Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
La MonjaGhosts

Španělsko, VB
101 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Jeptiška
rok: 2005
režie: Luis de la Madrid
scénář: Manu Díez (screenplay), Jaume Balagueró (story)
hrají: Anita Briem (Eve), Belén Blanco (Julia), Manu Fullola (Gabriel), Alistair Freeland (Joel), Cristina Piaget (Sister Úrsula), Paulina Gálvez (Zoe), Natalia Dicenta (Susan), Lola Marceli (Mary), Teté Delgado (Cristy (as Tete Delgado), Oriana Bonet (Eulalia)
produkce: Carola Ash, Antonia Nava (co-executive producer), Reyes Matabuena, Stephen Margolis (co-executive producer), Miguel Ibañez Monroy (assistant producer)
hudba: Luc Suarez
keywords: nun, water, revenge, beheading, barcelona-spain, possession, priest, ghost, convent-school, stabbed-through-the-chest, slit-throat, split-personality, curse, evil-nun, ritual-murder, twist-in-the-end
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5957

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 13. září 2006

Na škole nie sú výnimkou učitelia, ktorí berú svoje zamestnanie ako možnosť vybiť si zlosť a dávne komplexy na úbohých žiakoch. Ak si myslíte, že na katolíckej internátnej škole nič také neexistuje, mýlite sa. Poznáte tie typy, ktoré kážu o hriešnej mládeži, šklbú milostné dopisy svojich sexuálne pučiacich študentiek a strkajú im ich za trest do ich pekných, našpúlených pusiniek? Presne to jedna taká predstavená školy (Cristina Piagetová) praktizovala na svojich študentkách, ale potom... to vám vlastne nemôžem povedať, bol by to spoiler.

Tak sa prenesme do súčasnosti. Niekto vraždí mníškine bývalé študentky, dnes dospelé ženy. Dcéra jednej z nich toho niekoho uvidí. Je z neho ale zmätená a podozrievavému detektívovi je schopná povedať len toľko, že vrah mal oblečený kňazský habit. Keďže vraždy neutíchajú, táto mladá Američanka s kamarátmi a preživšími starými študentkami vyráža do Španielska, aby raz a navždy rozlúštila záhadu vraždiacej mníšky...

Mníšku by som si za bežných okolností nepožičal. Nie po skúsenostiach s Jollym Rogerom alebo Larvou. Predsa len, blbostí som v poslednom čase videl dosť (ďalej napr. The Cave alebo Caved In), tak mám právo na niečo kvalitné, aby som nestratil vieru v existenciu dobrého hororu. Ale ako som tak stál pred regálom a pozeral z Mníšky na japonskú Temnú vodu, zobral som do ruky prvý obal, že si ho symbolicky prečítam. Príbeh o partii, ktorá vyrástla a terorizuje ju ktosi šialený z ich spoločnej (a obludné tajomstvo ukrývajúcej) minulosti znel podozrivo pre každého, kto videl nechutne nudný Valentín alias „Beverly Hills 90210 na spôsob slasheru“.

Lenže potom som si pozrel mená tvorcov a tie ma presvedčili, že Temnej vode nedám šancu (napriek tomu majú filmy niečo spoločné a to obrovské množstvo vody). Debutujúci režisér Luis De La Madrid predtým strihal také bomby, ako je El Spinazo del diablo a Mechanik, na scenári sa podieľal Jaume Balagueró alias režisér a scenárista cenených kúskov Temnota a Frágiles a produkovali Julio Fernández & Re-Animátor Brian Yuzna, ktorí sa v poslednom čase ukazujú v dobrom svetle (v zvrátenom zmysle nezabudnuteľný Arachnid a atmosférické peklá Dagon alebo Temnota). Naviac, snímka je radená Španielom a neviem ako vás, ale mňa v posledných rokoch nesklamalo nič hororové ne-americké (The Descent) alebo dokonca priamo s nádychom španielskej atmosféry (El Spinazo del diablo, Prízrak univerzity). Sú to pôsobivé filmy, ktoré možno nemajú dokonalý scenár, ale kompenzujú to atmosférou a slušnými hercami.

Bohužiaľ, s heslom „výnimka potvrdzuje pravidlo“ musím povedať, že Mníška ma sklamala. Režisér buduje podmanivú atmosféru na neskúseného debutanta schopne, na čom má akiste podiel skúsené produkčné velenie. Po technickej stránke je film kvalitný; nemožno mu uprieť pútavú kameru, príjemne anti-MTV (=pokojný) strih alebo nenápadne znejúcu hudbu. Lenže potom je tu slabý scenár. Nejde ani tak o to, že príbeh o tajomstve, ktoré sa po rokoch vynorí a vraždí, som videl už toľkokrát; ide o to, že vo filme sa vlastne skoro nič nedeje a to napriek tomu, že už po prvej vražde je nám ukázaný nádherne vyzerajúci duch vraždiacej mníšky. Tvorcovia sa viacej sústredia na to, že mladej hrdinke, ktorá ducha videla, nikto neverí. Napriek tomu s kamarátkou a jej priateľom vyrážajú po stopách údajného ducha, čo je striedané vraždiacimi pasážami. Finále s návštevou starej školy potom pozostáva už iba z nudného pobehovania temnými chodbami.

Ak ste videli pár hororov, nekoná sa žiadne prekvapenie a hoci odľahčujúce hlášky „Chcete mi nahovoriť, že je to niečo ako Viem, čo ste robili minulé leto 18?“ alebo „Vitajte na Záhade Blair Witch po španielsky“ naznačujú, že to Yuzna nemyslel úplne vážne, na kvalite to nepridáva. Najhoršie je šokujúce rozuzlenie, aké sme videli už v X filmoch za posledných cirka sedem rokov a ktoré sa nehodí do predchádzajúcej atmosféry. Dokonca do takej miery, že som nemal chuť pozrieť si Mníšku ešte raz aby som si overil, či to dáva aspoň nejaký zmysel (napr. z dlážky na strop tečúca voda). Finále mi do nemalej miery pokazilo dovtedy pozitívne pocity, čo je zaujímavé, pretože posledné minúty Noci s nabrúsenou britvou (nevravím, že konce sú rovnaké, Noc spomínam len preto, lebo má tiež absurdne šokujúci koniec) ma na rozdiel od väčšiny divákov neznechutilo ale dokonca v dobrom pobavilo. Mníške to ale nevyšlo a znechutila ma.

Okrem scenára zamrzia otravné klišé (dokorán rozrazené okenice), trošku komický zlosyn (mníška vyzerá úžasne, ale i tak... preboha, mníška?!), nezaujímaví hrdinovia, povinná love story s chlapcom, ktorý by sa rád stal kňazom (...), prípadne ma unavovali hrdinkine predstavy (čosi podobné ma nebavili už v 80. rokoch u Kruegera) kedy nevieme, kde končí sen a predstavivosť a začína realita.

Napriek triviálnemu scenáru je ale Mníška určite lepšia a trochu „iná“, ako by bola v Hollywoode a ak jej odpustíme hlúpy koniec, miestami stagnujúci dej a nudné postavy, zostane hustá atmosféra a podarený zlosyn. Mimochodom, čo ten test s jazerom?Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.