Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 128 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
MammothMonstersNature Amok

USA
90 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2006
režie: Tim Cox
scénář: Tim Cox (writer), Brook Durham (writer), Don Guarisco (story), Sean Keller (writer)
hrají: Vincent Ventresca (Dr. Frank Abernathy), Summer Glau (Jack Abernathy), Tom Skerritt (Simon Abernathy), Cole Williams (Squirrelly), Charles Carroll (Sheriff Marion Morrison), Mark Irvingsen (Deputy Dino), David Kallaway (Deputy Bud), Leila Arcieri (Agent Powers), Marcus Lyle Brown (Agent Whitaker), Andrew Peter Marin (Floyd (as Andrew P. Marin)
produkce: Tim Cox, Bogdan Moncea, Vlad Paunescu, Jeff Steele, Richard D. Titus
hudba: John Dickson
keywords: mammoth, museum, b-movie, special-agent, curator, run-out-of-gas, split-screen, diner, southern-accent, gorilla-suit, microwave, self-sacrifice, disembodied-hand, kicked-in-the-crotch, outer-space, death-of-boyfriend, fall-from-height, gas-station, museum-guide, boyfriend-girlfriend-relationship, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7552

Recenzoval Israha

Přidáno: 12. červenec 2006

Zvířecí horor s mamutem v hlavní roli? Ještě navíc z produkce Sci-Fi Channelu? Už tato dvě fakta mi říkala něco v tom smyslu, že bych si ten film neměl nechat ujít. Prehistorická zvířena (zvláště ta lidožravá) je mým koníčkem, stejně jako béčkové filmy Sci-Fi Channelu, jako byl třeba Pterodactyl nebo Boa vs. Python. Doufal jsem, že Mammoth na tyto kousky naváže a že bude opět lehce ujetým, zábavným low-budget nestrašidelným hororem...

Nakonec jsem byl značně zklamán, protože Mammoth se prostě a jednoduše nepovedl. Komediální nádech mám u monsterhororů rád, ale na to, aby se Mammoth stal slušnou hororovou komedií, mu chybí jeden podstatný atribut - vtipnost. Už jsem dlouho neviděl film, který by k pobavení diváků používal tak obehrané a trapné vtípky, jaké jsou použity zde. Zářným příkladem budiž obstarožní dvojice, pokoušející se o sex v autě (nezbytné vytažení zubní protézy rovněž obsaženo) nebo zachycení se rukávem o kliku a následný pád. Pár křečovitých uchechtnutí jsem během sledování vyloudil a vyloženě vtipný moment je ve filmu asi jeden (raději jej neprozradím, docela by tím pro pozdější diváky ztratil na účinku), to je ale na celý film, nazývající sebe sama komedií, po hříchu málo.

Těžkopádnost a všudypřítomná křečovitá snaha diváky rozesmát jsou obecně Mammothovými největšími problémy. Chybí určitá dávka nadsázky, ironie a odlehčenosti, díky kterým zabodovaly například Lake Placid nebo Eight-Legged Freaks. Řada vtipů je totiž nejen absolutně nevtipných a nevkusných, ale také umístěných do scénáře chaoticky a bez jakékoli souvislosti s předchozím či následujícím dějem (stejně jako převážná část scén akčních). Připočtu-li k takto hektickému a nezvládnutnému scénáři minimální režisérovu snahu film jakkoli ozvláštnit a oživit, jež rezultuje v absolutní předvídatelnost děje, je i těch něco málo přes 80 minut, které Mammoth trvá, dost únavná podíváná, kterou ještě ubíjejí doslova zoufalé herecké výkony. Je pravda, že ve filmech podobného ražení se dost často setkáváme s herci, kteří po celou dobu bez náznaku jakékoli emoce jakoby jen předčítají svůj text, ale zde je většina účinkujících herců (v čele s tragickým Vincentem Ventresou, který bohužel hraje hlavní roli) doslova afektovaných, což je nejen nepřirozené, ale navíc značně otravné.

Určité náznaky něčeho, co by se dalo nazývat originalitou nebo nápaditostí, se sice objevily na poli samotné zápletky. Oživit v ledové kostce zmraženého mamuta tím, že do něj nechají vlézt slizovitý mimozemský organismus, který i se svou lodí spadl do muzea, kde byl mamut vystaven, je poměrně neotřelé. Na druhou stranu bylo zcela zbytečné vytvářet okolo mimozemšťana celou vedlejší linii děje, díky které se na obrazovce objeví jakési "antiufounské" komando, jako vystřižené z Men in Black a také poměrně zábavná, mimozemšťanem obsazená uřezaná ruka ve stylu Idle Hands, jejíž původ je vysvětlen v rovněž docela povedeném flashbacku á la Bad Taste. I zde jsem se však nedokázal ubránit dojmu určité samoúčelnosti, protože jak dvojice agentů pro potírání mimozemšťanů, tak ona uřezaná ruka s dějem souvisejí pramálo a příběh by nijak neutrpěl, kdyby se v něm neobjevili.

Hlavní devizou CGI mamuta, který se na obrazovce vyskytuje relativně zřídka a nemůžu o něm říct nic jiného, než že vypadá prostě blbě, je stejně jako v případě většiny živých herců nepřirozenost. Charakteristické dlouhé chlupy jako by neměl vůbec a celý působí jako namalovaný, což je markantní především při detailních záběrech. Rovněž nejrůznější gore efekty jsou nevěrohodné a fušersky provedené a korunu tomu nasazují různé digitální ohně a exploze, které trumfují snad i otřesné výbuchy z The Curse Of The Komodo.

Mammoth je zkrátka projektem, který by se pod rukama schopnějších filmařů proměnil v poměrně slušnou zábavu. Doplatil však na špatný scénář, špatné efekty a zbabranou komediální stránku a stal se víceméně trapným filmem, u kterého se možná párkrát usmějete, ale až do závěrečné honičky v továrně se budete nudit. Není sice na úplném dně pomyslného žebříčku monsterhororů, ale ve fotbalové terminologii bych řekl, že se pohybuje v pásmu sestupu a bojuje o záchranu. Nedoporučuji, snad leda pro skupinové sledování.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.