Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 151 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Final Destination 3MainstreamSlasher

Německo, USA, Kanada
93 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Nezvratný osud 3
rok: 2006
režie: James Wong
scénář: Glen Morgan (written by) &), James Wong (written by), Jeffrey Reddick (characters)
hrají: Mary Elizabeth Winstead (Wendy Christensen), Ryan Merriman (Kevin Fischer), Kris Lemche (Ian McKinley), Alexz Johnson (Erin), Sam Easton (Frankie Cheeks), Jesse Moss (Jason Wise), Gina Holden (Carrie Dreyer), Texas Battle (Lewis Romero), Chelan Simmons (Ashley Freund), Crystal Lowe (Ashlyn Halperin)
produkce: Richard Brener, Toby Emmerich, Sheila Hanahan, Matt Moore, Glen Morgan
hudba: Shirley Walker
keywords: death, roller-coaster, premonition, fate, amusement-park, clue, theme-park, freak-accident, graduation, coincidence, torso-cut-in-half, forge, vision-of-the-future, tanning-salon, crushed-to-death, nipple, gore, person-on-fire, horse, popping-balloon, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7860

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 24. duben 2006

Séria slasherov Final Destination viac menej vyrastala na základoch z Nightmare on Elm Street a Friday the 13th (nadprirodzené freddyovské vraždy v reálnom jasonovskom béčkovom svete). Zmodernizovala ich a pripravila nám slasher ságu pre 21. storočie. Po veľmi originálnej jednotke prišla zábavná dvojka a teraz aj trojka ...

Final Destination 3 je mierne vynovený remake Final Destination 2, ktorý bol mierne vynovený remake Final Destination. Úvod sa odohráva v lunaparku. Wendy má víziu o tom, že havarujú na horskej dráhe. Vyvolá rozruch a je nútená (spolu s pár priateľmi) opustiť areál atrakcie. Pravdaže, vieme, čo sa stane a Wendy si začne dávať za vinu to, že tam zomreli jej priatelia Jason a Carrie (ach tá zhoda mien :)). Pravdaže, ako v ostatných dieloch, ani tu to smrť nenechá len tak a rozhodne sa to napraviť. Začína pomaly vyvražďovať tých, čo prežili. Lenže Wendy našla kľúč, podľa ktorého môže zistiť svoju smrť a tým pádom jej predísť ...

Sága Final Destination je z toho najlepšieho, čo za posledné roky vzniklo v subžánri slasher. Jej najväčším kladom je to, že nemusí svoju fantáziu (čo sa týka vrážd) nijako obmedzovať. Presvedčiť sme sa o tom mohli aj v predošlých dieloch – vraždy boli stále prekombinované a veľmi zábavné. Trojka sa snaží ísť v stopách predošlých častí, ale úplne sa jej to nedarí.

Zoberme si už úvodnú scénu na horskej dráhe. Nie je tam žiadna smrť, ktorá sa vryje do pamäte. Celá scéna je nakrútená dosť tuctovo. Ostatné vraždy idú v podobnom duchu. Síce vraždy sú prekombinované, ale nepôsobia tak zábavne ako v predošlých častiach. Nie je tu nič ako smrť výhercu lotérie v dvojke, alebo koniec koncov všetky vraždy v jednotke. Po dopozeraní filmu som si nespomenul na žiadnu smrť, ktorá by na mňa zapôsobila, alebo by som sa pri nej nadmerne zabavil (ale usmieval som a – to nemôžem poprieť :)). Ďalšiu chybu filmu by som nazval „Akútny nedostatok hlášok“. Vo filme nie je asi ani jedna cool hláška a pritom množstvo scén si o to doslova žiada. No a to ani nehovorím o otrasnom konci (jednak film mi prišiel krátky – málo vrážd – a na druhej strane jednotka a dvojka mali oveľa lepšie zakončenia, toto bol len taký klišé kúsok na záver).

Ale aby som nebol na film iba zlý - je to veľmi kvalitný slasher (obzvlášť v súčasných politicky korektných podmienkach). Páčilo sa mi tam hlavne to, že kašle na súčasnú konzervatívnosť hororov, t.j. odhalí nám hrudníky dvoch pekných slečien a gore je veľmi pekné a zábavné (v kine si ľudia zakrývali oči – bol som asi jediný, ktorý s úsmevom pozeral na plátno a pritom sa smial :)). A myslím si, že aj herci boli (v rámci subžánru) veľmi dobrý. Obzvlášť hlavnú predstaviteľku Mary Elizabeth Winstead si budem nadlho pamätať – a to ani nie tak pre herecké kvality :).

Na sérii mi začína vadiť to, že sa snaží za každú cenu strašiť a byť depresívnou. Pri treťom diele by už bolo treba trochu spomaliť a začať hlavne baviť (trojka mi prišla ako najserióznejšia). To sa týka nielen hlášok, ale aj mnohých iných vecí. Napríklad postavy sú mnohokrát až príliš inteligentné (teda až na dve blondínky), chýba mi tu nadhľad a uvoľnenie atmosféry. Strašiť a napínať sa donekonečna nedá, o čom som sa presvedčil na vlastnej koži, keď mi už od začiatku bolo jasné, kde to bude pokračovať, a tak som už nebol napätý ako trebárs pri jednotke. Nehovorím, žeby sa séria mala zmeniť na komédiu, ale mala by sa premeniť na niečo také ako Friday the 13th: Jason Lives! – čiže horor s prvkami komédie a s veľkým nadhľadom na vec.

Každopádne Final Destination 3 je kvalitný slasher, ktorý určite neskalme (ale zas podľa mňa ani neoslní). Hlavne je príjemné vidieť v kine peknú dávku krvi vytekajúcu z tiel „nevinných“ teenagerov. Rozhodujem sa medzi 6/10 a 7/10 – ale kvôli veľmi sympatickej hlavnej predstaviteľke (a jej filmovej sestre) dávam sedmičku ;) Mimochodom jednotke by som dal najmenej 9+/10 a dvojke 8/10.

Top z filmu: čo si budeme nahovárať – Mary Elizabeth Winstead. Z krvavých mordov bol azda najlepší ten na školskej oslave – a i to (napriek dosť veľkej komplikovanosti) mi prišiel dosť tuctový.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.