Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 27 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The X FilesScience Fiction

USA
121 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Akta X
rok: 1998
režie: Rob Bowman
scénář: Chris Carter (screenplay), Frank Spotnitz (story)
hrají: David Duchovny (Special Agent Fox Mulder), Gillian Anderson (Special Agent Dana Scully), John Neville (The Well-Manicured Man), William B. Davis (Cigarette Smoking Man / CGB Spender), Martin Landau (Alvin Kurtzweil, MD), Mitch Pileggi (Assistant Director Walter Skinner), Jeffrey DeMunn (Ben Bronschweig, M.D. (as Jeffrey De Munn), Blythe Danner (Jana Cassidy), Terry O'Quinn (Darius Michaud), Armin Mueller-Stahl (Conrad Strughold)
produkce: Mary Astadourian, Chris Carter, Lata Ryan, Daniel Sackheim, Bruce Devan (supervising producer (uncredited)
hudba: Mark Snow
keywords: agent, fbi, texas, bomb, government, alien, conspiracy, x-files, truth, virus, antarctica, paranormal, dallas-texas, hero, sequel, bee-sting, urination-scene, female-fbi-agent, tunisia, spacecraft, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8162

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 18. červen 2006

Cca 35.000 rokov pred našim letopočtom. Dvojica ozbrojených lovcov (Craig Davis & Carrick O´Quinn) sleduje v snehovej víchrici neľudské stopy nebezpečného zvera do temného jaskynného komplexu. Tu sa strhne súboj, ktorý končí úmrtím všetkých troch. Kým telá mužov sú zaliate krvou a v ozvene doznieva neľudský škrek príšery, zem pod ňou je nasiaknutá čiernou tekutinou.

Súčasnosť, Severný Texas. Jedno z detí sa počas hry prepadne do jaskyne. Zem je posiata kostrami. A je tu aj čierna tekutina. Akýsi olej. Zdá sa, že táto tekutina má vlastný rozum. Ako keby žila. Dá sa do pohybu a zaútočí na šokom ustrnutého chlapca. V podzemí sa stratia i privolaní požiarnici.

O pár dní neskôr, Dallas. FBI prehľadáva federálnu budovu, v ktorej je hlásená bomba. Prítomný je aj kontroverzný špeciálny agent FBI Fox Mulder (David Duchovny - Kalifornia) a jeho kolegyňa, realisticky založená agentka Dana Scullyová (Gillian Andersonová). Mulderov šiesty zmysel ich zavedie do budovy oproti. Práve tu sa v skutočnosti ukrýva bomba. Šéf operácie, agent Darius Michaud (Terry O´Quinn – dnes John Locke z LOST) bombu dokáže zneškodniť, ale pre istotu pošle svojich ľudí von. Nasleduje explózia. Napriek evakuácii sa v troskách okrem Michaudovho tela nájdu aj telá požiarnikov a dieťaťa.

Washington D.C., hlavné sídlo FBI. Dvojica Mulder & Scullyová je po bombovom fiasku rozdelená. Situáciu nezachráni už ani ich sekčný šéf Walter S. Skinner (Mitch Pileggi – vrah z Cravenovho Shockera). Lenže nezastaviteľná smršť nečakaných zvratov ich dá znova dokopy.

Muž s cigaretou alias Rakovinový chlap (William B. Davis - riaditeľ školy z It) totiž odštartoval niečo, čo zničí našu civilizáciu. Alebo je to kladný hrdina a snaží sa zachovať ľudský rod a naopak, zraziť na kolená mimozemšťanov, ktorí sa po dávnej tichej dohode s pár vyvolenými zástupcami ľudstva zmenili a radi by si privlastnili Modrú planétu? Ako s tým súvisí čierny olej a včely?

Ešte že je po ruke Mulderovi vždy nápomocná redakcia konšpiračného časopisu The Lone Gunman ( = milovník kožených búnd a Scullyovej Frohike, vlasatý Langly a oblekový Byers) a kedysi renomovaný vedec Alvin Kurtzweill (Martin Landau – Bela Lugosi z burtonovky Ed Wood), t.č. na úteku pred obvinením z pedofílie. Tento muž, ktorý poznal Foxovho otca, verí, že požiarnici a dieťa boli mŕtvi dávno pred výbuchom. Čo vedie k tajomnej texaskej jaskyni...

V prvej polovici deväťdesiatych rokov mal neznámy, už takmer 40-ročný Kalifornčan Chris Carter v rukách námet, v ktorom figuroval bizarný agent FBI milujúci svoju sestru (poznávací znak: uniesli ju mimozemšťania) a jeho prepracovaná paranoja. Nadriadení ho nemajú radi, kolegovia sa mu smejú. Jeho jediným spojencom je nová kolegyňa. Tá ale nemá záujem používať fantáziu namiesto mozgu. The X-Files.

Seriál sa behom takmer desaťročia preslávil myšlienkou „pravda je niekde tam vonku“, pričom o nej (t.j. svet je plný príšer a hlavne – UFO existuje) niektorí mocní vyvolení tohto sveta vedia... ale urobia všetko preto, aby sa nič nedostalo na verejnosť. A ak sa dostane, urobia všetko preto, aby dotyčných zdiskreditovali alebo aby to vyzeralo ako hlúpa detská báchorka o zelených mužíčkoch. Diváci to milovali. Ale neviem ako vás, no mňa najviac fascinovali „normálne“ epizódy. Dodnes som nezabudol na beštiálneho kanibala Eugenea Toomsa, tvora z kanalizácie či trojicu retardovaných vidieckych bratov Peacockovcov, ktorí mali pohlavný akt s torzom vlastnej matky. V neposlednom rade sa ale seriál i pomerne realisticky venoval lykantropom.

Mysteriózne Akty X (aka Spisy X) mali byť len chvíľkovým vtákom, ktorý zmizne za horizontom. Ale, ako to už občas býva, z odpisovaného projektu, ktorý sa nepáčil ani domovskému štúdiu 20th Century Fox, sa stal fenomén. Sám mám v pamäti chvíle, kedy v našich končinách seriál odštartoval a ešte si len získaval svoje renomé. Zo seriálu sa stal KULT – komiksy, samolepkové albumy, tričká, hračky, nasledovníci (The Outher Limits, Millennium) hráčske karty a prekvapivo kvalitné knihy („Stratené mesto“ od Kevina J. Andersona).

Komerčne úspešný celovečerný film (dodnes sa hovorí o pokračovaní, ale jediné, na čom sa tvorcovia za celé tie roky zhodli, je, že by sa malo jednať o „obyčajný“ horor, t.j. žiadne konšpirácie, paranoje ani vesmírne lode) začína tam, kde končí piata séria, a začína šiesta. Znamená to, že je nepochopiteľný pre nefanúšika?

Fanúšik tu nájde žmurknutia tvorcov na svoju osobu. Len on pochopí, podľa čoho Mulder spoznal falošného šoféra sanitky (pomôcka: Krycek). A pravdaže je tu všetko to, čím bol seriál preslávený. T.j. únosy, záhadní nadriadení, ešte záhadnejší ľudia ťahajúci nenápadne za nitky niekde ďaleko v temnom pozadí, Mulderovi informátori, o ktorých neviete, čiu kožu vlastne v skutočnosti chránia, atď.

Najlepšie na tom ale je, že snímka (známa aj ako X-Files Movie: The Fight the Future) nadchne aj veci neznalých divákov. Ťažko povedať, koľko ľudí je úplne nedotknutých seriálom. Letmý dotyk určite nestačí na to, aby ste nasali celú mytológiu (pamätáte, že Rakovinový muž mal nevlastného syna a že Scullyová bola tehotná?). Zopár veciam ne-fanúšik nepochopí. Ale ono je to pomerne jedno, pretože nával divokých akčných scén, príšer a napínavého príbehu (ani deti nie sú ušetrené) je impozantný, divoký. Niet čas oddychovať. Ak aj po plátne práve nebehá príšera podobná alienovi (ostatne, jej dizajnérmi sú Tom Woodruf junior s Tomom Gillisom, majúci prsty v alienej sérii), sú tu nebezpeční postarší muži v noblesných oblekoch. Sú takí mocní, že ich nikto nemôže ohroziť. Vzhľadom na vyšší rozpočet, než aký pripadal na jednu päťdesiatminútovú epizódu, si tvorcovi dovolili i explózie, impozantné vesmírne lode (interiéry, exteriéry) aj výpravu (Tunisko, Antarktída). Všetko je podporené špičkovou technickou stránkou (kultový ústredný hudobný motív Marka Snowa, strih zvukových efektov, masky, špeciálne efekty).

A v neposlednom rade i hereckými výkonmi. Andersonová s Duchovnym sa do rolí vrátili s takou ľahkosťou, akou oplývajú iba herci, ktorí za celý život vytvoria jedinú životaschopnú rolu. Chémia medzi nimi je výborná a vzájomný rešpekt medzi nimi cítime napriek tomu, že každý z nich je iný. Vzťah je okorenený Mulderovom zmyslom pre humor (kombinácia cynizmu, sarkazmu, irónie a morbidity). Okrem klasických postáv (Muž s rakovinou, Osamelí strelci) vystupujú v príbehu dve úplne nové postavy - rozporuplný vedec (alias legendárny Martin Landau) a kolega Muža s rakovinou, resp. najväčší šéf Syndikátu, mocný Conrad Strughold (Nemec Armin Mueller-Stahl).

Carter, ako šedá eminencia celého seriálového i filmového projektu, si do réžie pretlačil svojho spolupracovníka Roba Bowmana (neskôr ale nakrútil Reign of Fire a Elektru). Ten to zvládol na výbornú. Zosúladil vynikajúce herecké výkony, scenár plný vrážd, napätia ale aj humoru a pôsobivú atmosféru a výsledkom je ťažkotonážny akčný sci-fi horor. A pravdaže obsahuje aj „tú scénu na chodbe pri Mulderovom byte“.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.