Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 28 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Blade IIKomiksVampyres

USA, Německo
117 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Blade 2
rok: 2002
režie: Guillermo del Toro
scénář: Marv Wolfman (character) &), Gene Colan (character), David S. Goyer (written by)
hrají: Wesley Snipes (Blade), Kris Kristofferson (Whistler), Ron Perlman (Reinhardt), Leonor Varela (Nyssa), Norman Reedus (Scud), Thomas Kretschmann (Damaskinos), Luke Goss (Nomak), Matt Schulze (Chupa (as Matthew Schulze), Danny John-Jules (Asad (as Danny John Jules), Donnie Yen (Snowman)
produkce: Avi Arad, Patrick J. Palmer, Stan Lee, Andrew J. Horne, Lynn Harris
hudba: Marco Beltrami
keywords: vampire, blade, reaper, warrior, master-vampire, sunlight, second-part, racial-slur, biotechnology, bereavement, night-vision-goggles, suicide, vampire-hunter, decapitation, marvel-comics, part-computer-animation, sequel-to-cult-favorite, villain, good-versus-evil, throat-ripping, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8257

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 29. červenec 2006

To, že sa Erik Brooks alias Blade (Wesley Snipes) prebojoval do zasneženej Moskvy ešte neznamená, že pomáhal bratkom Rusom. Ako sa dozvieme, naprieč Európou putoval (bez doktorky Karen) z jediného dôvodu; jeho mentor a zbrojár, rakovinou prelezený Abraham Whistler (Kris Kristofferson) v skutočnosti nezomrel. Väznia ho upíry a vlastne možno k nim už patrí. Denný chodec ho hľadá keď už pre nič iné, aspoň aby starému priateľovi uštedril ranu milosti.

Situácia sa ale v Prahe, kde väzneného Whistlera nájde, skomplikuje. Čierny upírobijec so svojim novým zbrojárom Scudom (Norman Reedus) Whistlera vyslobodí, ale sú postavení pred novú hrozbu. Nakontaktujú sa na nich samotní upíry s tým, že do noci prenikol nový vraždiaci zmutovaný druh vampírov, tzv. Smrťáci s roztvárajúcimi čeľusťami. Sú nebezpečnejší ako upíry, dokonca sa živia ich krvou a každým uhryznutím rozširujú svoje rady. Stoja na vrchole potravinového reťazca a sú imúnni voči cesnaku a striebru. Upírobijci preto prehodnotia priority a uzavrú pakt o spolupráci s kráľom upírov Damaskinosom (Thomas Kretschmann) a s bojovým upírím komandom Bloodpackom vedeným Damaskinosovou dcérou Nyssou a drsným Reinhardtom (Ron Perlman – Cronos, Alien: Resurrection), ktoré bolo cvičené k zabitiu Bladea...

Keď v roku 1998 Stephen Norrington predstavil svetu hajzlovského upírobijca, bol z toho taký rachot, že nezostalo pri jednej časti. Dvere boli nie že poodchýlené, ale rozrazené dokorán. Upírmi je zamorený celý svet, pokračovania sa môžu nakrúcať, kým budú producentom vynášať.

Ako sa ukázalo, až tak dlho to nebolo. Nevhodnou voľbou režiséra trojky (inak skúsený scenárista David S. Goyer – Dark City, Blade, Batman Begins) vylúčili producenti možnosť ďalších sequelov. Blade mal byť trilógiou, ale atmosféra mohla žiť ďalej prostredníctvom spin-offov (Jessica Bielová s Ryanom Reynoldsom); to sa po fiasku Blade Trinity nestalo. Pôvodne mal trojku zakončiť režisér dvojky Guillermo del Toro, ale jednak uprednostnil Hellboya a jednak sa štúdiu New Line nepáčil jeho a Goyerov depresívny scenár (upíry nás pestujú kvôli krvi v chovných staniciach).

Blade II sa mal pôvodne v Prahe iba nakrúcať, ale Mexičan del Toro (El Spinazo del Diablo, Mimic) miluje stovežaté nočné mesto, jeho postranné uličky a gotické stavby natoľko, že sa rozhodol, že si Praha zahrá Prahu. Čo okrem iného znamená, že ušetril na rozpočte, získal na pôsobivej „špinavej“ výprave (nakrúcalo sa prevažne v noci) a že sa mihne Marek Vašut („Kurva piča“) s Karlom Rodenom („Vy ste človek?“ – „Nie. Právnik.“).

Ale k veci. Páčil sa mi Blade II? Určite menej, ako jednotka. Prečo? Lebo...

ZAČIATOK SPOILERU 1. Ak zabitú postavu oplačeme a zrazu nám tvorcovia s arogantnou drzosťou povedia, že ten sympatický chlapík v skutočnosti nezomrel (hoci sme počuli výstrel a videli krvavé telo), cítime sa byť podvedení. Prečo sa Whistler vrátil? Do deja nezasiahne, iba kríva naprieč chatrnou zápletkou (v ktorej nechýbajú klišé ako Zrada a Infikovaný) a vedie silácke reči s Perlmanom a Scudom. Ak Goyer hovorí „To, že sme neukázali Whistlerovu mŕtvolu bol zámer pre prípad dvojky“, tak je to pekné, ale stále je to chrapúnstvo. Iné názory hovoria, že Whistler sa naozaj zabil, ale upíry ho „vyliečili“ v nádrži s krvou, čo znie lepšie (ale iba v prípade, ak bol Whistler pred zastrelením pohryzený). Ja som znechutený (nech už je vysvetlenie akékoľvek), ale mnohí sú potešení, že ich obľúbený hrdina je i v dvojke. KONIEC SPOILERU

2. Viem, že je naivné čakať rozprávku na dobrú noc od pokračovania filmu, v ktorom Snipes seká upírom hlavy, otázkou ale je, či to Guillermo s gore predsa len už trochu neprehnal (viď. pitva bacilonosiča á la Bishop & facehugger). Iste, človeka poteší, ak je v hollywoodskom filme jedna krvavá kaluž krvi za druhou, ale v určitej chvíli prestane byť pôsobivé a film sa začína podobať na nezmyselný bitúnok; ako keby si matadori Marvelu Stan Lee a Avi Arad chceli stoj čo stoj oddýchnuť od „pozitívnych“ adaptácií (Spider-Man, X-Men) a tak sem napchali čo najviac násilia a nadávok.

3. Akcia je nevýrazná (ak upustíme od úvodných motocyklov, darcovstva krvi a „modrého“ ninja súboja) a pripadala mi frajerská za každú cenu, niečo v štýle „aha, čo všetko dokážeme“. Hrá do nej nevhodná muzika, je chaotická, neprehľadná (diskotéka v Dome bolesti, kanály), plná čudných strihov, choreografia nestojí za veľa. Tvorcovia sa chceli odlíšiť od jednotky, ale toto mi pripadalo ako krok späť (no v porovnaní s trojkou je to raj).

4. Kde je coolovosť? Tvorcom robí problém i v Hollywoode taká samozrejmá vec, ako spomalené zábery. Tešil som sa na scény, kedy Blade s Whistlerom vyrazia na čistiacu nočnú akciu s Perlmanom a jeho komandom proti nepriateľovi... ale preboha čo je to za klaunov! Pomaľovaní ako na maškarnom plese, kuriózne vyzbrojení (kladivo?!), bizarní (ženská v červenej parochni?!), od prvej akcie nekoordinovaní. Táto hip-hop banda že mala poraziť Bladea? Pcha! Po mnou v kine nadšene prijatej jednotke som si pomyslel, aké by bolo super, keby mal Blade v dvojke pomocníkov, ale ak sú nimi títo šašovia, mal radšej zostať sám. Ďakujem aspoň za neustále hádanie sa oboch skupín a napätie prameniace z toho, že nevieme, či sú o krok vpredu upírobijci alebo upíry a kto na koho chystá väčšiu búdu.

5. Veľa nezachraňujú ani herci. Snipes opätovne potvrdzuje, že Blade je preňho životnou rolou, ale Kristofferson nemá čo hrať a Zlo je o ničom, nech už sa bavíme o kráľovi Detí noci (Kretschmann) alebo vodcovi Smrťákov (Luke Goss – nízkorozpočtové Cold & Dark). Najlepší je Perlman, čo u tohto predstaviteľa sympatických zmrdov nieje nič prekvapivé. Ale i on má čo robiť, aby ustál takéto silácke hlášky („Drž si toho psa na uzde, lebo ti ho skrotíme sami“ alebo tá o rodičoch).

Ale. V Hollywoode sa dejú zvláštne veci. Niektoré filmy nie sú také dobré, ako by sme očakávali od ich režisérov. Vysvetlenie býva jednoduché. Ako teraz. Guillermo nakrútil Bladea II hlavne preto, aby si vyskúšal spoluprácu s hercami Perlmanom a Rodenom a vizuálnym poradcom Mikeom Mignolaom (komiksový otec Hellboya). Keďže si padli si do noty, vrhli sa spoločne na dobrého diabla.

Faktom je, že Blade II má veľa fanúšikov a nerobí hanbu komiksu. Má gule a Prahu a je „iný“ ako jednotka. Herecké obsadenie je napriek všetkým tým mínusom zaujímavé, triky sú lepšie ako tie minule, scenár urobí radosť drsnejším dievčatám (románik s Nyssou zakončený východom slnka) aj chlapcom. Napríklad bombou na hlave či praktickým bozkávaniím sa so žiletkami.

P.S. – Pokojné vody po premiére rozčerila informácia o zdravotných problémoch, ktoré si z nakrúcanie odniesli štatisti po použití lámp, v skutočnosti žiaričmi UV lúčov, ktoré nemocnica (ich pôvodný majiteľ) používala na sterilizáciu.

P.S.2 – Pôvodný podtitul znel Bloodhunt, tvorcovia od neho v poslednej chvíli upustili.

P.S.3 – Medzi vystrihnutými scénami (cca polhodina) na DVD dostupnom i u nás nájdete napr. flashback, v ktorom sa Whistler prvýkrát stretne s ešte mladým Bladeom.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.