Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 30 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
LeprechaunHorror ComedySérie: Leprechaun

USA
92 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Skřítek
rok: 1993
režie: Mark Jones
scénář: Mark Jones (written by)
hrají: Warwick Davis (Leprechaun), Jennifer Aniston (Tory Reding), Ken Olandt (Nathan Murphy), Mark Holton (Ozzie), Robert Hy Gorman (Alex (as Robert Gorman), Shay Duffin (Dan O'Grady), John Sanderford (J.D. Reding), John Voldstad (Shop Owner), Pamela Mant (Mrs. O'Grady), William Newman (Sheriff Cronin)
produkce: Mark Amin, Barry Barnholtz, Jim Begg (supervising producer), Jeffrey B. Mallian, Michael Prescott
hudba: Kevin Kiner, Robert J. Walsh
keywords: leprechaun, gold, year, four-leaf-clover, irish, pot-of-gold, gold-coin, badge, shotgun, roller-skates, voice-imitation, running, striped-shirt, character%27s-point-of-view-camera-shot, teamwork, wheelchair, cardboard-box, hero, curse, disembodied-hand, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8075

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 02. září 2006

„Try as they will, and try as they might, who steals me gold won't live through the night.“

Asi každému fanúšikovi béčok sa pri predstave filmu o vraždiacom škriatkovi na tvári vyjaví úsmev. Obzvlášť ak je film podľa klasickej írskej legendy o Leprechaunovi.

Ten nie je taký milý, ako sa môže zdať. Je to viac menej malý zelený bastard, ako ho nazval jeden chlapík v úvode, niečo potom, čo jej po strete s Leprechaunom navždy opustila manželka. Spomínaný muž ho priviezol spolu so zlatom z Írska. Ale chcel iba zlato. Leprechaun je daň. Krvavá daň. Avšak podarilo sa mu Leprechauna uväzniť pomocou štvorlístku (na ktorý je Leprechaun alergický). Roky plynú a do domu sa nasťahuje dievča Tory (Jennifer Aniston) spolu so svojim otcom. Kúpili ho a s pomocou trojice miestnych si chcú tento malomestský domček opraviť. Pri prácach tunajší debil Ozzie omylom oslobodí Leprechauna a nájde jeho zlato, ktoré si chce nechať. To však Leprechaun nemá veľmi rád...

Tento film to celé odštartoval. Môže za to mozog filmu, režisér a scenárista v jednej osobe Mark Jones. Ten vie, ako nakrútiť dobré béčko (Rumpelstiltskin). Nehrá sa na nič a Leprechauna nám ukáže už v úvodnej scéne a počas filmu prakticky nezlezie z obrazovky. Jones režíruje dobre. Film má priaznivé tempo a svojskú skvelú atmosféru, akú vie azda iba on.

Trochu horšie mu išiel scenár. Síce je vo filme množstvo skvelých hlášok (drvivú väčšinu má na svedomí samotný Malý zelený bastard) a občas vyšiel aj nejaký rozhovor postáv, horšie je to s hlavnými postavami. Jones už od začiatku určil štyri hlavné postavy – hlavná hrdinka, dieťa, zaostalý muž a chlapec, do ktorého je zaľúbená hlavná hrdinka. V poslednej štvrtine filmu zostanú na plátne iba tieto postavy a každému skúsenému hororovému fanúšikovi je jasné, že sú deväťdesiate roky a že dieťaťu sa nič nemôže stať, taktiež ani „vtipnej“ zaostalej postave, že hlavná hrdinka musí prežiť a bolo by „svinstvo“, ak by zabili jej priateľa. Takto si Jones odpísal dosť napätia na konci filmu.

Herci sú nevyrovnaní. Na jednej strane je tu geniálny a diabolský Warwick Davis. Ten podáva v sérii životný výkon. Rolu si užíva plnými dúškami. Mení hlas a na jeho pekelný smiech nezabudnete. Ale na druhej strane sú ostatní. Ešteže má Jennifer Aniston peknú tváričku. Zato predstaviteľ Ozzieho Mark Holton je otrasný. Prehráva a snaží sa byť vtipný, ale vôbec mu to nejde. Rovnako aj jeho detský kamarát podáva „životný výkon“. A ani Ken Olant čoby Nathan sa neblysol.

Hudba je veľmi zaujímavá. Kombinuje írske a klasické hororové motívy. Podporuje skvelú atmosféru. Masky sú úžasné. Warwicka Davisa by ste pod tou maskou asi ťažko spoznali. Na jednej strane je to skvelá strašidelná maska, na druhej strane dovoľuje robiť Davisovi grimasy a môže naplno prejavovať emócie. Taktiež treba pochváliť občas vydarené originálne vraždy (ak vám niekedy Leprechaun povie, že „ideme sa hrať“, radšej bežte preč, čo vám sily stačia), ktoré sa stali pre sériu typické. Možno je škoda, že občas Jones predpokladá, že každý pozná mytológiu Leprechauna – doteraz som nepochopil, čo mali znamenať tie topánky na konci.

Leprechaun je zábavný horor s množstvom vtipných momentov a excelujúcim Warwickom Davisom. Síce je ku koncu predvídateľný, na celkovej zábave mu to neuberá. Vďaka tomuto filmu sa zrodila skvelá a už aj kultová hororová séria, kde za desať rokov vzniklo šesť dielov. Paradoxne jednotka patrí k tej horšej polovici série, ale aj tak je to veľmi kvalitný film. Navyše prvý, kde sa objavilo stelesnené írske zlo pod menom Leprechaun.

„ME gold!“Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.