Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 136 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Leprechaun in the HoodSérie: Leprechaun

USA
90 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2000
režie: Rob Spera
scénář: Doug Hall (story), Jon Huffman (screenplay (as John Huffman), Mark Jones (characters), Alan Reynolds (story), Rob Spera (story)
hrají: Warwick Davis (Leprechaun), Ice-T (Mack Daddy), Coolio (Himself), Anthony Montgomery (Postmaster P. (as A.T. Montgomery), Rashaan Nall (Stray Bullet), Red Grant (Butch), Lobo Sebastian (Fontaine Rivera), Ivory Ocean (Reverend Hamson), Jack Ong (Chow Yung Pi), Bebe Drake (Post's Mother)
produkce: Bruce David Eisen, Michael P. Flannigan, Darin Spillman, Mike Upton
hudba:
keywords: leprechaun, pimp, sunglasses, vulgarity, violence, monster, cigarette-smoking, magic, severed-arm, curse, cross-dresser, severed-head, severed-finger, electrocution, switchblade, blood, blindness, troll, gold-coin, cult-favorite, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5189

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 24. srpen 2006

Veď takto to chodí s každou sériou. Niekde začať treba – overené je malomesto. Ale potom to chce zmenu – treba prísť do veľkého mesta. Jason na to prišiel až v osmičke, Leprechaun to spravil už v dvojke. Čo je viac ako veľkomesto? No predsa Vegas! Boli sme už asi všade, treba nejakú ráznu zmenu. Čo taký vesmír? OK, aspoň bude sranda. Lenže teraz kde? Alternatívna dimenzia? Peklo? Nie, niečo horšie – poďme do rapperského geta!

Boli to disco 70’s a Mack Daddy spolu s parťákom prišli na tajomné miesto s cieľom obohatiť sa. Chceli ukradnúť zlato Leprechaunovi, načo Daddyho parťák doplatil životom a niekoľkými litrami krvi. Zhodou okolností sa však Daddymu podarilo zastaviť Leprechauna pomocou čarovného medailónu (viď. Leprechaun 3). O mnoho rokov neskôr. Partia „gangsta niggaz rapperov“ chce uspieť v rapovej súťaži. Požiadajú o pomoc Mack Daddyho, ale ten ich odmietne. Fuck! Vrátia sa a Daddymu vrátia svoje. Ukradnú jeho zlato a omylom zobudia k životu Leprechauna, čo pravdaže nemali robiť. A už vôbec mu nemali brať jeho čarovnú píšťalku.

Vývin prostredia je skutočne fascinujúci, ktovie či sa dočkáme vôbec dielu v domovskom Írsku. To asi skôr bude Leprechaun vyvražďovať v štýle The Thing členov expedície v Antarktíde. Ale k veci. Nemožno povedať, žeby bol výber prostredia zlý. Práve naopak, zaobstaral pár vtipov (ale len pár) a množstvo nevyužitých možností. Problém je však v tom druhom – možnosti sú, ale miesto čiernohumorných vtipov, rappujúceho Leprechauna, skvelých básničiek, či narážok na rapperskú posadnutosť zlatom je tu množstvo fucking trápnych dialógov, ktoré sú síce zo začiatku nechcene fucking vtipné (využitie slovka „fuck“ je zaujímavé), ale čím ďalej tým otravnejšie.

Chybou je aj nastavený trend zo štvorky, ktorý dáva väčší priestor nezaujímavým hlavným postavám než Leprechaunovi. Kým „Lep“ v prvých troch dieloch (a najmä v trojke) prakticky nezliezol z plátna, tu sa objavuje sporadicky. A nielen to! Už vôbec nie je vtipný ako kedysi. Warwick Davis je stále skvelý, ale kde nie je scenár ani priestor, tam nepomôže. Napríklad jeho rýmovačky postrádajú čaro starých a zväčša sa spoliehajú na osvedčené rýmy (lass - ass).

Vraždy sú otrasné. Kým prvé tri diely boli skvelé aj kvôli originálnym (i keď nadneseným) vraždám, v päťke sa dočkáme hlavne off screen vrážd. A to až nezmyselne - často pri tom hlavnom príde iba čierna obrazovka a výkrik, i keď by nebol veľký problém vraždu nakrútiť.

Réžia je profesionálna, rovnako aj efekty. Kým štvorka, čo sa týka réžie, budila dojem skoro amatérskeho filmu, päťka už pôsobí profesionálne, ale na druhej strane aj nudne. Hlavne druhá polovica je zúfalá. Film sa často opiera o blbé keci rapperov, rádobyvtipné momenty (rapper - transvestita) a Leprechaun na plátne nie je, resp. objaví sa na pár sekúnd. Taktiež filmu škodí aj to, že občas sa snaží byť až príliš hororový. Teda žiadne skutočné ľakačky nečakajte, ale niektoré scény pôsobia až príliš seriózne (môže za to hlavne hudba) a efekt nespĺňajú.

Ešte k premárneným šanciam. Je jasné, že Lep bude rapovať, ale musí to byť takto? Jednak to nemá súvis s dejom (je to v záverečnej scéne), ale navyše pieseň je nudná. Slová sú nudné a nezaujímavé, akoby pre deti od 6 do 12. Osvedčené rýmy a Warwickov slabí rapperský prejav pôsobia chabo. Ale refrén je dosť chytľavý, ostatne celý deň som si dnes pospevoval „Lep in the hood that is no good“ ;)

Pochváliť musím dejovú líniu, ktorá síce ignoruje predošlé diely, ale pôsobí uceleným dojmom. Môže za to hlavne rešpektovanie minulých pravidiel – zabiť Leprechauna môžete štvorlístkami a magickým medailónom. Horšie je to s novým prídavkom do série – čarovná flauta je zbytočná.

Nenachádzam veľa plusov na piatom Leprechaunovi. Áno, je to lepšie ako štvorka (hlavne nepôsobí tak lacno), oceniť môžem aj to, že nato, že hip hop ide mimo mňa, bavil som sa z času na čas dobre. Ale je to ako Leprechaun bez Leprechauna. Nemastné neslané. A príliš korektné (off screen vraždy). No a nudné. Tvorcovia prvých troch dielov mali rozum a pochopili, že ak chcú dobrý film, Leprechaun nesmie zliezť z plátna. Škoda, že to nepochopili aj tvorcovia päťky.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.