Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 80 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Scorpius GigantusMonstersNature Amok

USA
91 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2006
režie: Tommy Withrow
scénář: Raly Radouloff (writer), Terence H. Winkless (writer)
hrají: Jeff Fahey (Major Nick Reynolds), Jo Bourne-Taylor (Dr. Jane Preston), Hristo Mitzkov (Yager), Evgenia Vasileva (Dokic), Jonas Talkington (Burke), Stefan Ivanov (Klotchkov), Dejan Angelov (Timov), Ray Hartbarger (Gen. Miller), T.H. Withrow (Lab Assistant), Nencho Balabanov (Captain Ivan Novak)
produkce: Roger Corman, Raly Radouloff, Terence H. Winkless
hudba: Kaloyan Dimitroff, Peter Tzankoff
keywords: military-training, giant-insect, dna-testing, arm-wrestling, east-european, body-part, russian-mafia, battle-of-the-sexes, exploding-ship, decapitation
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 4619

Recenzoval Israha

Přidáno: 24. únor 2006

Zatímco pavouci jsou živočichy mezi tvůrci monsterhororů velmi oblíbenými, jejich blízcí příbuzní štíři se jako vraždící nestvůry na obrazovkách příliš neobjevují. Vzpomínám si pouze na starou klasiku The Black Scorpion z roku 1957 a na více méně neznámý film Stinger z roku 2001, jinak nic. Proto, jakmile jsem se dozvěděl o filmu Scorpius Gigantus, dal jsem se do jeho shánění, protože štíři patří mezi mé oblíbence a pomalu jistě už začínám být přesycený žraloky, hady a krokodýly, kteří se objevují ve 3/4 všech monsterhororů poslední doby. Jak si nakonec film mezi záplavou monsterfilmů, které se v posledních letech vyrojují v obrovských počtech, vede?

No, po pravdě moje očekávání nesplnil. Není to film špatný, ovšem trpí dvěma velmi výraznými nedostatky. Tím prvním je fakt, že jaksi zcela chybí nějaká pořádná a důmyslná zápletka. Ne že bych se na monsterhorory díval kvůli vedlejší zápletce, ale pokud se tato vedlejší zápletka rozvede a propracuje, vždy to danému monsterhororu přidá na koukatelnosti. Tvůrci Scorpius Gigantus se na to prostě vykašlali a celý film je stručně řečeno o tom, že vědcům uteče geneticky vytvořená příšera a parta mariňáků se ji snaží chytit a vrátit zpátky. OK, souhlasím, že v dobré polovině všech monsterhororů jde víceméně o to samé, ale ve Scorpius Gigantus se prostě neděje nic jiného. A to má zcela logicky za následek sestupnou tendenci zábavnosti filmu, protože hledět na mix honěné a schovávané mezi vojáky a obrovským broukem po dobu více než devadesáti minut je na kvalitní příšerařskou zábavu přece jen poněkud málo.

Druhým (a pravděpodobně ještě větším) nedostatkem je fakt, že tvůrci zcela rezignovali na snahu být originální a ačkoli Scorpius Gigantus má klady, všechny tyto klady už jsme kdysi předtím v jiných filmech viděli. Snaha o originalitu sice vždy nemusí přinést ovoce (viz The Thing Below), ale jsem si jist, že troška invence a vlastních nápadů by filmu velmi pomohla vyhrabat se z šedi průměru. Jediný chabý pokus vymyslet něco nového registrujeme na poli monstra samotného. Někomu evidentně přišel normální štír přiliš obyčejný a tak z něj pod záminkou hledání nového léku na neléčitelné nemoci udělal mutanta zkříženého se švábem a (držte se) s implantovanou lidskou DNA.

To se mi zdá už trochu moc. Nemám rád, když mají filmová monstra zbytečně nadpřirozené schopnosti, protože to snižuje už tak dost nízkou realističnost filmu a dává nám čím dál méně možností se alespoň částečně bát. Řeči jako "Oni nás loví!" nebo "Nastražili past!" mi připadají přitažené za vlasy a působí nechtěně směšně.

Na druhou stranu má Scorpius Gigantus kromě negativ také několik docela výrazných pozitiv, z nichž nejvýraznější je pravděpodobně umístění děje. Nacházíme se na jakési polorozpadlé vojenské základně plné temných zákoutí, prázdných budov s minimálním osvětlením a rozsáhlými labyrinty chodeb, což skýtá přímo perfektní prostředí pro působení velmi hbitého, zhruba šestimetrového zmutovaného štíra. Bát se asi moc nebudete, ale v takovém tom příjemném napětí se určitě několikrát ocitnete. Dalším plusem je štír samotný. Na to, že je digitální, vypadá velmi přesvědčivě, ačkoli v některých sekvencích doslova bije do očí, že do záběru nepatří. Rozpohybovaný je také dobře, každá jeho končetina, dlouhý ocas i klepeta se pohybují přirozeně a plynule a navrch je dost odporný ve smyslu nechutný a slizký. Jeho až neuvěřitelně logické a promyšlené chování sice celkový dojem poněkud kazí, fakt, že je to bytost inteligentní, ovšem umožňuje přidat do filmu ne zcela samoúčelové gore, kterého se také dočkáme, a stejně jako štír samotný, i krvavé efekty jeho činnosti jsou stvárněny sympaticky a nechutně. Rozhodně netvrdím, že krvavější=lepší, ale všechny ty utržené končetiny a proudy krve vypadají dost přesvědčivě a celý film dělají zase o něco zábavnějším.

Přemýšlel jsem o výsledném hodnocení a nakonec jsem dal 6 bodů, tj lehký nadprůměr. Tento obskurní mix první Hvězdné pěchoty, Deep Rising a Nu Image's Spiderů sice rozhodně není z těch monsterhororů, které by zaujaly něčím novým nebo neobvyklým, ale obsahuje několik osvědčených metod, jak diváka pobavit a ačkoli ke konci nepatrně ztrácí dech a stává se více a více klišovitým (závěr s mohutnou explozí a posledním záběrem na jednoho přeživšího členovce snad už nemohl být neoriginálnější), jeho zhlédnutím do jisté míry určitě neprohloupíte, protože nudit se u něj nebudete. Výše se s hodnocením ovšem jít nedá, na to by Scorpius Gigantus musel nabídnout něco vlastního a neotřelého.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.