Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 38 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Brothers GrimmHorror ComedyMainstreamWerewolf

VB, ČR, USA
118 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Kletba bratří Grimmů
rok: 2005
režie: Terry Gilliam
scénář: Ehren Kruger (written by)
hrají: Petr Ratimec (Young Will), Barbora Lukesová (Mother Grimm (as Barbara Lukesova), Anna Rust (Sister Grimm), Jeremy Robson (Young Jacob), Matt Damon (Wilhelm Grimm), Heath Ledger (Jacob Grimm), Radim Kalvoda (Gendarme), Martin Hofmann (Gendarme), Josef Pepa Nos (German War Veteran), Harry Gilliam (Stable Boy)
produkce: Daniel Bobker, Bob Weinstein, Michael Solinger, John D. Schofield, Charles Roven
hudba: Dario Marianelli
keywords: village, curse, forest, con-artist, creature, folklore, mirror, queen, general, fairy-tale, haunted-forest, young-girl, germany, tomb, hair, haunting, kidnapping, fantasy-world, child-eaten, mythology, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7353

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 28. červenec 2006

„Zabili ste mojich priateľov!“ – Škoda, že ich nemáš viac.“

Bolo nebolo, 1976. Nemeckými lesmi a zablatenými dedinami (okupovanými zlými Francúzmi) putujú bratia Grimmovci, zadumaný Jacob (Heath Ledger) a ľahkovážny Wilhelm (Matt Damon). Hoci je medzi nimi niečo nedopovedané (súvisí to s mladšou sestrou, ťažkou chorobou a „kúzelnými fazuľami“), úspešne spolupracujú na vynášajúcom kšefte - v temných dobách pomáhajú poverčivým dedinčanom zbaviť sa mátoh strašiacich v mlynoch a okolitých lesoch. Za svoje „vymetačské“ služby si pýtajú veľké peniaze, ale dedinčanov uchránia pred ďalším nadprirodzeným terorizovaním, takže sú obe strany spokojné.

Lenže Grimmovci sú v skutočnosti podvodníci, ktorí s pomocou dvoch komplicov vyrobia príšery, potom zinscenujú malé divadielko (všetko vyzerá vďaka kvalitnému technickému prevedeniu ozajstne) a všetko klape na IOO%. Ale len do chvíle, kým si na nich neposvietia príšerným prízvukom trpiaci francúzsky generál Delatombe (Jonathan Pryce) so svojou tyranskou talianskou pravou rukou, expertom na mučenie Cavaldim (pošuk Peter Stormare – Satan z Constantine). Odhalili tajomstvo bratov a mienia ich využiť v „prípade Marbaden“. V tejto od sveta odrezanej dedinke a priľahlom lese totiž vyčíňajú zrejme podobní výmyselníci, akurát že títo unášajú malé dievčatá. Už ich v lese (kde vraj stromy žijú a načúvajú) zmizlo desať. Grimmovci sem prichádzajú v Cavaldiho sprievode a už po prvej návšteve lesa prídu s pomocou miestnej samotárky Angeliky (Lena Headeyová – Jaskyňa) na šokujúcu pravdu. V lese naozaj straší!

Montypythón Terry Gilliam (Brazil, 12 Opíc) má neskutočnú smolu na vysnené projekty. Ak sa mu aj niektoré z nich podarí realizovať a neskončia na dne priepasti stratených šancí (“Muž, ktorý zabil Dona Quijotea“), narazí na producentov neochotných rešpektovať jeho priznajme si občas skutočne pre diváka ťažko stráviteľné svojské vízie (Brazil) a potom to vyzerá ako vykastrovaný priemer, z ktorého len občas cítime, že to mal na viac. To je bohužiaľ aj dnešný prípad, pri ktorom som sa síce bavil, ale nejedná sa o nič nesmrteľné.

Začnime tým lepším. Scenár Ehrena Krugera (Vreskot 3, remake Kruhu, Kľúč) je originálny a nenudí. Ak sa aj po čase prejeme prefíkaných súrodencov, ktorí ťahajú za nos naivných sedliakov, prichádza zmena a pomerne realistickí bratia sú odrazu postavení pred skutočné, nadprirodzené Zlo v podobe začarovaného lesa, uprostred ktorého sa týči veža so zakliatou Zrkadlovou kráľovnou posadnutou svojou krásou (kto iný, ako Monica „Malena“ Bellucciová?) a vlkolakom s kúzelnou sekerou. Aj keď to nie vždy vyjde (perníkový chlapec), dočkáme sa i sviežeho humoru, ktorý by v menej schopných režisérskych rukách skončil trápne alebo nepochopiteľne (sťahovanie králika z kože, „dôveruj žabe“).

Po stránke výpravy (Jacobov pohľad zo strechy veže je nezabudnuteľný) a atmosféry sa jedná o nadpriemer. Rozprávkový les vyzerá jedným slovom fantasticky. Doslovne ako keby vystúpil z nádherne ilustrovaných detských knižiek. Pohybujúce sa stromy, mrazivé ticho, záhadná veža... vyzerá to úžasne a príjemne strašidelne. Možno nie až tak „na efekt“ ako Burtonova „umelá“ Ospalá diera, ale Gilliam si ide vlastnou cestou; neponúka poctu starým hororom, ako skôr „realistickú rozprávku“, pri ktorej sa občas bojíte. Napríklad pri scéne s Červenou Čiapočkou alebo s koňom. Už dávno si tajne prajem, aby raz niekto nakrútil horor o vraždiacom koňovi a Gilliam mi to v jednej scéne čiastočne splnil.

Aj herecké výkony sú dobré. Medzi Ledgerom a Damonom síce nieje chémia, ale obaja pôsobia tak, že ich príbeh a postavy bavili. Pryce a Stormare sú skvelí gauneri, Headeyová je krásna a v podporných roličkách (film sa nakrúcal v Čechách) uvidíte vlkolaka Tomáša Hanáka a mlynára Miloša Táborského (policajt z Hostelu).

A zápory? Aby som pravdu povedal, je ich menej, ako som čakal, kŕmený samými poplašnými správami. Gilliam sa háda s producentmi Weinsteinovcami! Niektoré scény sa pretáčali! Plánovaný Robin Williams odchádza! Bratia W. vyrazili Gilliamom pretláčanú herečku Samanthu Mortonovú! Vyrazili aj jeho dvorného kameramana Percoriniho! Najdrahšia triková scéna je z výslednej verzie vystrihnutá! Premiéra sa z roka na rok odkladá! Bolo jasné, že film bude mať čo robiť, aby zarobil na svoj rozpočet (cca 70 – 80 miliónov $). Nečudo, že ustráchaný tým, aký dokatovaný film uvidím, som vlastne spokojný a Kliatba bratov Grimmovcov sa mi páčila, pričom si ju rád pozriem znova.

Každopádne, niekomu bude prekážať chabá kvalita trikov (Perník), inému veľké mixovanie takých ťažko zmixovateľných žánrov (ako sú čierna komédia, romantika, horor, paródia). Ďalšiemu prekáža ustavičné bahno alebo to, že s hrdinami sa nedá súcitiť a držať im palce a tak iba bez emócií konzumujeme krásne obrázky. Navyše je rovina s francúzskymi vojakmi; film by bol bez nich jednoduchší a svižnejší. A niektorí akiste neocenia režisérov zmysel pre krutý humor. Hlavne milovníci malých a huňatých mačiatok a bratia mladších sestier.

Tak či onak, Grimmovci ma bavili. Možno je to iba vec očakávaní a moje kladné hodnotenie je spôsobené nízkymi očakávaniami. Ale je mi to fuk, zabával som sa dobre. Je to taký Burton skrížený s Jakubiskom a po Potteroch a Narniách určite svieža fantasy záležitosť, ktorá je ako „zo starej školy“, ale ktorá mala na viac. Akurát, že akosi neviem identifikovať, čím presne chcela / mala byť. Je to kombinácia sympatickej nenormálnosti a nudnej rutiny. Na Gilliama príliš obyčajná, na Hollywood zase príliš čudácka.

A žili šťastne, až kým nepomreli... Alebo nie?Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.