Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 45 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Black ChristmasSlasher

Kanada
98 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Black Christmas
rok: 1974
režie: Bob Clark
scénář: Roy Moore (screenplay)
hrají: Olivia Hussey (Jess Bradford), Keir Dullea (Peter Smythe), Margot Kidder (Barbara 'Barb' Coard), John Saxon (Lieutenant Kenneth Fuller), Marian Waldman (Mrs. 'Mac' MacHenry), Andrea Martin (Phyllis 'Phyl' Carlson), James Edmond (Mr. Harrison), Doug McGrath (Sargeant Nash (as Douglas McGrath), Art Hindle (Chris Hayden), Lynne Griffin (Clare Harrison)
produkce: Gerry Arbeid, Bob Clark, Findlay Quinn, Richard Schouten
hudba: Carl Zittrer
keywords: sorority, sorority-house, christmas, police, holiday, psycho, stalking, attic, abortion, murder, park, serial-killer, death-by-strangulation, hook, homicide, teenkill, pregnancy, knife, scream, suicide-attempt, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7165

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 15. srpen 2006

O Black Christmas sa veľa popísalo hlavne v súvislosti s tým, že je to „ten slasher starší ako Halloween“ a to až o štyri roky. Tento horor je teda s najväčšou pravdepodobnosťou druhý najstarší slasher v hororovej histórii (prvenstvo sa pripisuje filmu Bay of Blood od Maria Bavu).

Sú vianočné sviatky a do jedného univerzitného sesterstva volá pomätenec. Na začiatku sa to hrdinky rozhodnú ignorovať, ale keď im „zmizne“ kamarátka a telefonáty neustávajú, rozhodnú sa vyhľadať políciu. Tá síce zo začiatku využíva silu byrokracie, ale keď sa nájde v parku mŕtve telo, rozbieha sa pátranie. Zatiaľ náš vrah pomaly číha z povaly domu sesterstva.

Zrejme každý, kto nevidel tento film, je zvedavý, či je to naozaj slasher a ako veľmi je „spriaznený“ s Halloweenom. Takže jasná odpoveď na úvod: JE to slasher. Síce tu ešte nie je všetko klišé subžánru, ale majú množstvo spoločných znakov. Zaujímavejšia je však podoba s Halloweenom. Netuším do akej miery priznal John Carpenter inšpiráciu týmto filmom pri výrobe Halloweenu, ale je to dosť silné. Už v úvode zaujme pasáž príchodu vraha do domu. Počujeme silné dýchanie, kamera je trasľavá a približuje sa k domu. Akoby snímala niekoho pohľad. Potom sa zastaví a zozadu sa vynorí postava (tá dýchajúca), ktorá zastane tak, že jej cez rameno pozerá kamera. Nevidieť tvár, len časť ramena, krku a hlavy. Kde sme to už videli??? Mohol by som menovať aj ďalšie podobnosti, ale nechcem vypisovať veľa spoilerov. Ale zase musím povedať, že okrem tejto zásadnej veci tam až tak veľa základných a okatých podobností s Halloweenom nie je. Ten u mňa osobne zostáva bezvýhradnou klasikou.

K samotným kvalitám filmu. Jedno sa mu nemôže uprieť a to je atmosféra. Síce nevyužíva potenciál Vianoc ako zaujímavého prostredia pre slasher, na druhej strane režisér dokáže pripraviť dobrú hororovú show aj bez toho. Hlavné plus filmu je ústredný charizmatický maniak, ktorého „zvuky“, „piesne“ a „úchylné mľaskanie“ určite neostanú bez povšimnutia. Ani jedna scéna s ním nie je nudná a stále má silný hororový podtón. Maniak na pohľadanie. Horšie je už tempo filmu. Totiž často sa do popredia dostáva kriminálna línia. Vtedy to je len o rozhovoroch, ďalších kecoch a behaní za policajtmi. To je asi aj najväčšie mínus filmu. Poviem to na rovinu – dosť som sa pri Black Christmas nudil, hlavne niekde v strede filmu. Taktiež mi prišlo dosť scén zbytočných, kľudne by som vyškrtol celú strednú časť.

Režisérom filmu je Bob Clark. V sedemdesiatych rokoch patril k nádejným hororovým režisérom, avšak od osemdesiatych rokoch od toho (bohužiaľ) upustil. Zaujme fakt, že je režisérom kultovej vianočnej rodinnej sentimentálnej ultrapohody Christmas Story, či erotických teen komédii Porky’s I a II. V posledných rokoch bohužiaľ nakrúca filmy hodné Antitop na IMDb (ostatne nejaké aj tam sú). Clark, čo sa týka kamerových vychytávok, režíruje veľmi dobre. Pracuje so svetlom i s uhlami kamery. Na druhej strane zase nezvláda tempo filmu – to je hlavne tým, že Black Christmas je niečo ako „proto-slasher“ a bohužiaľ kým neskoršie slashery sa učili z chýb predchodcov, Clark sa nemal od koho učiť.

Vrážd nebolo veľa, ale občas boli celkom originálne (jednorožec rulez). Herci nepredvádzajú bohvieako geniálne výkony, ale na druhej strane nie je to nič otrasné. Z hercov zaujme Margot Kidder (Superman), John Saxon (Nightmare on Elm Street), či Olivia Hussey (Psycho IV, It).

Black Christmas je určite slasher, ktorý nesklame. Je tu ale vidieť to, kedy vznikol. Tvorcovia sa bohužiaľ neubránili niektorým veciam, ktoré sa už napríklad v osemdesiatych rokoch nevyskytovali (napríklad pomalé tempo a až príliš silná kriminálna dejová línia). Vďakabohu za skvelého vraha, pár psycho momentov, príjemný koniec a niekoľko režisérskych vychytávok.

Klasika? Klasiku z filmu urobil až Halloween.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.