Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
RingsSérie: Ringu

USA
16 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2005
režie: Jonathan Liebesman
scénář: Ehren Kruger (written by) and), Jonathan Liebesman (written by)
hrají: Ryan Merriman (Jake), Emily VanCamp (Emily), Kelly Stables (Samara), Alexandra Breckenridge (Vanessa (as Alex Breckenridge), Josh Wise (Timothy), Justin Allen (Eddie), Andrew D'Amico (Store Employee), Dusty Sorg (Frantic Caller (voice)
produkce: Jeanette Brill, Arnon Manor, Rick Osako
hudba:
keywords: fear, race-against-the-clock, video, one-word-title, high-school, videotape
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6674

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 21. říjen 2006

Pozriete si prekliatu videokazetu, zazvoní vám telefón a čudný hlas v ňom povie: „Do siedmych dní zomrieš“. To sú známe fabule, s ktorými operuje pôvodne japonská Nakatova séria, dnes už i americká.

Tínedžer Jake Pierce (Ryan Merriman) si pred týždňom pozrel túto dvojminútovú „undergroundovú“ záležitosť a teraz sa snaží prinútiť spolužiačku Emily (Emily VanCampová), aby urobila to isté, čím by bola smrtiaca kliatba dlhovlasej Samary presunutá na ňu (pozor, podmienkou je nepozrieť si originál ale KÓPIU vytvorenú špeciálne pre účely „predania štafety“). Zostáva už iba pár minút do polnoci a ak ste videli The Ring Two, viete, že mladík neprežije. Krátkometrážna americká snímka Kruhy ukazuje, čo všetko sa stalo behom posledného týždňa v jeho živote.

Takže. Z kultovej VHS sa stal civilizačný fenomén obľúbený a rozšírený najmä medzi mladými. Obľúbený? Nepomýlil som sa? Ani nie. Niektorí tínedžeri našli v jeho pozeraní nový druh adrenalínového športu, pretože nájsť behom siedmych dní niekoho, kto si dobrovoľne pozrie film (a prenesie na seba kliatbu a teraz ON musí behom siedmych dní nájsť „svojho“ diváka) nie je také ľahké, ako by sa mohlo zdať. Vychcanejší tínedžeri sa združujú do skupín, v ktorých si jeden z nich film pozrie, ale má vopred určeného nástupcu a ten si ho dobrovoľne pozrie a od tej chvíle má určeného svojho nástupcu a ten má...

Nástupcovia si VHS pozrú väčšinou deň-dva pred uplynutím týždennej lehoty (okolo piateho dňa „postihnutí“ zisťujú, o čo všetko sa hrá a stratia nervy). Pýtate sa, prečo by niekto niečo také nezodpovedné robil, teda okrem toho adrenalínu? Kvôli „zblíženiu svetov“. Ťažko sa to vysvetľuje, ale z japonských a amerických Kruhov vieme, že budúce obete, ako sa blíži ich termín, sú podrobované zvláštnym víziám, osobitým snom v stave bdenia (vidia veci, ktoré iní nevidia, napríklad rebrík, pričom ale ak robíte záznam na kameru, rebrík na ňom je!) a desivým nočným morám. Ak nepočítame tieto príšerné nočné sny a čudné sprievodné znaky (červy na klávesnici, vytopený byt), z ktorých si človek odnesie popáleniny na ruke v tvare Samarinej (Kelly Stablesová) ruky, sú ostatné „prejavy choroby“ zaujímavé, pretože človeku „chorého videokazetou“ je umožnené vnímať svet okolo seba vo farbách, vôňach a intenzitách úplne odlišných od tých, aké preňho mal dovtedy.

Videokazeta si nachádza čoraz viac divákov v celých Spojených Štátoch. Oklahoma, Ohio, Minnesota... Založili si vlastnú internetovú stránku, na ktorej tí, ktorí to už zažili, zaznamenali svoje neobyčajné až poetické zážitky, pričom svedkom ich „drogových stavov“ je kamera. Jake sa v jednej chvíli pýta sám seba, prečo by chcel niekto po siedmych dňoch prestať. Už čoskoro ale na vlastnej koži zistí, že čím viac dní kliatba trvá, tým sú „príznaky“ extrémnejšie. Jakeov nástupca zlyhal. Nového ani zaboha nájsť. Je siedmy deň... a ten nebude trvať večne.

Režisérom tohto projektu je Jonathan Liebesman, predtým známy hororom Darkness Falls a teraz prequelom k Texaskému masakru motorovou pílou. Fantasticky tvorí pekne vystupňovanú atmosféru. Prvé dni po kontakte s VHS sú krásne, plné zvláštnych výjavov a precíteného vnímania napríklad i takej na prvý pohľad triviálnej záležitosti, akou je východ slnka.

Na scenári s Liebesmanom spolupracoval Ehren Kruger (Vreskot 3, Bratia Grimmovci), ktorý napísal už americký remake a jeho nešťastný sequel. Nielenže stvorili perfektnú atmosféru „iného sveta“ (scéna s „padajúcimi kvapkami vody“), ale i príjemne strašidelnú (ak zabudneme na tú digitálnu stonožku). To keď Jake na internete pozerá nočný záznam, na ktorom je zachytené dievča postávajúce pri studni a volajúce meno „Rachel“. A dokonca napínavú; prvých päť dní sa ešte dá, ale tie zostávajúce čoraz zúfalejší Jake, pôsobiaci, že si dlho nešľahol, vyplňuje čoraz nervóznejším zháňaním „svojho diváka“ (predavač v obchode s televízormi má samozrejme na ruke tetovanie kruhu a pošle ho „s tým svinstvom“ preč).

Tento výborný krátkometrážny kruhový horor napriek skromnej minutáži svojou strašidelnou atmosférou a nápaditým vizuálnym stvárnením bez problémov prekoná celý The Ring Two. Po vizuálnej stránke vyzerá jednoducho úžasne; kameraman Lukas Ettlin priviedol prácu so svetlom a tmou do miestami dych vyrážajúceho celku, ktorý mi vo svojich najlepších pasážach pripomenul snové sekvencie z podobne psychedelických záležitostí, akými sú Hráči so smrťou a Jakubov rebrík.

Kruhy sa nachádzajú medzi DVD bonusmi americkej dvojky bežne dostupnej v našich požičovniach.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.