenie ("V tomto chorom svete bol ten stroj jedinou vecou, ktorá dávala zmysel."), že Cameronovi ľahko odpustíte časové prešmyčky, ktoré haprovali už v jednotke (ak bol zničený Terminátor, ako mohol nastať Súdny deň, keďže v lise nebola nájdená ruka s mikro-čipom?).

Jediný problém T2 môžu vidieť tí diváci, ktorým sa legendárny nízkorozpočtový originál páčil kvôli krvavostiam. V dvojke nič také nečakajte a jedinou krvou je tá umelá, keď si Terminátor nezabudnuteľne pred šokovaným Dysonom zvlieka kožu z ruky. No vlastne pár detailov tu je a súvisia hlavne s tým, že T-1000, inak teda ale fakt riadny hajzel, likviduje všetky ciele, ktoré sa mu postavili do cesty. Takže o rôzne kovové ostré predmety zabodnuté v ústach alebo v hlavách nočných strážnikov nie je núdza. Ale sú nakrútené relatívne "nezávadne", aby bola prístupnosť čo najnižšia. Absenciu násilia dostatočne kompenzujú rafinované strety oboch Terminátorov, hýriace nápadmi od výmyslu sveta vďaka v tej dobe absolútne bezkonkurenčným špeciálnym efektom (preťatá lebka, diera v oku).

Ako mnohé Cameronove filmy (hlavne Votrelci s pol hodinou naviac), i T2 existuje v režisérskom zostrihu, ktorý je obohatený nielen o komické scény (Arnold sa po preprogramovaní učí usmievať), ale i tie vážnejšie: rozhovor Sáry a Enriquea naznačujúci, že je medzi nimi niečo, čo kino-verzia neosvetlila a snový návrat Michaela Biehna, ktorý Sáru varuje pred opätovným príchodom mašín. Vďaka režisérskej verzii si viacej vychutnáte i scénu, v ktorej Sára masakruje osadenstvo Pescadera (pretože z jednej vystrihnutej scéne vieme, čo za nevybavené účty s nimi mala).

Kým stret dvoch drsných mašín filmu zabezpečuje dodnes geniálne a dlhé akčné scény (kamión vs. Harley Davidson, policajná dodávka vs. helikoptéra), druhá rovina filmu mu obstaráva psychologickejšiu hĺbku, zaujímavé otázky a ešte zaujímavejšie odpovede (na čom má akiste podiel i „osudová“ hudba Brada Fiedela). To vo chvíli, kedy sa Terminátorovi ľudskí majitelia napriek jeho nesúhlasu (resp. opačnému názoru, to je presnejší výraz) rozhodnú neutekať, ale radšej sa pokúsiť zabrániť príchodu Súdneho dňa. To sa im môže podariť iba likvidáciou muža, ktorý bude mať onedlho podiel na vzniku Skynetu, sympatického a nič netušiaceho inžiniera Milesa Benneta Dysona (Joe Morton). Kvôli jeho práci na projekte (ktorý by neexistoval bez Terminátorovej ruky z lisu z konca originálu) si Skynet v roku 1997 uvedomí sám seba a vypustí rakety na Rusko. Rusko opätuje paľbu. Pred nástupom tejto postavy pripomína T2 viac remake ako sequel; vyložene iná je práve a iba rovina s Dysonom, riaditeľom zvláštnych projektov v Cyberdyne Systems.

Terminátor je (aj vďake maskám Stana Winstona) po Conanovi a Dutchovi najlepšou Arnieho rolou, užíva si ju na maximum. Na počkanie vám zoženie drobné na telefón, stručne a jasne vám povie v akom veľkom maléri lietate („Tvoji pestúni sú mŕtvi.“), postaví sa na jednu nohu, aby vám dokázal svoju vernosť... a hoci má k dispozícii zbrane všetkého druhu (obľúbený je rotačný guľomet), časom sa naučí neubližovať ľuďom. Výborní sú ale i ostatní, či už militantná Linda Hamiltonová trénujúca na fyzicky náročné nakrúcanie pod velením generála Uziho, ale i malý Edward Furlong, ktorý sa tak tragikomicky dal v posledných rokoch na horor (Intermedio).

A obľúbené dialógy a hlášky?

1. „Hastala vista, baby.“

2. „Teraz ma dobre počúvaj. Už nie si terminátor. Nemôžeš predsa len tak nezabíjať ľudí.“ - „Prečo?“ - „Proste nemôžeš!“ - „Prečo?“

3. „Zlomila ste mi ruku!“ - „V ľudskom tele je 215 kostí. Toto bola jedna z nich.“

4. „Bude žiť.“ (T-800 po tom, čo strelí do nôh nočného strážnika a po tom, čo Johnovi sľúbil, že už nikoho nezabije)

5. „Valí sa na nás neznáma budúcnosť. Prvýkrát ju vítam s nádejou.“

6. No a nakoniec (ak nerátame trademark „Ja sa vrátim“) toto: „Už viem, prečo plačete“ – a spustenie do kade s roztaveným železom. Kto neplakal, nemá srdce.

P.S. – Tá bombastická pesnička, ktorá sa ozve, keď si Arnie obstará motocykel, je „Bad to the Bone“ od Georgea Thorogooda.

P.S. 2 – T2 bol nominovaný na Oscara v kategórii Najlepšia kamera a strih a zvíťazil v kategóriách Masky, zvuk , špeciálne efekty a strih zvukových efektov.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.