Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 129 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
SlitherHorror ComedyScience FictionZombie

Kanada, USA
95 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Slimák
rok: 2006
režie: James Gunn
scénář: James Gunn (written by)
hrají: Don Thompson (Wally), Nathan Fillion (Bill Pardy), Gregg Henry (Jack MacReady), Xantha Radley (Uptight Mom), Elizabeth Banks (Starla Grant), Tania Saulnier (Kylie Strutemyer), Dustin Milligan (Drawing Boy), Michael Rooker (Grant Grant), Haig Sutherland (Trevor), Jennifer Copping (Margaret)
produkce: Marc Abraham, Dan Lee West, Norm Waitt, Jonathan Shore, Scott Niemeyer
hudba: Tyler Bates
keywords: alien, small-town, town, slug, b-movie, sex, parasite, monster, mutant, meat, bar, zombie, meteor, fat-woman, infection, violence, loss-of-loved-one, obesity, cannibalism, blood-spatter, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 12278

Recenzoval Israha

Přidáno: 06. červen 2006

Po shlédnutí traileru na tento zbrusu nový zombie film jsem se začal velmi těšit na jeho uvedení do českých kin. O to více jsem poté byl zklamán, když jsem zjistil, že kvůli slabším tržbám v jiných zemích Slither v našich kinech uveden nebude. Je to škoda, protože je to přesně ta (staro)nová krev, kterou hororoví fanoušci mezi tou záplavou více či méně zvrzaných remaků, viditelných v našich kinech, potřebují.

Jak už kdysi kdosi řekl, Slither je film od hororových fanoušků dělaný pro hororové fanoušky. Což většinou také znamená, že není příliš přístupný ostatním diváckým skupinám. Zde to platí dvojnásob. Film nenabízí děsivou atmosféru, dokonalý příběh a propracované lekačky, což běžní filmoví fanoušci od hororů vyžadují, nabízí však pořádnou porci krve a vnitřností, bohatě kořeněnou pěkně syrovým humorem a lehce oldschoolovým béčkovým nádechem ve stylu starších zombie filmů z 80. a 90. let. Snad právě proto komerčně příliš neuspěl, tím by se ovšem žádný pravověrný studnař neměl nechat odradit, protože Slither je jedním z nejlepších mainstreamových hororů poslední doby.

Už jsem řekl, že příběh je přímočarý a jednoduchý, ovšem není až tolik jednoduchý, jak jsme u běžných zombíkáren zvyklí. Naopak, původ zombií a způsob šíření nákazy, měnící živé v nemrtvé, je vymyšlen poměrně komplikovaně. Spojitosti mezi zombiemi a kamenem, spadlým z vesmíru, jsme tu už sice kdysi měli (Undead), ale Slither si s tímto námětem pohrává ještě daleko rafinovaněji. Divná mimozemská hrouda slizu, která z kamene vyleze, si totiž v lese vyhlédne člověka a do něj nasadí jedno ze svých "vajíček". Tento člověk pak na sobě pozoruje různé tělesné změny, jako jsou boule po celém těle či enormně vysoká chuť na sex (ovšem na sex po mimozemsku, tj. jinými údy, než jsme zvyklí). Jakmile si tento nositel nákazy najde partnerku, (zpravidla proti její vůli) jí oplodní a ona se pak stane matkou nové generace mimozemských parazitů (což je doprovázeno drastickými změnami tělesných proporcí). Tato nová generace se po svém zrození rozlézá po okolí, ústy vlézá lidem to těl, usazuje se v jejich mozcích a mění je v nemyslící zombie. Nyní je na přítelkyni muže, který se stal hlavním nositelem nákazy, a lehce přisprostlém policistovi, aby je zastavili...

Jedním z hlavních kladů tohoto snímku je bezesporu casting. Ať už začneme Michaelem Rookerem v roli Granta Granta, nositele nákazy, který je svým zevnějškem geniálně odpudivý už před vlastní přeměnou ve zvláštní stvoření, vypadající jako Medusa bez hadů na hlavě, stažená z kůže a vybavená chapadly (postavy ve filmu si takto představují oliheň); přes Elizabeth Banks jako odvážnou a sexy Starlu Grantovou, zhoubu zombií; po Nathana Filliona v roli Billa Pardyho, sypajícího ze sebe vulgarismy a vtipné hlášky jako na běžícím pásu. Film samozřejmě na hereckých výkonech nestojí, ale fakt, že postavy působí přirozeně a věrně jak vzhledem, tak projevem, výsledný dojem velmi zlepšuje. Rovněž efekty jsou na velmi vysoké úrovni, krev vypadá jako krev (a rozhodně se s ní nešetří), zombie vypadají jako zombie a ne jako zablácení opilci a rovněž mimozemská monstra jsou přesvědčivá a věrohodná. Vesmírní slimáci, kteří vylézají ze své matky a usazují se v mozcích, mi sice místy připadali jako lezoucí kuřecí játra, ale v případě ostatních příšer jde o poctivou a realistickou ruční práci a nikoli o levné digitální triky, jak bývá v dnešní době nepříjemný zvykem.

Co však Slither posouvá ještě o kousek dál, je opravdu velká dávka trefného, svěžího a pořádně černého humoru. Ať už jde o některé gore efekty (způsob, jakým si jedna z mutací Granta Granta poradila s neodbytným policistou, bych označil za podobně komicky vydařený jako kterékoli úmrtí z Final Destination 2), groteskní situace á la debata s nafouklou matkou-rodičkou v lesní kůlně nebo souboj mladé ženy s vesmírným slimákem v koupelně, či o suché a obhroublé hlášky, které ze sebe doslova chrlí především policista Pardy (za všechny cituji tuto: Jack MacReady: You mean like Martians? Bill Pardy: Martians are from Mars! Jack MacReady: "Martian"'s a general term for space fucker! ). Dává to filmu styl a šmrnc, který leckterý "vážný" zombie horor nemá ani náhodou.

Abych ale pouze nechválil, Slither má negativa, byť jich je málo. Především má na to, jak dlouho trvá úvodní zasvěcení do děje a objasnění situace, docela krátkou stopáž, takže zbývá poměrně málo času na typickou zombie splatter šílenost, která se odehrává ke konci, a navíc je celý rozjezd příliš rozvleklý a stereotypní, což by se dalo tolerovat u filmů, které závisí na příběhu, ale zombie vyvražďovačka to mohla vzít trochu více hopem. Ale i přes tyto "nedostatky" je Slither filmem, který stojí za to vidět. Je to krvavé, je to akční, je to zábavné, je to řemeslně zvládnuto na jedničku. Co si může hororový fanoušek přát více?Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.