Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Caved InNature Amok

USA, Kanada
93 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Zavaleni
rok: 2006
režie: Richard Pepin
scénář: Michael Konyves (writer), Neil Elman (writer)
hrají: Christopher Atkins (John Palmer), Colm Meaney (Vincent), Angela Featherstone (Samantha Palmer), Monica Barladeanu (Sophie (as Monica Birladeanu), David Palffy (Marcel), Chelan Simmons (Emily Palmer), Stevie Mitchell (Miles Palmer), Marius Chivu (Hanz), Cristian Popa (Stephan), Vlad Jipa (Carlo (as Tudor Vlad Jipa)
produkce: Daniel Gilboy (supervising producer), Lisa M. Hansen, Paul Hertzberg, Michael Philip, Vicki L. Sawyer
hudba: Aldo Shllaku
keywords: elevator-shaft, evisceration, impalement, giant-insect, stabbed-in-the-hand, explosive, severed-hand, dynamite, beautiful-woman
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6573

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 12. duben 2006

Švajčiarsko, 1948, Arveyeské soľné doly. Tým, že robotníci odkryjú miestnosť plnú smaragdov, prebudia dávnu formu života v podobe obrovských chrobákov. Masaker prežije jediný muž a po rokoch na smrteľnej posteli predá mapu k pokladu svojmu násilníckemu synovi Marcelovi (David Palffy). Ten sa spriahne s Vincentom (Colm Meaney), ale aby sa stali majiteľmi cennej jaskyne, potrebujú sa do nej najskôr dostať.

K tomu je ako stvorený adrenalínový dobrodruh John Palmer (Christopher Atkins). Kvôli lukratívnej finančnej ponuke odloží dovolenku so svojou do vlasov si idúcou rodinou. Kým tá zostáva v chatke u jazera, on so zákazníkmi zostupuje do hĺbky šesťsto metrov. Tu sa nachádzajú kilometre a kilometre chodieb. A v nich smrteľné nebezpečenstvo...

No povedzte sami, koľko krát ste to už všetko videli? Hrdina až neskoro pochopí, že jeho spoločníci sú krutí zločinci schopní bez mihnutia oka amputovať invalidnému dôchodcovi končatinu, ubodať ho a hodiť do jazera. Aspoň tak v priebehu filmu povie jedna postava. Potom mi ale nie je jasné, čo robí mŕtvola na brehu. Jazero predsa nie je oceán, aby vyplavilo telo. Prečo ho nezaťažili, aby kleslo na dno a bol pokoj? Prečo nad tým rozmýšľam?

Caved In prináša všetko, čo od týchto filmov čakáte. Napríklad blbý scenár. Postavy jednajú úplne hlúpo a o nič lepšie nie je premyslený ani svet ich nepriateľov. Kým v jednej scéne do chrobáka pália všetkými druhmi strelných zbraní aké majú po ruke, vo chvíli, kedy ide o život hrdinovho syna, rozprskujú sa útočiace chrobáky po jednom zásahu ako nejaká slizovito želatínová hračka. Snímka ponúka aj príšerné triky. A umelohmotné kulisy. Tie bijú do očí u trápne nedôveryhodných napodobenín balvanov, resp. podzemných priestorov celkovo.

No a sú tu vyložene otravné postavy. Toho malého smrada som si prial vidieť mŕtveho ešte v pasáži pred titulkami... ak sa bude zdať nejakej slečne z vás zdať francúzsky mladík Stephan (Christian Popa) okúzľujúci, tak potom už fakt neviem... holohlavý Marcel je natoľko afektovane násilnícky, že je schopný pozabíjať polovicu spolubojovníkov vo chvíli, kedy na nich útočia hordy netvorov (a teda je potrebná každá ruka)... a Palmerovi som ani na okamih neveril, že je nejaký „najlepší expert na dobrodružné cesty na svete“ (to už radšej tá baba z AvP); veď je totálne neschopný, nemá odrobinku rešpektu. Dosť mi pripomínal herca, ktorý hral hypochondrického majiteľa firmy s limuzínami v To. No a dve prsnaté blondíny (matka, dcéra) k tomu, to hovorí samo za seba. Jediný, kto stojí za kladnú zmienku, je Colm Meaney, skvelý írsky drsňák (Con Air, Intermission, Po krk v extázy), ktorý tu hrá zrejme preto, lebo... no nie, nemám tušenie, prečo tu niekto ako on hrá. Možno nejaká chyba v zmluve alebo v rozumových pochodoch jeho agenta.

Žiadne prekvapenie sa netýka ani oblúd. Sú to proste nezaujímavé prerastené chrobáky s hryzadlami. Síce sa vďaka nim dočkáme niekoľkých efektných záberov na rozpárané bruchá, ale... Ale bolo to snáď po prvý krát, čo som sa zamyslel nad tým, prečo v týchto filmoch nikdy nikto poriadne (alebo aspoň nejako) nevysvetlí, prečo vlastne potvorky žerú / vraždia ľudí (v The Descent - ktorý ako „podzemný horor“ zostáva pravdaže neprekonaný - bolo povedané, že vyliezajú na povrch a lovia zvieratá). Lebo sú veľké? No a čo. Lebo si chránia teritórium? No neviem. V jednej chvíli, ktorá mala byť v predstavách tvorcov asi cool, sa jedna postava pýta „Čo robia?“ a druhá povie „bijú sa o jedlo“. Na čo sa prvá spýta o aké jedlo, a tá druhá, že „o nás“. Lenže, ehm, milé dámy, vážení páni, čím sa tie tvory živili v ľudoprázdnych doloch doteraz?

Resumé. Nie je to až také obludné ako snímky firmy Asylum, ale, hoci to bude znieť neuveriteľne, ani laserové pušky nespasia príšerný film. Akože mať rád niektoré typy snímok z princípu (t.j. navštevujem Studňu) mi začína pripadať ako čoraz lacnejší argument, prečo proste nahlas nepovedať, že je to nudná a hlúpa kravina a nezaslúži si pozornosť. No ale neviem, možno by som radšej nemal písať recenzie na nature amok.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.