Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 43 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Rosemary's BabySatan

USA
136 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Rosemary má děťátko
rok: 1968
režie: Roman Polanski
scénář: Ira Levin (novel), Roman Polanski (screenplay)
hrají: Mia Farrow (Rosemary Woodhouse), John Cassavetes (Guy Woodhouse), Ruth Gordon (Minnie Castevet), Sidney Blackmer (Roman Castevet), Maurice Evans (Edward 'Hutch' Hutchins), Ralph Bellamy (Dr. Abraham Sapirstein), Victoria Vetri (Terry Gionoffrio (as Angela Dorian), Patsy Kelly (Laura-Louise McBirney), Elisha Cook Jr. (Mr. Nicklas (as Elisha Cook), Emmaline Henry (Elise Dunstan)
produkce: William Castle, Dona Holloway
hudba: Krzysztof Komeda (as Christopher Komeda)
keywords: apartment, dream, neighbor, baby, pregnancy, paranoia, suicide, catholic, nightmare, haircut, mass, priest, woman-in-labor, pregnant-wife, psychic-power, incantation, apartment-building, herbalist, odd-neighbor, shea-stadium-new-york-city, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7402

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 06. listopad 2006

Pekný mladý párik Rosemary (rozkošne krehká Mia Farrowová) a Guy (John Cassavetes) Woodhousenovci si prenajme nádherný byt v zazobanom manhattanskom činžiaku. Kým manžel, túžiaci po úspechu, hrá v divadle, tehotná Rosemary zveľaďuje byt a nevšíma si čudné veci okolo seba (predchádzajúca majiteľka zomrela, jediná tunajšia Rosemaryna rovesníčka skočí z okna). Až keď otehotnie, dostane čoraz vtieravejší pocit, že so susedmi nie je všetko kóšer. Časom jej presvedčenie silnie až do tej miery, že ich začne pokladať za satanistov, ktorí sa, akonáhle ho porodí, zmocnia jej dieťaťa. A najhoršie je, že s nimi zrejme pečie už i Guy...

Rosemary je s Donnerovým The Omenom (1976) a Friedkinovým Exorcistom (1973) jedným z Veľkej Trojice najlepších amerických satanských filmov a to napriek tomu, že tu nikto neonanuje krucifixom. Možno práve pre svoj civilnejší štýl je však rovnako mrazivá... ak nie ešte o malý kúsok viac (režisér čosi podobné, ale už bez jednoznačného úspechu, vyskúšal desiatky rokov nato v Deviatej bráne). Husaciu kožu nám na telo vženú už úvodné titulky s hypnotickým popevkom „la-la-la“.

Knihu Iru Levina (autora ďalších sfilmovaných knižných klasík Stepfordské paničky a Sliver) zadaptoval francúzsky režisér Roman Polanski a za svoj pisateľský výkon bol nominovaný na Oscara. Príbeh stojí na miestami až neznesiteľne pomaly budovanej atmosfére, ale hlavne na presvedčivom výkone nejednoznačnej Mii Farrowovej, ktorá dostala za túto svoju legendárnu rolu Donatellovho Davida (výročná talianska cena). Mladá žena nevie, čo je pravda, sen, predstava, neuróza, paranoja, stres, nervozita prameniaca z jej prvého tehotenstva – a nevieme to ani my. Neistota sa stáva jej denným chlebom a prestupuje celým filmom, vytvárajúc zlovestnú atmosféru. Práve kvôli tomu, že nemáme žiadne konkrétne, hmatateľné dôvody na potvrdenie alebo vyvrátenie jej presvedčenia, sa jedná o filmovú klasiku vzpierajúcu sa jasnému zaškatuľkovaniu. Samozrejme to sklame každého, kto čaká iba Satana a veľa krvi, ale aj na tých Hollywood myslel (Koniec dní, Stigmy).

Väčšina divákov asi bude pokladať Rosemaryne „paranoje“ za pravdu a budú zhrození, ako tých pár dobrých ľudí, ktorých vo svojom okolí Rosemary má, odchádza za čudných okolností a vplyv tých čudných (gynekológ zakazujúci hrdinke čítať lekárske knihy a suseda herečky Ruth Gordonovej za svoj výkon obdržiacej Oscara) sa hrôzostrašne zväčšuje. Či už sú totiž Rosemaryne halucinácie (znásilnenie Satanom) halucináciami alebo desivo neúprosnou realitou, hororovo zbehaný divák vycíti napätie i z takých detailov, ako sú prepichnuté uši, oslepnutie, stratená rukavica, obrazy zvesené zo stien alebo manželovo ustavičné odbehovanie z bytu pod rôznymi zámienkami; keď na krátko ostrihanej modrookej hrdinke zavolá dobrý priateľ s tým, že sa s ňou musí zajtra súrne stretnúť a niečo jej povedať, je to už len také žmurknutie na divákov.

Snímka pochádza z produkčnej dielne slávneho hororového béčkara Williama Castlea (vo filme má cameo ako muž čakajúci pred telefónnou búdkou). Jeho prevažne hororovú tvorbu si Joel Silver a Robert Zemeckis vážia do takej miery, že v 90. rokoch založili vlastnú produkčnú firmu zvanú Dark Castle venovanú výrobe hlavne remakeom hororov, ktoré Castle režíroval alebo produkoval (Dom na Hauted Hill, 13 duchov).

Rosemaryno dieťatko sa narodilo v roku 1968. V roku 1969 vnikla do Polanského domu počas jeho neprítomnosti „Rodina“ Charlesa Mansona a zavraždila niekoľkých jeho rodinných priateľov a tehotnú manželku Sharon Tateovú.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.