Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
SleepwalkersStephen KingVampyres

USA
91 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 1992
režie: Mick Garris
scénář: Stephen King (written by)
hrají: Brian Krause (Charles Brady), Mädchen Amick (Tanya Robertson), Alice Krige (Mary Brady), Jim Haynie (Ira), Cindy Pickett (Mrs. Robertson), Ron Perlman (Captain Soames), Lyman Ward (Mr. Robertson), Dan Martin (Andy Simpson), Glenn Shadix (Mr. Fallows), Cynthia Garris (Laurie)
produkce: Michael Grais, Dimitri Logothetis, Joseph Medawar, Richard Stenta, Mark Victor
hudba: Nicholas Pike
keywords: life-force, hungry, dead-girl, car-chase, kidnapping, cemetery, author-appears-in-film, shape-shifter, person-on-fire, bubble-bath, dancing, photograph, author-cameo, dead-cat, under, school-bus, camera, incestuous-sex, pontiac-firebird, police-officer, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7872

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 04. červen 2006

Sleepwalkers sú netvory ukryté v ľudských šatoch. Žijú celé veky, nestarnú, ale zároveň sú štvaní ako lovná zver vystrašenými ľuďmi. Kočujú svetom. K prežívaniu potrebujú jedinú vec. Panenskú krv. A len jediná vec ich môže zabiť. Poškriabanie mačky. Obidve rasy sa otvorene nenávidia a dočasný príbytok Sleepwalkerov býva obohnaný pascami a mačkami obesenými na stromoch. Sú ako upíry (alebo pôvodcovia, prečo kedysi legendy o vampíroch vznikli?). Na rozdiel od Detí nocí sú ale vidieť v zrkadle. Resp. ich pravá, príšerná fyzická podoba. Aj oni sú v prvom rade osamelí, ale aj v potrebnej chvíli patrične agresívni.

Hneď na začiatku filmu z roku 1992 objaví kalifornská polícia jedno takéto nechutné sídlo. Po pôvodných obyvateľoch už nie je ani stopy, zato po ich vyčíňaní ich zostalo habadej. A nie len mŕtve telá mačiek, ale aj vyschnutá dievčenská mŕtvola v skrini s ružou vo vlasoch. Pôvodní obyvatelia, matka so synom a popri tom milenci, Mary & Charlie Bradyovci (Alice Krigeová & Brian Kraus) si našli nový rajón, kde im nehorí pôda pod nohami. Mestečko Travis v Indiane. A v ňom potencionálny objekt túžby, sympatická panna Tanya (Mädchen Amicková). Kým samica vyčkáva v brlohu, samec sa vydáva na lov...

Zvieratá sú častá, obľúbená ingrediencia hororov. Má na ne spadnuté nie len King (besný bernardín, záhrobný kocúr, psí požierač Geralda, medveď Tom Gordon), ale tvorcovia hororov obecne. Zvieratá sú záhadné, žijú vo vlastnom svete, sú empatické, citlivo vnímajú každú zmenu prostredia, v ktorom žijú. Majú šiesty zmysel a veľa ľudí ho priraďuje k schopnosti vycítiť Zlo, nadprirodzené, často krát až záporné mocnosti medzi nami. Stačí si spomenúť na koňa z Verbinského Kruhu (a jelene z Nakatovej dvojky). Zvieratá sú v hororoch všeobecne obľúbená ingrediencia. Neplnia vždy iba takú kladnú funkciu ako Vrana, mačací sprievodca medzi svetmi (Constantine), zdatný pomocník v boji (sova v Nočnej hliadke) či mačky v Sommersovej Múmii; občas vedia byť nepríjemne strašidelné (séria Ju-On) až vyložene pekelné (Church z Cintorína zvieratiek). V dnešnom filme tvoria mačky dôležitú rolu a cvičitelia s nimi nemali málo práce. Odpustime im scénu, v ktorej útok mačky na Sleepwalkera prebieha tak, že chlapec si drží vypchaté zviera na tvári, myká ním a kričí.

Columbia Pictures na post režiséra angažovala Micka Garrisa, toho času už majúceho na konte seriály Amazing Stories či Freddyho nočné mory a filmy Critters 2 a Psycho IV. Bolo to prvý, ale rozhodne nie posledný krát, čo si vzal pod ochranné krídla adaptáciu Stephena Kinga. Tento vzťah vyhovuje obidvom. Nielen koľko kingovčín Garris nakrútil, ale k Sleepwalkers mu ich autor napísal aj scenár. Garris a producenti sa časom poučili - pochopili, že aby vznikla kvalitná kingovčina, musí ju alebo režírovať niekto schopný (Reiner, Darabont, Singer, Hackford, Hicks) alebo aj menej schopný, ale musí mať k tomu cca štvorhodinovú televíznu minutáž, čo už z neho robí TV mini sériu (viď. Rose Red). Už Garrisovým ďalším celovečerným filmom bola 370 minútová (!) kingovčina The Stand a „len“ 270 minútové The Shining(King nikdy nebol spokojný s Kubrickovou verziou). Je tu viacej času na psychológiu postáv, budovaniu vzťahov medzi nimi a pomalšie, precíznejšie budovanie atmosféry. Zatiaľ poslednou spoluprácou Garrisa s Kingom je Jazda na Strele.

Kde Ed Harris (kingovčina Prepotrebné zbytočnosti) zlyhal, tam si to dnešní hlavní traja herci (milenci + panna) užívajú. Jednak vyzerajú atraktívne (biele zuby, veľké prsia, atletické postavy, jemne odhalené rôzne časti tiel) a jednak sú pomerne démonickí. Kým Brian Kraus, ktorého životným výkonom zostane chlapec s prebúdzajúcou sa sexualitou čo stroskotal v Návrate do Modrej lagúny s Millou Jovovichovou, Alice Krigeová je zvláštnym spôsobom mrazivo, živočíšne sexy. Škoda, že odvtedy mala už len jednu poriadnu rolu a to kráľovnú Borgov v celovečernom a celkom slušne hororovom Star Treku: Prvom kontakte. Mladučká Mädchen Amicková je akceptovateľná titulná panna. Z ostatných postáv zaujme možno ešte tak Ron Perlman v roličke kapitána Soamsea (takú nakladačku od ženy nedostal ani vo Votrelcovi: Vzkriesení). Ak nedokážete identifikovať cameá Joea Danteho či Johna Landisa (nehovoriac o Tobe Hooperovi a Cliveovi Barkerovi), akiste rozpoznáte aspoň Stephena Kinga. Ten sa občas v snímkach podľa svojich kníh mihne (kazateľ – Cintorín zvieratiek). Tu hrá otravného správcu cintorína chodiaceho od jedného policajta k druhému a stretávajúceho sa s ich nezáujmom. I to naznačuje, že to tvorcovia vlastne vôbec nemysleli seriózne; snímka sa rozhodne neberie smrteľne vážne.

Sleepwalkers je príjemne úchylný filmík (s dobrou kamerou), či už krvavosťami (učiteľom s amputovanou rukou si King zase vybíja zlosť na samom sebe, keď učil angličtinu, chľastal a bol hnusný na celý svet) alebo obecne (hrdinami sú krvilačné, incestné svine). Ku koncu sa to s vraždením, nevydarenými špeciálnymi efektmi a priemernými maskami už preháňa, ale po atmosférickejšej prvej hodine bola zrejme zmena v krvavé orgie nutná. I tak ale človek zapochybuje o súdnosti tvorcov vo chvíli, kedy sa mačka vyšplhá po strome k oknu a rozbije ho labkou (alebo kedy stačí jeden výstrel a policajné autá mohutne explodujú ako u Baya). A ani tá neviditeľnosť nebola úplne kóšer. Ale stále je to príjemne béčkarská adaptácia s patričnými prísadami (kukurica zabodnutá v chrbte, otvárač na víno v oku). Osobne ma to bavilo viacej, ako nudní Mačací ľudia (Cat People, 1982, r. Paul Schrader) s Nastassjou Kinskou. A, naviac, občas sa ozve Enya a jej „Boadicea“.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.