Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 73 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The Snake KingMonstersNature Amok

Kanada, USA
96 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Král hadů
rok: 2005
režie: Allan A. Goldstein
scénář: Declan O'Brien (writer), Kenneth M. Badish (story (as Ken Badish), Boaz Davidson (story), Allan A. Goldstein (writer)
hrají: Stephen Baldwin (Matt Ford), Jayne Heitmeyer (Dr. Susan Elters), Larry Day (Dr. Rick Gordon), Gary Hudson (Dr. John Simon), Ross McCall (Timothy), Phil Miler (Dr. Richman (as Marcelo Gomes de Oliveira), Gideon Rosa (Dahar), Caco Monteiro (Will Bahia (as Caludio de Carvalho Monteiro), Shelly Varod (Sid), Mike Zafra (Rush Fernandez)
produkce: Kenneth M. Badish, Andreas Thiesmeyer, Trevor Short, Vince Ravine, Murray Lipnik
hudba: Claude Foisy
keywords: snake, giant-snake, longevity, amazon, amazon-tribe, bamboo, cave, severed-arm, sneezing, giant-animal, dream, statue, bow-and-arrow, jungle, virus, water, cgi, assault-rifle, storm, helicopter-crash, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5024

Recenzoval Israha

Přidáno: 01. duben 2006

Na zvířecí horory mazalů z Nu Images je zde sice odborníkem Pepák, ale i já v nic mám určitou (byť menší) zkušenost a proto si mu dovolím jeden z posledních výplodů této osobité filmové společnosti vyfouknout a podívat se mu na kloub sám.

Popravdě jsem tento film předvídal. Nu Images už natočili monsterhorory s všemožnými žravými živočichy, ale had jim v jejich výčtu dosud chyběl. No, bohužel je třeba také poznamenat, že ani s The Snake King žádnou díru do světa neudělali. Není to taková tragédie jako třeba první Shark Attack, ale i přesto se utápí v kalných vodách průměrnosti (z kterých se ovšem ani neměl ambice dostat). Nu Images zkrátka sáhli po osvědčených postupech, které se střídavým úspěchem a neúspěchem převedli do stravitelné, ale poněkud nevyzrálé podívané, která ze všehho nejvíc připomíná klon jednoho z u nás nejúspěšnějších novodobých monsterhororů - Anakondy (jedničky i dvojky).

Děj nás zavádí do Amazonské džungle, kde skupině archeologů podařilo učinit obrovský objev. Vytáhli totiž z řeky sarkofág s perfektně zachovanou mumií. Po vědeckém prozkoumání se mumie ukáže jako "velmi zvláštní" a zpět do džungle je tedy vyslán výzkumný tým, který má vypátrat více. Složení týmu je zcela prvoplánové. Máme statečného a charakterního kladného hrdinu, pěknou ženskou, do které se v průběhu filmu může zamilovat, sebestředného záškodnického zbabělce a několik kousků potravy. Od začátku je tudíž jasné, koho sežerou jako prvního, koho jako posledního a kdo nakonec celou tu hrůzu přežije. Otázkou ovšem je, kdy se inkriminované požírání bude dít. Výzkumníkům se ne zcela elegantně podaří přistát hluboko v džungli a hlavní hrdina nakonec přesvědči skupinu poněkud divoce (a také poněkud africky) vypadajícíh domorodců, aby jim dělali v džungli průvodce. Ti zprvu souhlasí, ale svůj názor diametrálně změní, když hluboko v pralese narazí na kamennou sochu, připomínající hada. Výzkumný tým se dozví, že se nacházejí na území domorodého kmene, který uctívá Nagu, zvláštní hadí božstvo. Následný sled událostí pak ukáže, že toto božstvo není až tak neskutečné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Výzkumníků pomalu ubývá a naděje na přežití těch zbylých se drasticky snižují...

První část filmu se tedy nese v duchu bloudění džunglí (s několika nezbytnými pseudoakčními epizodami á la usmrcení jedovaté tarantule vrženým nožem) a je v rámci možností celkem logická. Jakmile se však ženská hrdinka (a po zbabrané záchranné akci i vrchní klaďas s vrchním záporákem) dostanou do zajetí domorodců z Hadího kmene (kteří vypadají jako úplně normální jihoameričtí indiáni), začíná film nabírat poněkud abstraktních rozměrů. Susan (tak se ona ženská hrdinka jmenuje), je náčelníkem Hadího kmene(který pro mě zcela nepochopitelně mluví anglicky) odsouzena k obětování hadímu bohu (ona už po několika ne zrovna přátelských setkáních v džungli ví, s čím bude mít tu čest), protože kýchla na náčelníkova syna a nakazila ho rýmou, která malého domorodce docela slušně decimuje. Na poslední chvíli mu však píchne injekci s lékem a zprvu nepřátelský náčelník je náhle kamarádem největším a zaujatě jí vypráví o svém kmeni a o tajemství, které zde ukrývají , ovšem odmítne ho vyzradit, protože Susan údajně není členkou kmene. Zasáhne však klaďas Matt, který náčelníkovi nakuká, že když Susan zachránila jeho syna, do kmene nyní patří. Náčelník to považuje za celkem logické a nakonec Susan tajemství přece jen ukáže. Vymůže si ale na ní navrácení sarkofágu s mumií, poněvadž prý chce pro svého předka důstojný odpočinek v jeho domově. Susan tedy vytáhne mobil (až s podivem, že jí po všech těch lapáliích a třídenním pobytu v džungli ještě stále plně funguje) a zavolá do institutu, aby sarkofág přivezli. Jaké překvapení však nastane, když z o půl dne později přiletivšího vrtulníku vyskáče banda po zuby ozbrojených mariňáků a začne s domorodci dělat pořádek (to už jsem se opravdu smál). Pak ale zakročí rozzuřená Naga, kterou moc netěší, že mariňáci vraždí poslední zbytky jejího kmene, a vrátí jim úder i s úroky. Celé to končí láskyplným objetím Susan a Matta v jeskyni, kde ze stěny prýští elixír mládí, s Nagou dobrácky syčící nad jejich hlavami.

Nevím, co si o tom všem mám myslet. Jak jsem byl s prvními dvěma třetinami filmu spokojen, tak třetina poslední mi výsledný dojem totálně zkazila, protože něco tak nesmyslného jsem neviděl už hodně dlouho. Je fajn, že se objevila alespoň nějaké snaha odchýlit se od svého Anakondího kadlubu, ovšem odchýlení zamířilo zcela nesprávným směrem. Jak můžu být spokojen s velmi temými a nepřátelskými exteriéry Amazonské džungle, kdž jsem na konci filmu zavalen otřesnou haldou nesmyslů a výplodů zřejmě lehce chorých myslí? No samozřejmě, že nemůžu. Ovšem zas tolik The Snake King shodit nemůžu. Jak byl celý zbytek filmu značně rozpačitý, titulní monstrum mě doslova uchvátilo. Ne až tak jeho místy značně nedokonalé digitální zpracování jako spíš jeho samotný koncept. Nu Images se totiž nespokojili s obyčejným obřím hadem a stvořili skutečné hadí božstvo, které ze všeho nejvíc připomíná hydru, bájné stvoření, které zabil Heraklés. Ano, Naga měla skutečně větší než malý počet hlav (zdálo se mi, že dokonce proměnlivý-ze začátku byly vidět i při celkovém záběru pouze tři, na konci jich bylo dokonce devět jako u bájné Hydry) a svou velikostí se zařadila k vůbec největším filmových žravým zvířatům celé historie (pokud vyloučíme Godzillu, Gameru a celou tu japonskou sebranku okolo nich). Celkově The Snake King není králem hadích filmů, ale vyložená nuda to také není a ta Naga/Hydra/obří had je skutečně nejhezčím filmovým hadem, jakého jsem zatím viděl. Tak právě za něj přidávám k původním čtyřem bodům ještě bod pátý.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.