Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 31 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The CaveSurvival Horror

USA, Německo
97 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2005
režie: Bruce Hunt
scénář: Michael Steinberg (written by) &), Tegan West (written by)
hrají: Cole Hauser (Jack McAllister), Eddie Cibrian (Tyler McAllister), Morris Chestnut (Top Buchanan), Lena Headey (Dr. Kathryn Jennings), Piper Perabo (Charlie), Rick Ravanello (Briggs), Daniel Dae Kim (Alex Kim), Kieran Darcy-Smith (Strode), Marcel Iures (Dr. Nicolai), Vlad Radescu (Dr. Bacovia)
produkce: Robert Bernacchi, Tom Rosenberg, Michael Ohoven, Marco Mehlitz, James McQuaide
hudba: Reinhold Heil, Johnny Klimek
keywords: cave, church, diver, romania, explosion, monster, biologist, 2000s, eel, survival, darkness, crushed-to-death, broken-leg, burned-alive, creature-feature, 1970s, diving, scuba-diving, mutation, loss-of-brother, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8424

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 14. červen 2006

Hlboko v karpatských horách sa nachádza kostol a pod ním obrovský jaskynný komplex, v korom môžu prísť o život aj skúsení svetoví speleológovia. Okolo jaskyne sa naviac viažu tajomné legendy. Pretrvávajú ešte z dávnych dôb, kedy miestni obyvatelia údajne bojovali proti nebezpečným démonom, ktorí pobývali práve v tejto jaskyni. Tá s odstupom rokov stratila na strašidelnosti, zato získala povesť miesta, na ktorom je možno ukrytý poklad. Pri jednom pokuse objaviť ho dôjde k nehode a jaskyňa je zavalená aj s dobrodruhmi, ktorí podcenili situáciu.

Súčasnosť. Do Európy prichádza na žiadosť miestnych vedeckých kruhov špičkový americký tím vedený skúseným Jackom (Cole Hauser) a jeho mladším, nezodpovedným bratom. Tu sa ku nim pridáva atraktívna biologička a kameraman Alex Kim (Daniel Dae Kim alias Jin Kwon z LOST). Správne, ich úlohou je preskúmať práve jaskyňu z úvodu. Čisto z vedeckých dôvodov. Napríklad v tme a vlhkosti objaviť nové živočíšne druhy. To na mieste, ktoré bolo celý čas izolované od okolitého sveta, nieje nič nezvyčajné. Dole naozaj narazia na nový živočíšny druh, ten je ale agresívny a začína boj o prežitie…

Akiste vám to niečo pripomína a ak ste videli skvelý The Descent, už aj viete čo. Neviem, kto koho vykrádal, faktom je, že ako The Cave, tak aj The Descent majú za rok narodenia uvedený 2005. Takže ťažko povedať, kto sa kým, diplomaticky povedané, inšpiroval. Ale vôbec to nieje po prvýkrát, čo v Hollywoode v rovnaký čas vznikli dva podobné filmy (z hororového žánru viď. Šiesty zmysel vs. Ozveny mŕtvych). Tak či onak, víťaz býva napokon vždy len jeden. A tým je v tomto prípade The Descent.

V čom že je tá podobnosť s hororom od Neila Marshalla? Vlastne vo všetkom. Skupina dobrodruhov (akurát že ju tvoria už aj muži) zostane uväznená v nekonečných temných priestoroch negatívne vplývajúcich na ich psychiku. Popritom, ako hľadajú cestu na povrch, dostanú sa v labyrinte chodieb do vyhroteného konfliktu s pôvodnými obyvateľmi. Tí sa tu vyvíjali nezávisle od sveta tam hore, takže v ustavičnej tme nepotrebujú zrak, zato sa im vyvinuli čuchové a sluchové schopnosti a dorozumievajú sa medzi sebou pre človeka neartikulovanými zvukmi.

Ako to už býva s filmami poohováranými na renomovaných webových lokalitách a v drahých filmových časopisoch, ani The Cave v skutočnosti nieje zase až taký zlý film, ako sa nám snaží niekto nahovoriť. No iste, ak je najväčšou hviezdou vášho filmu Cole Hauser z Rýchlo a zbesilo 2 (ale aby sme si z neho iba nerobili srandu – je to zároveň aj lovec ľudí Johns idúci po Riddickovi), nie je to žiadna výhra, ale aj tak existujú horšie veci a ak by sa niekto rád hádal, odporučím mu, aby si naštudoval diela firmy Asylum alebo film Caved In (recenzia tu).

Rozhodne sa ale nejedná o nič fenomenálne. Problém tohoto tridsať miliónového kúsku je v tom, že všetko tu už niekoľkokrát bolo. Ani The Descent nemal príliš objavný scenár, ale mal vynikajúcu réžiu, zaujímavé hrdinky a realisticky stvárnené Zlo a následný živočíšny boj proti nemu. The Cave má naproti tomu réžiu nudnú a dej ostrihaný od krvi i napätia. Okrem Hausera a Marcela Iuresa v roličke doktora Nikolaia nikto z hercov nestojí za pozornosť. Konkurz sa zrejme robil na základe toho, kto ako vyzerá, prípadne ešte akú má kondičku. Medzi postavami sú samé klišé figúrky; nechýba múdry černoch (Morris Chestnut z Anakondy 2) ani krásne baby (napr. Piper Peraboová). Čo sa týka scenára, zrejme jeho jediným prekvapivým zvratom je, (SPOILER) že hrdina sa sám začne meniť na príšeru. Ako sa ukáže, vlastne všetky príšery v jaskyni sú v skutočnosti ľudia, ktorí tu kedysi dávno zablúdili, resp. boli zaživa pochovaní (t.j. tí, ktorých sme videli v pôsobivo nakrútenej úvodnej pasáži spustošenia kostola) a parazit, žijúci v jaskyni, ich zmenil na netvorov.(/SPOILER)

Samotné lietajúce aj plávajúce netvory niesú nič extra. Tvorcovia to asi tušili a tak ich nechávajú väčšinou ukryté v tme. Ak sa občas objavia v plnej kráse, nejde z nich ani zďaleka taký strach, ako z Marshallových Crawlersov. Iste, keď je Zlo ukryté, je to pôsobivé (Alien, Duel, Jaws), ale potom sú aj také filmy, v ktorých sa divák akosi nevie zbaviť presvedčenia, že príšery nestoja za veľa a tak ich tvorcovia radšej ani poriadne neukazujú. Kto je na vine? Ukážme si naňho. Ich dizajnérom je Patrick Tatopoulos, ktorý sa už roky márne (ďalším jeho výtvorom bola Emmerichova Godzilla) snaží byť nástupcom Stana Winston, pričom jeho asi najlepšou prácou zostávajú obludky v Pitch Black. Ešte horšie ako samotný vzhľad príšer je, že bitky ich a ľudí nestoja za veľa, ak odhliadneme od pasáže ´hrdinka visiaca X metrov nad zemou vs. okrídlená opacha´. Malej vojne, ktorá sa rozprúdi hlboko pod zemou, chýba drsnosť a živočíšna pudovosť, akú človek a zviera prejavujú vo chvíli, kedy sú hnané do kúta a ohrozované na holom živote. Nenápaditej, rutinnej réžii sa ale netreba čudovať, režíroval totiž debutant Bruce Hunt, ktorý doteraz pracoval hlavne na tvorbe špeciálnych efektov (Dark City, trilógia Matrix)…

The Cave nieje zlý horor, ale ani nič, čo by strhlo medzi fanúšikmi žánru pozornosť (či už negatívnu, alebo naopak). Keby som chcel byť krutý, napísal by som, že je to celkom podarená blbosť ako stvorená na odreagovanie po nedeľňajšom obede, mimochodom nakrútená naozaj v Rumunsku.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.