Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Batman ReturnsChristmasKomiks

USA, VB
126 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Batman se vrací
rok: 1992
režie: Tim Burton
scénář: Bob Kane (Batman characters), Daniel Waters (screenplay), Sam Hamm (story)
hrají: Michael Keaton (Batman / Bruce Wayne), Danny DeVito (Penguin / Oswald Cobblepot), Michelle Pfeiffer (Catwoman / Selina Kyle), Christopher Walken (Max Shreck), Michael Gough (Alfred Pennyworth), Michael Murphy (The Mayor), Cristi Conaway (Ice Princess), Andrew Bryniarski (Charles 'Chip' Shreck), Pat Hingle (Commissioner James Gordon), Vincent Schiavelli (Organ Grinder)
produkce: Ian Bryce, Tim Burton, Denise Di Novi, Larry J. Franco, Peter Guber
hudba: Danny Elfman
keywords: penguin, gotham, villain, sewer, circus, evil-circus, dc-comics, mask, character%27s-point-of-view-camera-shot, snow, kicked-in-the-face, good-versus-evil, dollhouse, zoo, child-kidnapping, dark-hero, burnt-body, deception, bird-cage, super-villain, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7989

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 20. květen 2006

Je jedno, koľko času ubehlo od posledného netopierieho dobrodružstva, počas ktorého ho o život takmer pripravil Joker Jacka Nicholsona (úvodný cirkus na námestí z dvojky dáva chvíľku nádej, že šialený klaun sa vrátil). Veľkomesto Gotham City si odvtedy ako-tak nažíva v pokoji. To sa ale zmení. Temný strážca mesta Batman alias osamelý miliardár Bruce Wayne (osvedčený Michael Keaton) bude tento krát hrať už proti presile troch na jedného.

1. Bezcharakterný, k akémukoľvek výnosnému svinstvu náchylný obchodník Max Shreck (Christopher Walken) kšeftuje s rádioaktívnym odpadom, kvôli ktorého utajeniu vyhadzuje z veľmi vysokých okien okuliarnaté, príliš zvedavé sekretárky („Nabudúce ju vyhodím z vyššieho.“).

2. Selina Kyleová je okuliarnatá, zakríknutá a príliš zvedavá Shreckova sekretárka (Michelle Pfeifferová). Keď sa dozvie o nekalých kšeftoch svojho nadriadeného, zabije ju. Následne ale ožije - stáva sa z nej mrštná a v sexy sado maso oblečku ulicami mesta pobehujúca feministka Catwoman („Buď jemný, robím to po prvý krát.“). S Batmanom súperí (zachraňuje ju povestných deväť životov), miluje Brucea Waynea. Ani jeden netuší o druhej tvári spriaznenej duše.

3. Oswald Cobblepot je Tučniak alias Penguin („Na plutvách nezáleží, ak máte srdce“.). Narodil sa znetvorený. Bohatí rodičia sa ho zbavili v rozľahlej kanalizačnej sieti. Tu sa zhrbeného netvora chopili tučniaky a vychovali ho v odporného škrata živiaceho sa surovými rybami. Pod odpornou tvárou sa ale skrýva čisté srdce. To sa aspoň zákerne snaží natlačiť do naivných gothamských hláv vo chvíli, keď vyjde z kanálov a spriahne s verejnosťou milovaným Shreckom. Ten by z neho rád urobil nového, k jeho plánom s elektrárňami náchylného starostu. Tučniak má ale vlastný plán – získa si srdcia verejnosti a v nečakanej chvíli zaútočí na jej deti.

Batman sa teda zapotí a hoci mu sem-tam vypomôže verný sluha Alfréd (Michael Gough) a na pár sekúnd sa mihne komisár Gordon (Pat Hingle), zostáva všetko v prvom rade iba na ňom. Vianoce, kanalizačná sieť, tučniaky, bič, lietajúci dáždnik, neovládateľný batmobil, zaživa skonzumovaný papagáj, odhryznutý nos.. šťastné a veselé.

Pochmúrne zadumaný Keaton mi ako Batman vždy sedel. Síce na to nemal takú kondičku ako neskorší Kilmer či Clooney, ale, podobne ako neskôr toľko ospevovaný Bale, dokázal postave vtisnúť šialené prvky. Pretože dospelý chlap, ktorý sa v noci premáva mestom v maske netopiera, nemôže byť normálny. Aj keď i teraz Betlejuicea prebíja Zlo, dokáže i na menšom priestore (z čoho je ešte na menšom bez masky) zachytiť komplikovanú psychológiu tejto obľúbenej (ale často do nesprávnych filmárskych rúk sa dostávajúcej) postavy, ktorá potrebuje urýchlenú liečbu možno ešte viac, ako tí, proti ktorým bojuje.

Prvé dva filmy sú natoľko lahôdkovou záležitosťou, že diváci sa dodnes nevedia zhodnúť, ktorý z nich je lepší. Je to i vďaka silnému Zlu. Dvojke naviac pomáha, že vzťahy medzi postavami sú pôsobivo napísané. Shreck po prvotnom znechutení Tučniakom s ním naviaže spoluprácu. Catwoman chce Shrecka zabiť a rada by si podala i Batmana (zrejme preto, lebo „je muž a zachraňuje slabé ženy“), zato miluje Brucea a má vzťah á la vrana k vrane sadá s Tučniakom. Ten by ju zrejme rád pretiahol, k Shreckovi ho mimo politickej kampane nič osobné neťahá (preto je ho schopný kedykoľvek zlikvidovať) a proti Batmanovi ani Wayneovi nič osobné nemá... len by sa ich proste rád zbavil aby mu nekazili volebnú kampaň. Wayne alias Batman s ním dokonca zo začiatku súcití, keďže Tučniak tvrdí „chcem iba spoznať svojich rodičov“... čo je komplex, ktorý sa ťahá naprieč sériou nech už ju režíroval ktokoľvek.

V jednotke si vystačil Nicholson sám, keď si ukradol celý film pre seba. Tento krát má Zlo tvár hneď troch schopných, kultových a šialene dobre hrajúcich hercov. DeVito je odporne poľutovaniahodná karikatúra, ktorá až príliš dlho nemala rešpekt. Pfeifferová sa stáva konečne sexy a najobyčajnejší spomedzi nich, morbídny Walken, patrí k hercom, ktorí si vedia vychutnať afektovane zápornú rolu bez toho, aby stratili náznak hrôzostrašnosti. Vlastne všetky postavy v dvojke sú smutné osobnosti ubité životom, ktoré by radi boli niekým iným. S výnimkou Maxa Shrecka, ktorý je proste hajzel a baví ho to.

Ani po vizuálnej stránke snímka nezostarla. Čo je pre Magického Tima typické. Ponúka celú sériu strhujúco štýlových scén šéfa výpravy Bo Welcha – námestie s vianočným stromom a sochami, kanálové sídlo, cintorín, jaskyňa, ponurá vila Wayneovcov, zasnežená ZOO. Do toho jedinečná Elfmanova hudba a kamera Stefana Czapskyho. Atmosféra je jedinečná, perfektná, hororovo snová a temne vianočná... ako to vie len Burton. Aj keď... Warner Brothers mala v dobe premiéry vďaka nemu veľké problémy. Ešte pred dokončením snímky v naivnej viere o rodinnom projekte uzavreli kontrakt so sieťou McDonald´s. Keď s rodičmi nakoniec uvideli to, čo si t.č. Burton predstavoval, keď sa povie „rodinný film“, neboli nadšení.

A ako ide čas? Burton nakrúca jednu vydarenú záležitosť za druhou a dospieva (Ospalá diera, Veľká ryba, Charlie a továreň na čokoládu). Michael Keaton sa definitívne prepadol do maličkých úloh (policajt v Loenardových adaptáciách Jackie Brownová, Zakázané ovocie). Catwoman zmenila farbu pokožky a jej rovnomenný spin-off s Halle Berryovou prepadol na celej čiare. Samotnú batmaniu sériu po neónových dieloch Joela Schumachera chytil do rúk schopný Nolan.

Batman Returns (od Boba Kanea zo stajne DC Comics) je skvelá záležitosť plná dynamickej akcie a strhujúco ponurej atmosféry so svojskými ale úžasnými hereckými kreáciami (šéfka castingu Marion Doughertyová a maskér Stan Winston odviedli kus roboty). Povedzte sami – v koľkých filmoch sa na jednej nočnej ulici stretnú rozprávajúci netopier, tučniak a mačka?Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.