Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 43 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
AlligatorCrocodileNature Amok

USA
91 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Aligátor
rok: 1980
režie: Lewis Teague
scénář: John Sayles (story) &), Frank Ray Perilli (story)
hrají: Robert Forster (David), Robin Riker (Marisa), Michael V. Gazzo (Chief Clark (as Michael Gazzo), Dean Jagger (Slade), Sydney Lassick (Gutchel (as Sidney Lassick), Jack Carter (Mayor), Perry Lang (Kelly), Henry Silva (Brock), Bart Braverman (Kemp), John Lisbon Wood (Mad Bomber)
produkce: Robert S. Bremson, Brandon Chase, Tom Jacobson, Mark L. Rosen
hudba: Craig Hundley
keywords: alligator, sewer, severed-arm, beautiful-woman, child-eaten, police, urban-legend, child-killed-by-animal, mutation, cult-favorite, first-of-series, hunter, toxic-waste, severed-leg, animal-attack, timebomb, scientist, limousine, mansion, giant-animal, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 10321

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 28. říjen 2002

Před 12. lety si malá Marisa Campbellová koupila krokodýla, ještě jen několikacentimetrové mládě. Když byla ale ve škole, vhodil nasraný otec zvířátko do hajzlu a spláchnul.
Současnost. Drsný chicagský detektiv David Madison sbírá po kanálech tolik odrhnutých lidských končetin, že uvažuje o tom, že si založí obchod s náhradními díly. Brzy se Madison (Robert Forster) dostává na stopu nezákonným farmaceutickým pokusům. Zdá se, že za brutálními vraždami stojí toxický odpad v kanálech. Pokusy s hormony si vyžádaly mutaci. A co je na mutaci lepší než krokodýl? K Madisonovi se přidává i doktorka Marisa Campbellová (Robin Rikerová), odbornice na plazy…

Jsou filmy natolik zkultovnělé, že se stávají inspirací pro mnoho jiných, většinou mladých a nadějných tvůrců. Například takový King Kong. Nemáte pocit, že ten úvod s třesoucí se džunglí, kterou se NĚCO blíží, je vzdáním Spielbergovy úcty ke King Kongovi (ve filmu Jurský park)? I sám mistr Spielberg má na svém koňtě kultovní snímky. Jako například Čelisti. Ty se stali hlavní inspirací pro režiséra jménem Joe Dante, když natočil Piraně. A díky Čelistím vznikl i Aligátor - dnes už klasické béčko, které má více fanoušků, než by duševně zdravý člověk mohl jen tušit.

Aligátor je film obsahující samá klišé. Jak už to v takovýchto případech chodí, tak i u Aligátora dokážete předem říct, jak se ta která scéna skončí. A závěrečný pohled na krokodýlka, kterého nějaký dobrák právě spláchnul do nepřehledného labyrintu kanálů též nikoho nepřekvapí. Tento poslední záběr je tak nesnesitelně špatný a přitom tak nesnesitelně oblíbený, že ho citují snad všichni horrorový tvůrci; od Mutanta až po Minerovo Jezero.

Největší hvězdou Aligátora je aligátor sám. Ta desetimetrová potvora sice nemá absolutně žádnou démonickou charismu, ale budí strach, napětí i odpor, a v scénách, kdy je krokodýl rozzuřený (a nebo potichounku plave špinavou kanalizační vodou) a pohybuje se v temných chodbách, se vážně bojíte (a to myslím vážně).

Z béčkového hereckého obsazení zaujme jedině Robert Forster. „To je ta výhoda úspěchu:Že máte odvahu a možnost obsadit do svého filmu Roberta Forstera,“ říkal svého času (a nebylo to až tak dávno) maniak Quentin Tarantino na margo svého filmu Jackie Brown. Robert Forster si v jeho Jackie skutečně zahrál jednu z hlavních postav… Forsterův detektiv Madison kráčí v osvědčených klišé - šlépějích desítky jiných filmových detiktivů: drsňák s dobrým srdcem. Je pohotový a umí předvést suchou hlášku. Jen doufám, že mu za to běhání kanály dobře zaplatili.

Asi nepovím nic nového: Aligátor není dobrý film. Je to béčko jak hovado. Na straně druhé je tu Robert Forster a obří aligátor, směšná konečná likvidace netvora, no i odvaha tvůrců odpravit nějaké to dítě a 15 lidí.

Říká se, že každý má svůj oblíbený film. Osobně si myslím, že každý má i svoje oblíbené béčko. Aligátor je takovým mým béčkových králem už od dob, kdy jsem ho viděl v kině (nejsem až tak starý, no svého času měli za totáče americké filmy premiéru i o desetiletí později; vzpomínám si, jak jsem byl kdysi na začátku 90. let na Lucasových Star Wars: Epizoda IV). Tuto recenzi ukončím tím, co používali tvůrci Aligátora po celou hodinu a půl: klišé – tento film je tak zlý až je velmi, velmi dobrý.

Ivo KučeraPokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.