Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 94 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Das Biest Im BodenseeMonsters

Německo
90 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Jezero smrti
rok: 1999
režie: Richard Huber
scénář: Mathias Dinter (writer)
hrají: Barbara Rudnik (Eva Lehmann), Stefan Reck (Mark Lehmann), Peter Rühring (Dr. Josef Keppler), Anna Schmidt (Anne Lehmann), Andrea Zogg (Dr. Henning Stöve), Romuald Pekny (Eberhard Riedle), Franz Buchrieser (Kommissar Schuh), Michael Schiller (Bornhak), Maximilian Cress (Oliver Fessel), Shandra Schadt (Denise)
produkce: Michael Helfrich, Nikolaus Kraemer (co-executive producer), Veith von Fürstenberg
hudba: Eckart Gadow
keywords: manipulation
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 4873

Recenzoval Israha

Přidáno: 20. květen 2006

Už předem upozorňuji - pokud nejste zběsilí příznivci jakýchkoli monsterfilmů, nedívejte se na tento monsterhoror z jednoho prostého důvodu. Vše, co je v něm obsaženo, už bylo ztvárněno o mnoho lépe v kupě jiných žánrově spřízněných filmů. Jezero smrti zkrátka nenabízí opravdu nic, co by zběhlý divák už někde předtím neviděl a je celé plné všemožných klišé, která se v monsterhororech často s velkým "úspěchem" používají.

Posuďte sami. Kdesi v Německu se parta vědců rozhodla zahrát si na boha a začala se šťourat v genetice za účelem vytvořit dokonalý živočišný druh. To by v tom ale byl čert, aby se zase něco nezvrtlo. Dokonalý živočišný druh se nemíní chovat tak, jak by si jeho stvořitelé představovali, sežere jednoho z nich, v nestřežené chvíli uteče z laboratoře pryč a zmizí v řece, která ústí do Bodamského jezera kdesi na hranicích Německa a Švýcarska...Vodních scenérií už se v různých monsterfilmech objevilo hodně, Bodamské jezero je bohužel jedna z nejméně přitažlivých. Chybí mu pochmurná stísněnost bažin, tak pěkně působící ve Frankenfish nebo Lake Placid, a není ani tak atraktivní co se týče množství spoře oděných žen a potenciálních obětí jako mořská pláž z Jaws. Takže příšera nemá příliš možností, jak na sebe upozornit. Což by jí spíše hrálo do noty, ovšem to by tu nesměli být dnes už rozvedení manželé Lehmannovi, kteří se oba projektu účastnili a tak nějak tuší, co tato záhadná zmizení způsobuje...

Manželé Lehmannovi jsou vůbec dalším velkým problémem Jezera smrti. Nejde ani tak o herecké výkony, ty jsou na německé televizní béčko celkem slušné, ale spíš o přehnanou soustředěnost na jejich trapnou lovestory, která zahrává do pozadí všechno ostatní, mimo jiné i působení monstra, což mi jako divákovi chtivému monsterhororu a nikoli příběhu jako z pera Daniel Steelové nepřijde jako dvakrát šťastná volba, zvlášť když Mark i Eva Lehmannovi jsou charaktery naprosto nevzbuzující sympatie a po pravdě řečeno, nebýt správně slizkého šéfa genetické společnosti, zcela jistě bych fandil těm zlým, kteří zde proboha mají alespoň nějaké charisma a nepůsobí...no, jako z německého béčkového televizního filmu. Napsal jsem sice, že hraní je ve filmu celkem slušné, ale rozhodně to neberte jako pochvalu, žádné Oscarové výkony se nekonají a "slušné" je bráno pouze v rámci monsterhororů (což rozhodně žádná velká pochvala není).

No, pokud máte nějakou zvláštní zálibu v nostalgických řečech, zkratkovitých dialozích, rádoby šokujících a totálně předvídatelných dějových zvratech a poněkud nesystematických scénářích, tak by se vám postupný průběh Jezera smrti mohl zamlouvat. Lehmannovi neustále kecají, jak je příšera v Bodamském jezeře nebezpečná a že je třeba ji odstranit, policie jim nevěří ani za mák a genetická společnost má přímo eminentní zájem odstranit je z cesty, protože by jim se smrtí monstra uniklo mezi prsty mnoho peněz. Pokud se ptáte, kde že se vlastně do tohoto guláše má vlézt ona zmiňovaná příšera, ptáte se správně. Ona se tam totiž jednoduše nevlezla, za celou dobu (nepočítám-li oproti zbytku filmu poměrně dynamický závěr) se na obrazovce objevila všehovšudy třikrát, což je tím větší škoda, protože byla ztvárněna poměrně pěkně (ani nevím, co že to vlastně mělo být za zvíře, osobně mi to připadalo jako nějaký schizofrenní mix psa, ještěra a ryby). V závěru se sice ukazuje v celé své kráse a síle, ovšem na hodinu a půl filmu je to přece jenom kapánek málo (aby bylo vůbec k něčemu záměrné neukazování monstra z důvodu udržování napětí, musel by film mít alespoň nějakou atmosféru, což nemá).

Zkrátka a dobře, pokud už nevíte, na jaký monsterfilm se podívat a nebo zrovna Jezero smrti dávají v televizi, mrkněte na něj, unudění se k smrti nehrozí, protože ačkoli je celý film totálně nezábavně natočený, nepřistihl jsem se u něj hledět na hodiny, odcházet se najíst nebo zavírat oči. Jinak ale rozhodně zapracujte a najděte si něco atmosféričtějšího, krvavějšího nebo legračnějšího, protože Das Biest Im Bodensee rozhodně nemá ambice jakkoli zabodovat u člověka, který monstrům neholduje. Je to prostě další film, který sice není úplně katastrofální, ale tísní se mezi desítkami dalších na postu slabšího průměru. Osobně jsem se u něj bavil celkem slušně a neváhal bych dát i poněkud neadekvátních 5 hvězdiček, to by ovšem bylo trochu nekritické, jak bych se potom mohl podívat do očí mnohem zábavnějšímu Boa vs Python, kterému jsem dal rovněž 5. Dávám tedy silné čtyři, což je možná moc, ale na druhou stranu jsou i monsterfilmy mnohem horšího kalibru, takže tolik krutý zase být nemohu.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.