Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 41 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Leprechaun: Back 2 tha HoodSérie: Leprechaun

USA
90 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2003
režie: Steven Ayromlooi
scénář: Steven Ayromlooi (writer), Mark Jones (characters)
hrají: Warwick Davis (Leprechaun), Tangi Miller (Emily Woodrow), Laz Alonso (Rory), Page Kennedy (Jamie Davis), Sherrie Jackson (Lisa Duncan), Donzaleigh Abernathy (Esmerelda), Shiek Mahmud-Bey (Watson), Sticky Fingaz (Cedric), Keesha Sharp (Chanel), Sonya Eddy (Yolanda)
produkce: Mike Upton
hudba: Michael Whittaker
keywords: leprechaun, gold-coin, psychic, bong, lifting-person-in-air, severed-leg, fortune-teller, intentionally-misspelled-title, cult-horror, sequel, neck-breaking-scene, b-movie, pot-of-gold, cult-favorite, character%27s-point-of-view-camera-shot, digit-in-title, independent-film, number-in-title, character-name-in-title
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 4693

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 24. srpen 2006

Doteraz séria zaznamenávala v každom diele zmenu prostredia, čím sa aspoň trochu chránila robeniu odvarov z predošlých dielov. Tento ťah bol určite správny. Až v šestke sa opäť vrátime na miesto, kde sme už boli (v päťke) – Back 2 tha Hood!

Po úvodnej skvelej animácii so zhrnutou históriou Leprechauna film pokračuje efektným súbojom kňaza a Leprechauna. Kňaz na neho použije nejakú novú metódu zabitia (zaklínadlo) a Lep sa na čas z plátna vzdiali. O niekoľko rokov neskôr sa na tomto mieste rozvíjajú nudné životné príbehy štvorice černochov. Jeden z nich omylom spadne do jamy a tam nájde čarovnú truhlicu, ktorá je plná zlata. Lenže spolu s odhalením truhlice vráti na svet aj Leprechauna. No a ten je hrozivý, ako nikdy predtým. Neprišiel si len pre zlato, ale aj pre pomstu ... eye for an eye, me dear!

Už v úvode treba povedať, že Back 2 tha Hood je úplne iný Leprechaun, ako na ktorého sme boli zvyknutí. Je to totiž seriózny horor s čiernym humorom. Ak opomenieme dve sitcomové scény (Leprechaun húli a následná scéna), humor je tu len v podobe drsných hlášok a originálnych mordov. Síce sa názvom odkazuje k lacnej zábave Leprechaun in the Hood, ide presne opačným smerom.

Prvá polhodinka je dosť nudná a až na úvodnú scénu s kňazom sa Leprechaun v plnej kráse neobjaví. Z času na čas sa zjaví buď vo flashbacku, alebo len na pár sekúnd zozadu, ako sleduje dom. Táto pol hodina nie je práve najzáživnejšia, i keď nudná určite nie je. Chýba tomu čaro. Je to len zlepenec kecov černošskej komunity a priemerných hereckých výkonov. Ale treba vydržať, potom to príde.

V nasledujúcej hodine som si želal, aby sa film nikdy neskončil. Režisér a scenárista v jednej osobe Steven Ayromlooi pripravil skvelú hororovú akciu s nezastaviteľným tempom. Mnohé série po čase pochopia, že už bolo povedané všetko a začnú zo seba robiť paródiu. Ayromlooi to pochopil tiež, lenže v leprechaunskej sérii to znamená opak. Koniec lacnej zábavy (ktorá v posledných dvoch dieloch vôbec nevychádzala) a nástup kvalitnej hororovej komédie, prakticky bez sebaparodických prvkov. Ak by som mal Back 2 tha Hood k niečomu prirovnať, bol by to asi Freddy vs. Jason – podobajú sa humorom i štýlom nakrútenia filmu.

Warwick Davis hrá ako diabol. Až na už spomínané dve sitcomové scény sa väčšinu filmu mračí a na tvári má pekelný výraz. Je tu veľa vtipných scén, ale majú taký drsnejší podtón, za čo môže skvelá hudba. Nekombinuje írske motívy s hororovou hudbou, ako tomu bolo na začiatku série, ani sa veľmi nespája s hip hopom, ako tomu bolo v päťke. Je to klasická a skvelá hororová hudba.

Film konečne vyzerá úplne profesionálne. Nikdy by som nepovedal, že raz budem toto písať v recenzii, ale po zlej réžii trojky (tam ale bol vynikajúci scenár) a otrasnej réžii štvorky, prichádza Ayromlooi a vidieť to. Efekty sú úžasné – napr. úvodná animovaná pasáž, či dúha (doteraz nebol azda ani jeden diel s dobrými efektmi). Gore je taktiež slušné a Warwickova maska je skvelá ako vždy. Azda by som skritizoval občas nie práve najlepší strih.

Ayromlooi si asi pri písaní scenára uvedomil, že v žiadnom filme nebola poriadne vysvetlená história Leprechauna. Preto zaradil na úvod skvelú animovanú scénu, ktorá hovorí o ochrane kráľovho zlata a o „poslednom Leprechaunovi“. Síce opäť (ako asi každý pred ním) poopravil mytológiu írskeho škriatka, je dôležité povedať, že ide v duchu originálu a jediné, čo svojim filmom ignoruje sú pokračovania (tie pre zmenu ignorovali všetko). I keď pridal do mytológie aj niečo, čo v jednotke nebolo – truhlicu so zlatom.

Nebyť nezaujímavej úvodnej polhodinky, bolo by to takmer dokonalé. Back 2 tha Hood je asi najlepším dielom tejto írskej ságy. Kto podľa názvu čaká hip hopovú zábavu v štýle Leprechaun in the Hood, bude sklamaný. Síce už tam sa režisér snažil budiť hororový dojem, podarilo sa to až Ayromlooiovi. Azda sa dočkáme ešte nejakého dielu a azda ho bude mať v rukách tento talentovaný režisér.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.