Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The BlobScience Fiction

USA
95 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Sliz
rok: 1988
režie: Chuck Russell
scénář: Theodore Simonson (earlier screenplay) and), Kay Linaker (earlier screenplay) (as Kate Phillips), Irvine Millgate (story) (as Irvine H. Millgate), Chuck Russell (screenplay) &), Frank Darabont (screenplay)
hrají: Kevin Dillon (Brian Flagg), Shawnee Smith (Meg Penny), Donovan Leitch (Paul Taylor), Jeffrey DeMunn (Sheriff Herb Geller), Candy Clark (Fran Hewitt), Joe Seneca (Dr. Meddows), Del Close (Reverend Meeker), Paul McCrane (Deputy Bill Briggs), Sharon Spelman (Mrs. Penny), Beau Billingslea (Moss Woodley)
produkce: Andre Blay, Jack H. Harris, Rupert Harvey, Elliott Kastner
hudba: Michael Hoenig
keywords: blob, teenager, remake, doctor, teen-rebel, tentacle, rebel, leather-jacket, first-date, teen, football, military, motorcycle, father, reference-to-hansel-and-gretel, group-of-children, one-night, teen-romance, partly-teenkill, mother-daughter-relationship, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8879

Recenzoval Caleb

Přidáno: 28. srpen 2006

80. léta a béčkové horory = napětí, vtip, zábava. The Blob, to jsou podle této definice 80. léta jak vyšitá.

Jsou věci, které se vám zaryjí hluboko do kůry mozkové a vy si je budete schopni vybavit i po mnoha letech. Můžou to být filmy, holky (kluci) nebo jen momentky z vašich životů, ale kdykoliv si na ně vzpomenete, neubráníte se sentimentálnímu úsměvu či povzdechnutí. Pokud jde o filmy, tak u mě tyto pocity vzbuzují kousky, které jsem měl tu čest zhlédnout v ranné pubertě na ošoupaných VHSkách s monodabingem na našem starém přehrávači, koupeném asi z 8-mé ruky. A zrovna nedávno jsem si mohl připomenout ty okamžiky, kdy jsme s kamarády hltali každé políčko sci-fi hororu The Blob (Sliz).

Ale abych začal úplně od začátku. V roce 1958, období rozmachu tzv. monster hororů o gigantických příšerách a útocích z kosmu se objevil snímek The Blob. Příběh vypráví o městečku, do jehož blízkosti spadne meteorit, který obsahuje podivnou slizoidní hmotu. Tato začne pohlcovat vše živé, včetně nebohých obyvatel čímž naroste do gigantické velikosti. Úroveň hororu je úměrná době, triky jsou „papundeklové„ a rozhovory úsměvně naivní. Jedinou zajímavostí snad je, že se v hlavní roli objevil Steve McQueen. Po delší odmlce, konkrétně po 14 letech v roce 1972 spatřilo světlo světa pokračování s názvem Beware! The Blob. Žádný trhák to nebyl, rychle a jistě zmizel ve spodině filmových propadáků. Čas pomalu plynul, stoupala úroveň triků, rozšiřovaly se filmařské možnosti. A tak se jednoho dne rozhodlo o natočení dalšího „slizu“. Na scénáři se spolupodílel Frank Darabont, který má na svém kontě Kingovské perličky jako Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle. Do režisérské stoličky usedl Chuck Russell, který měl v té době za sebou režírování Noční můry z Elm Street 3 (podle mě nejlepší díl celé série). Producenti se rozhodli jeho čerstvě nabité hororové zkušenosti využít a natáčení mohlo začít. Nakonec se však nejednalo o díl nový, ale o remake původního „slizu“ z roku 1958.

Příběh se opět točí kolem malého amerického městečka, u kterého dojde k pádu satelitu. Tento obsahuje zvláštní pokusnou hmotu, která měla sloužit bojovým účelům. Po postupné eliminaci několika náhodných lidí se z hromádky slizu velikosti pěsti stává ohromná masa schopná obalit hasičské auto. V hlavních rolích se objevil Kevin Dillon (Četa, Doors) jako Brian Flagg a Shawnee Smith (Saw 1+2+3, Ostrov) jako Meg Penny. Na nich je záchrana celého města. A tak místní rebel a nejkrásnější roztleskávačka vyrážejí do boje se šmejdem z vesmíru. Krásně béčkovské, že? Abych nezapomněl, v epizodní roličce takové „naivky“ se mihne i půvabná Erika Eleniak, pozdější hvězda Pobřežní hlídky.

Nyní trošku ke zpracování celého filmu. Musím říct, že je to opravdu výborně řemeslně odvedený kus práce. Film má spád a rychlost, ani na chviličku se nebudete nudit. Co mě překvapilo, je kvalitní zpracování všech triků. Na svou dobu a na zaměření filmu jsou na opravdu vysoké, až profesionální úrovni. Veškeré úmrtí jsou výborně udělané, každá smrt vás překvapí svojí originalitou. Sliz jako takový působí velice věrohodně, snad až na honičku chodbou. Výborný je také hudební doprovod, který prostě vystihuje báječná 80. léta.

Takže pokud vám už opravdu chybí pořádné béčko, plné honiček, polonahých dívek, tajných agentů, umírajících středoškoláků, báječných hlášek a černého humoru, je pro vás remake Blobu nutností. To prostě musíte vidět.

Co říci závěrem? Příští rok se má v kinech objevit další remake s názvem The Blob. V podstatě by mělo jít o to samé, tak se nechme překvapit. Moc naděje si však nedělám, legenda už tu je a boom předělávek v těchto letech se originálům ani nepřiblížil (No dobrá Texas Chainsaw Massacre a The Hills Have Eyes docela ujdou :-)).

Pár okamžiků, které vás dostanou?? Protažení kuchaře skrz odpad, telefonní budka a pohled na Meg Penny, jak stojí před hořícím obchodem, špinavá, odřená, v roztrhaných šatech v ruce M-16 a kropí ten odpornej sliz dlouhými dávkami ve snaze zachránit Flagga. No řekněte, nestojí to za to???Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 01. duben 2009

V zaspatom americkom mestečku, obkľúčenom nekonečnými lesmi, sa objaví desivé monštrum: SLIZ!!! Plazí sa temnými uličkami a kinosálami, striehne a potom na vás doslova spadne, obalí vás, zje vás! Je to obrovská ružová pulzujúca masa, ktorá rozmýšľa – a je stále hladná. V poslednej chvíli do akcie napochoduje armáda spolu s vedeckými zložkami, ale podľa žánrových očakávaní iba všetko zbytočne skomplikuje.

Sliz patrí s Aligátorom, Stopárom či Detskou hrou k polo kultovým hororovým béčkam amerických 80. rokov 20. storočia. V skutočnosti neobsahuje žiadne scény, ktoré by sa dali ktovieako životaschopne citovať v paródiách (mám na mysli napríklad také scény, ako bolo „odpadávanie želiez z nôh“ vo Forrestovi Gumpovi), v čase premiéry nevyvŕtal dieru do sveta ani hororového žánru ani nikam inam a ako tak ubiehali roky, Sliz nijako zvlášť (napríklad po technickej stránke) nezostarol, ale... skrátka príliš smrdí/vonia osemdesiatymi rokmi na to, aby patrili k žánrovým pilierom. Napriek tomu mnohí diváci na tento krásne obskúrny príbeh nedajú dopustiť, hoci si uvedomujú, že by sa vlastne mali troška hanbiť za to, že sú jeho fanúšikmi.

Napriek tomu, ak sa do hororového žánru pozrieme zo širšej perspektívy, zistíme, že Sliz v ňom predsa len nejakú tú slizkú stopu zanechal - v budúcnosti sa stal pre niektorých filmárov obľúbeným zdrojom inšpirácie, stačí spomenúť sci-fi horor Slimák (r. James Gunn), ázijskú Infekciu, kde sa to nechutným slizom tiež hemží jedna radosť alebo Rodriguezov Grindhouse: Planétu Teror.

Sliz zostáva v samom jadre plnokrvným krvavým kusom, ktorý sa však za svoj béčkarský pôvod ani zďaleka nehanbí, naopak, tvorcovia, teda režisér Chuck Russell (budúci režisér Masky, Likvidátora a Kráľa Škorpióna mal v roku 1988 za sebou len Nočnú moru na Elm Street 3: Bojovníkov zo sna/1987) a scenárista Frank Darabont (budúci režisér Vykúpenia z väznice Shawshank, Zelenej míle, Majesticu a kingovky Hmla) nám dajú všetko to, po čom túžime: znetvorené obete, pubertálny humor, ustavičné žmurkanie na mladých, sexuálne zapálených divákov chlapčenského pohlavia (nákup kondómov) a to by bolo, aby chýbalo vcucnutie dospelého človeka do výlevky! A ak sa vám v Scary Movie (2000) páčilo „potrestanie skurveného diváka“, v Slize si tiež prídete na svoje.

Bude sa vám Sliz páčiť? To záleží na tom, či a vám páčia filmy, vylovené z podobného hnilého súdka. Prvú polovicu stominútovej snímky tvorí predovšetkým budovanie zaspatej atmosféry ticha pred búrkou. Štandartné osadenstvo typického filmového mestečka (mládežou znechutený katolícky kňaz, rebelant na silnej motorke, šerif ostrý ako britva) a prvé nenápadné obete (bezdomovec a jeho sekerka). Poradie, v akom postavy umierajú, málokoho prekvapí, zato po technickej stránke sa jedná o nie že dobre či slušne zvládnutý film, ale o bravúrne remeslo, ktoré dodnes, sám neviem ako je to možné, po technickej stránke vôbec nezostarlo a keby chcel niekto urobiť jeho remake, skutočne by si musel z prsta vycucať riadne blbý dôvod, pretože to, čo všetko stvára (v kine, v nemocnici, v lese...) zväčšujúci sa sliz v tomto filme, je bombastické a ani si nechcem predstaviť, aké náročné to muselo byť dlho, dlho, dlho pred tým, ako sa bežne začali do filmov používať počítačové efekty.

Je pravda, že akosi „povinne“ do scenára zakomponovaná armáda troška brzdí dobré tempo, ale aspoň že všetko pôsobí dojmom, že tvorcovia sa vlastne iba tak bavia a jednotlivé hororové klišé používajú najmä z toho dôvodu, že sa to patrí. Hoci sú efekty miestami teoreticky také „hnusné“ ako v Cronenbergovej Muche, Carpenterovej Veci alebo v Hellraiserovi, prakticky je celý film ladený skôr do odľahčeného hororu, hoci je pravda, že mnohým divákom nebude pripadať nič vtipné na scéne, v ktorej sa z kanála vymrští chápadlo slizu, zdrapne muža za postavu v skafandri, vtiahne ho dopoly do kanálu a naplní mu skafander „sama sebou“, čím ho tak trocha rozožerie a tak trocha daný muž exploduje.

Sliz je výborný hororový sci-fi mix klišé nakrútený hravou a svižnou rukou, s chuťou a patričným rozpočtom. 80% ako že ružový vraždiaci sliz práve visí nad mojim počítačom.

P.S. Herecké výkony nie sú na programe dňa, ale pozornejší z vás si dozaista všimnú osemnásťročnú Shawnee Smithovú (dnes Amanda zo ságy Saw) a Eriku Eleniakovú (kráska z Baywatch neskôr tak pekne vyskakovala polonahá z torty počas Prepadnutia v Pacifiku).

P.S. 2 Jedná sa o remake hororu The Blob z roku 1958, kde hral Steve McQueen!Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.