Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 35 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The FacultyScience Fiction

USA
104 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Fakulta
rok: 1998
režie: Robert Rodriguez
scénář: David Wechter (story) &), Bruce Kimmel (story), Kevin Williamson (screenplay)
hrají: Jordana Brewster (Delilah Profitt), Clea DuVall (Stokely 'Stokes' Mitchell), Laura Harris (Marybeth Louise Hutchinson), Josh Hartnett (Zeke Tyler), Shawn Hatosy (Stan Rosado), Salma Hayek (Nurse Rosa Harper), Famke Janssen (Miss Elizabeth Burke), Piper Laurie (Mrs. Karen Olson), Christopher McDonald (Mr. Frank Connor), Bebe Neuwirth (Principal Valerie Drake)
produkce: Elizabeth Avellan, Bill Scott, Tamara Smith, Bob Weinstein, Harvey Weinstein
hudba: Marco Beltrami
keywords: teacher, alien, high-school, small-town, teen-angst, piercing, nudity, monster, violence, worm, danger, kiss, pencil-stabbing, long-tongue, female-nudity, decapitation, rain, pool, monster-disguised-as-human, teenage-boy, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6464

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 16. červenec 2006

Zaspaté mestečko v štáte Ohio. Mimozemšťania na to idú rafinovane. Neútočia priamo (ako ich kolegovia v ID4), ich plán je iný. Z pozície vodu milujúcich parazitov ovládnu naše telá a mysle. Pomaly. Nenápadne. Človeka za človekom. Postupne sa prepracujú až do oválnej pracovne Bieleho domu vo Washingtone a odtiaľ nás zbavia moci nad planétou Zem.

To ale ešte stredoškoláci z Herrington High netušia. Jediné, čo im udrelo do očí, je zmena správania u profesorov, žiakov a ich rodičov. Sú akoby vymenení. V rámci pudu sebazáchovy medzi nimi vyrastie amatérsky „nenakazený“ bojový oddiel tvorený bifľošom Caseym Connorom (Elijah Wood), drsným bitkárom a drogovým dílerom Zekeom Tylerom (Josh Harnett), novou žiačkou a kúzelnou blondínou Marybeth (Laura Harrisová), atraktívnou šéfredaktorkou školských novín Delilah Profittovou (Jordana Brewsterová) a futbalistom Stanom (Shawn Hatosy). Môže táto skupinka na prvý pohľad bezbranných stredoškolákov zastaviť mimozemskú inváziu?

Fakulta bola svojho času očakávaná ako po Vreskote ďalšie zaujímavé spojenie talentovaného režiséra s nadaným scenáristom, dravým Kevinom Williamsonom. Po Wesovi Cravenovi (prvé dva Vreskoty) spojil sily s Texasanom Robertom Rodriguezom (Od súmraku do úsvitu). Ešte pred premiérou vyhlasoval, že Fakulta urobí pre sci-fi triler to, čo urobil Vreskot pre slasher. Po premiére s tým našťastie prestal.

Kým Vreskot z požmurkávania na diváka ťažil v celej trilógii, serióznejšie sa berúca Fakulta je zadýchaná už po nejakej hodinke a len občas poskytne pôsobivé scény. Nech už sa Williamson chce tváriť ako že vie neviem-ako-dobre pracovať s klišé hocijakého žánru, sci-fi mu nejde. To všetko tu už bolo: mimozemský parazit ovládne naše telá aj duše... neinfikovaných je čoraz menej... a nevedia, či sa medzi nimi nenachádza nakazený. Atď. Ak má byť inováciou to, že invázia prebieha utajene (t.j. do akcie sa nezapojí vláda, armáda, vedecké zložky), potom to bohvieako nevyšlo. Hrdinom začnú akosi priskoro dochádzať dobré nápady. Finále je potom už len povinnou akčnou záležitosťou s veľkým monštrom a školským bazénom.

Problémom je i otázka, do akej miery sú vlastne parazity pre ľudstvo hrozbou. Kým väčšinou býva dobrým zvykom, že tvorcovia týchto filmov odsudzujú stratu duše (mení nás to na bábky ovládané vyššou mocou), Williamson s Rodriguezom naznačujú, že hostiteľ dušu vlastne vôbec nestratí, dokonca naopak, „prerodí sa v lepšieho človeka“. Prečo potom máme hrdinom držať palce? Nie je rozumnejšie priať im, aby boli čo aj oni čo najskôr infikovaní? Ale aj keď frflem na scenár, na strane druhej si nechcem predstaviť, ako by to dopadlo, keby si Rodriguez, ako to má vo zvyku, aj sám napísal scenár (viď. katastrofálne Vtedy v Mexiku).

Ja som najviac nádeje do snímky vkladal kvôli požmurkávaniu zo strany scenáristu, ktorý pozná klišé a režiséra, ktorý si z nich rád urobí prdel. Ale hop! Williamson akoby bol po Vreskote (=„film vo filme“) vysilený. Požmurkávanie sa zúžilo na to, že postavy občas hovoria o sci-fi filmoch, čiže čosi podobné (len v menšom množstve), ako decká vo Vreskotoch (akurát že namiesto Randyho je tu bisexuálna Stokely). V neposlednom rade ma Williamson, ako duchovný otec Dawsonovho svetu a niekdajší hororový objav (odvtedy režíroval Teaching Mrs. Tingle a napísal scenár ku Cravenovmu Prekliatiu) sklamal poslednými minútami. Veď uvidíte.

Fakulta má aj pozitívne chvíľky (môžeme medzi ne počítať aj odhalenie Kráľovnej?), skvelé videoklipové scény (uťaté prsty profesora Furlonga a následný videoklipovo poňatý pochod infikovanou školou na parkovisko alebo príchod na štadión za zvukov Pink Floyd), zopár hlášok („Nie je toto tá správna chvíľa, aby niekto povedal ´Vypadnime odtiaľto´?“), brutalít (ceruzka) a niekoľko originálnych nápadov (spôsob, akým spoznať mimozemšťana medzi nami). Zaujímavý je aj nápad, že jedinou záchranou pre mestečko (=Ameriku=ľudstvo) je banda tínedžerov. Film je najlepší vo chvíľach, v ktorých šesťčlenný odboj drží pokope. Fakulta je kvalitná aj po stránke vizuálnej a zvukovej. O to prvé sa postaral Enrique Chediak, na to druhé režisér najal mladé kapely, aby prespievali staré hity (Alice Cooper – School´s Out) a soundrack je plný zvučných mien (Offspring, Garbage).

V hereckom obsadení nefigurujú hviezdy; je to zaujímavý mix kedysi nádejných hercov (Robert „T1000“ Patrick ako telocvikár Willis), v roku 1998 nádejných budúcich hviezdičiek (Frodo Wood, Čierny jastrab Harnett), režisérových talizmanov (Salma Hayeková, Harry Knowles), bývalých hororových legiend (Piper Laurieová - matka Carrie) a „hercov nižšej svietivosti“ (Famke Janssenová ako zakríknutá profesorka). Každý z vás si nájde svojich favoritov. Možno to bude Joshov rázne sebavedomý vychcaný hajzlik Zeke, ktorého nevyvediete z rovnováhy a ktorý rebeluje (čerešňové kondómy) ale nie je hlúpy (výklad Robinsona Crusoea) a možno čudáčka Clea DuVallová (Identita, The Grudge) ako militantná bisexuálka večne nahodená v čiernom a s knihou v batohu.

Snímka je pravdaže inšpirovaná množstvom klasík, čo ani nezakrýva, keďže postavy ich občas spomenú aj priamo na plátne. Určite poznáte všetky tie infekčné sci-fi knihy aj filmy, je ich celá kopa (Robert Heinlein, Invázia zlodejov tiel, Vec, The Puppet Masters). Keďže dôjde na mimozemskú kreatúru, spomeňme aj Cameronových Votrelcov, aj keď pojem Kráľovnej, ktorú ak zničíte, zničíte celé spoločenstvo, je vo svete hmyzu bežný, teda sa nevzťahuje len na svet sci-fi.

Resumé. Svojho času som sa na paranoickú pätnásťmiliónovú Fakultu tešil. Takže ma nepríjemne prekvapilo, keď ju distribútor hodil priamo do požičovní. Dnes ho chválim. Nie je to zlé, ale nadšenie tiež nieje na mieste.

P.S. - Rodriguez film nakrútil pre Dimension bratov Weinsteinovcov preto, aby mu „ich“ Miramax povolil jeho vysnený projekt, rodinné Spy Kids. Takže sa dostal do podobnej situácie, ako keď pre nich Craven nakrútil Vreskot 3 len aby mu povolili Hudbu môjho srdca.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.