Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 46 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Final Destination 2MainstreamSlasher

USA, Kanada
90 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Nezvratný osud 2
rok: 2003
režie: David R. Ellis
scénář: J. Mackye Gruber (story) &), Eric Bress (story) and), Jeffrey Reddick (characters created by)
hrají: Ali Larter (Clear Rivers), A.J. Cook (Kimberly Corman), Michael Landes (Thomas Burke), David Paetkau (Evan Lewis), James Kirk (Tim Carpenter), Lynda Boyd (Nora Carpenter), Keegan Connor Tracy (Kat), Jonathan Cherry (Rory), Terrence 'T.C.' Carson (Eugene Dix (as T.C. Carson), Justina Machado (Isabella Hudson)
produkce: Richard Brener, Toby Emmerich, Justis Greene, Sheila Hanahan, Matt Moore
hudba: Shirley Walker
keywords: death, premonition, hospital, freak-accident, car-accident, coincidence, explosion, car-crash, electrical-fire, ambulance, new-york, gore, road-trip, second-part, lake, dentist, drug-snorting, pigeon, fear, lottery-winner, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9459

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 29. květen 2006

„Pretože ak je človek na rade, tak je proste na rade.“

Oklamať Smrť. To ide? Teoreticky. Musíte mať určitú víziu... sen... predtuchu... víziu vlastnej smrti. Potom dokážete odhadnúť, kedy má prísť... a šikovne sa jej vyhnete. Lenže tejto zubatej potvore sa nepáči narušovanie plánov so Zoznamom smrti. Odchod každého z nás z tohto sveta má skrytý zmysel. Ak nedôjde k jeho naplneniu, Smrť sa nahnevá. Pretože utekať hrobárovi z lopaty N*I*E*J*E***S*P*R*Á*V*N*E.

Čosi podobné pred rokom zažil študent Alex Browning (Devon Sawa je spomenutý prostredníctvom novinových útržkov, vo filme už nehrá) a jeho spolužiaci. Vyhli sa smrti vďaka snu o katastrofickom lete č. 180. No, vďaka. Tá si ich postupne nachádzala v tých najmenej pravdepodobných okamihoch. Je nepredvídateľná, má veľkú moc... a nie je vidieť.

Vďaka úspechu jednotky, za ktorou stála scenáristicky-režisérska dvojka James Wong & Glen Morgan (preslávili sa Carterovými seriálmi Akty X a Milénium) sa príbeh v rokoch 2000 – 2006 rozrástol do trilógie. Aj keď bližšie k pravde je názor, že je to originál + dva remakey. V každej časti sa na začiatku odohrá dopravná nehoda, z ktorej skupinka hrdinov vyviazne so zdravou kožou. A Smrti sa to nepáči. Mali ste umrieť, niekoľko ďalších tiež... ale neumreli oni ani vy. Lenže ak ste raz na zozname, treba ho dodržať. Život nie je holubník, treba plniť normy. „Neférovo“ preživší sú vťahovaní do absurdného víru vražedných okolností. Jeden po druhom umierajú. Polícia proti neviditeľnému zlosynovi nemá ako zasiahnuť a FBI vás začne upodozrievať, že ste terorista a sériový vrah.

Inováciou dvojky je, že hrdinkini kamaráti umrú počas nehody a prežijú pre ňu neznámi ľudia: černoch, tehotná žena, pani Carpenterová s dospievajúcim synom, policajt, feťák, vorkoholička a výherca lotérie. Do boja proti Smrti sa zapletie i tehotná žena a dievčenská hrdinka minulého dielu Clear Riversová (na vlastnú žiadosť pobývajúca v stonybrookskej liečebni). Tá hrá ale iba podpornú rolu. Tento krát stojí vo víre udalostí, ako sa na slasher patrí, panna Kimberly Cormanová (A.J. Cooková – Wishmaster 3).

„V ľuďoch je najviac života krátko pred smrťou.“

Nezvratný osud 2 nie je o veľa horší, ako vydarený originál (čo prekvapí už preto, že režíroval David R. Ellis, dovtedy majúci na konte iba rodinnú zvieratkovskú Neuveriteľnú cestu 2). Dvojka akurát už nemá ten prvotný svieži nápad jednotky, takže až tak veľmi neprekvapí. Je to ale každopádne strhujúca divoká jazda, kde sympatickí herci umierajú v úžasne absurdných chvíľach. Sú tu dva hlavné spoločné znaky oboch príbehov. Okrem komplikovaných pravidiel Smrti (nad tým, podľa čoho si vyberá, je lepšie nediskutovať, hlavne keď padajú krkolomné hlášky o „novom živote čo porazí Smrť“) sú to dve postavy. Jednou je už spomenutá Clear v podaní straumatizovanej ale do starého železa ešte nepatriacej Ali Larterovej (podobne ako Nočná mora na ulici Elm 3, aj dnešný film má teda dve hrdinky – nové mäsko a skúsenú preživšiu z minulej časti). Druhou postavou je talizman trilógie, Candyman Tony Todd ako strašidelný zamestnanec márnice Bob Bludworth, za ktorým si hrdinovia prichádzajú pre radu.

„Svoj život si riadim sám.“ - „Dám ti to na náhrobný kameň.“

O mysteriózny príbeh nejde. Vieme jediné – Smrť príde v najnečakanejšom okamihu. Nečakajte komplikované vzťahy medzi postavami ani ich detailne prekreslenú psychológiu. Tvorcom ide iba o zábavu (ale pritom je atmosféra temná, takže vzniká kombinácia serióznej atmosféry a krvavej show). A tá je, tešte sa, patrične gore drsná. Ale i vtipná – aj keď morbídne a zlomyseľne k postavám (na črevá vyletujúce z auta len tak nezabudnem). Povedal by som, že pôvodný film staval skôr na šikovnosti a premyslenosti jednotlivých pascí. Veď viete, myslíte si, že postavu zabije drvič odpadkov alebo požiar... a ono padajúci rebrík! Je to besný, napínavý mix reťazových reakcií. Dvojka tiež ťaží z toho, že Smrť (Osud?) je všemohúca, ale pridala i porciu krvi. Kus roboty neodviedli iba šikovní scenáristi a dobrý režisér, ale aj strihač, kameraman a skladateľ.

Výborný je prológ s hromadnou diaľničnou dopravnou nehodou (neťahajte mi sem Kobru 11) z diaľnice 23. Tá sa nakrúcala jedenásť dní na sedem kilometrovom úseku. Je prvotriednou ukážkou naturalistického skĺbenia špeciálnych efektov, ľahko viditeľnej práce pyrotechnikov a perfektne načasovaných kaskadérskych výkonov. Vidieť, že Ellis robil pätnásť rokov kaskadéra a pomocného režiséra akčných scén (napr. ryanovka Jasné nebezpečie či Harry Potter a Kameň mudrcov). A zdá sa, že po slabšom trileri Cellular sa nezastaví – jeho Hadi v lietadle sa stali kultom niekoľko mesiacov pred premiérou.

Tvorcovia skrátka mladému dravému publiku - i za cenu vyššej neprístupnosti - dali čo chcelo. Bizarné scény, v ktorých niekto umiera. Hoci použili cca dvesto trikových záberov, urobili tak nenápadne, vďaka čomu špeciálne efekty nemasturbačne slúžia veci. A pritom boli trikmi urobené i také na prvý pohľad triviálne veci, ako stromy padajúce na cestu alebo kŕdeľ holubov.

Ale aby som na scenár iba nekydal, pobavilo ma, že hrdinovia počas cesty autom pochopia, čo majú spoločné. Hneď sú reči o sequele a nie o remakeu rozumnejšie. Zaujímavé, ako všetko so všetkým súvisí. Človek sa občas pri týchto krvákoch aj zamyslí. Inak je ale jemne zlovestný FD II naozaj hlavne o krvavej zábave (airbag) odohrávajúcej sa počas denného svetla. A pobaví posledných pár sekúnd o „Brianovi, ktorý mal šťastie“.

P.S. – DVD v požičovniach obsahuje medzi bonusmi trailery na prvý a druhý diel, otitulkovaný dokument venovaný krvavostiam vo filme (nepozerajte pred filmom), komentár tvorcov, desať minút vystrihnutých scén s voliteľným komentárom, dva hudobné videoklipy a statické české menu.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.