Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 139 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Tim Burton's Corpse BrideAnimation

VB, USA
77 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Mrtvá nevěsta Tima Burtona
rok: 2005
režie: Tim Burton, Mike Johnson
scénář: Tim Burton (characters) and), Carlos Grangel (characters), John August (screenplay) and), Caroline Thompson (screenplay) and), Pamela Pettler (screenplay)
hrají: Johnny Depp (Victor Van Dort (voice), Helena Bonham Carter (Corpse Bride (voice), Emily Watson (Victoria Everglot (voice), Tracey Ullman (Nell Van Dort / Hildegarde (voice), Paul Whitehouse (William Van Dort / Mayhew / Paul The Head Waiter (voice), Joanna Lumley (Maudeline Everglot (voice), Albert Finney (Finis Everglot (voice), Richard E. Grant (Barkis Bittern (voice), Christopher Lee (Pastor Galswells (voice), Michael Gough (Elder Gutknecht (voice)
produkce: Allison Abbate, Jeffrey Auerbach, Tim Burton, Derek Frey, Joe Ranft
hudba: Danny Elfman
keywords: corpse, bride, groom, woods, arranged-marriage, wedding-ring, snob, meat-cleaver, fencing, butler, living-dead, eyeball, europe, beyond-death, sword, cult-favorite, worm, horror-for-kids, dog, reunited-family, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8784

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 22. leden 2006

Kedysi dávno istý režisér odprodukoval a vymyslel jeden animovaný muzikál. Dokonca jeho vplyv bol taký veľký, že svoje meno hodil aj do názvu. Tento muzikál sa stal medzičasom kultom, takým kultom, že keď oný režisér oznámil, že ide nakrúcať ďalší animák (a nie len produkovať, ale aj nakrúcať!), tak celý filmový svet (plus ja) bol zvedavý na to, čo vznikne. Teraz musím povedať, že to zvládol. Dokonca, podľa môjho názoru, je to ešte lepšie ako už spomínaný animovaný film (a to bola latka riadne vysoko položená)!

Príbeh je o chlapíkovi, Victorovi Van Dortovi. Ten sa má oženiť, lenže svoju snúbenicu poriadne ani nepozná. Počas návštevy u nej doma si ju celkom obľúbi, avšak stále sa mu nechce ženiť. Všetko ešte zavŕši nepodarený nácvik svadby. Smutný Victor sa vyberie do priľahlého lesa, kde trénuje sobášny rituál. Rituál sa končí nasadením prsteňa na prst nevesty. Keďže žiadna nevesta naokolo nebola, tak sa Victor rozhodol nasadiť prsteň konáru stromu. Lenže to robiť nemal! Nevesta tam bola - ten konár bola ruka mŕtvej nevesty! Ležala tam jej mŕtvola a keďže sa ženícha nechcela vzdať, zobrala si ho nasilu so sebou do podsvetia (fakt strašidelná a úžasná scéna).

Na začiatku by si bolo treba ujasniť žáner filmu. Po Nightmare before Christmas asi každý očakával, že to opäť bude muzikál. Áno, tento film je muzikál, avšak prevláda tu hovorené slovo. Narozdiel od NBCH je tu podstatne menej piesní a čo sa týka hudby, viac tu môžete počuť inštrumentálnu hudbu. Tento film je hlavne čierna komédia, ktorá ťaží z veľmi vtipných a milých vtipov. Žiadny Braindead-hardcore humor tu nenájdete. Je tu jemný, ale čierne vtipný humor, ktorý pôsobí nenútene a prirodzene (malý príklad - v podsvetí Victor nájde svojho psa a cvičí ho „Sadni, ľahni, otoč sa, urob mŕtveho ... ehm, prepáč. :)“).

Ako som spomínal, tento film je animovaný. Nie je tu tradičná animácia, ani 3D grafika. Toto je, podobne ako Nightmare before Christmas, bábkový film. Vďaka tomu má film neopakovateľnú atmosféru. Narozdiel od niektorých častí Nightmare before Christmas je tu animácia už plynulá a stopercentne prepracovaná. Prostredie je ešte krajšie, miestami temnejšie a občas farebnejšie. Hudbu zložil Burtonov tradičný skladateľ, Danny Elfman. Ide o jeho najlepší soundtrack, aký som počul. Úvodná téma je nezabudnuteľná a počas celého filmu nás Danny zahŕňa originálnymi skladbami. Odporúčam si zaobstarať soundtrack, ten je totiž veľmi dobre počúvateľný a vôbec nenudí, tak ako sa to občas pri inštrumentálnej hudbe stáva. Elfman napísal aj muzikálové piesne do tohto filmu. Nie je ich veľa, ale sú geniálne. Hlavne tá, ktorú spieva samotný Elfman ako kostra v bare v podsvetí.

Pri tomto filme TREBA spomenúť herecké výkony. Na jednej strane je tu úžasná animácia, ktorá vytvára umelým postavičkám osobnosti. No povedzte, kto zabudol na štýl chôdze sluhu Emila :)? Na postavách vidieť každý záchvev emócie a zabudnete na to, že tento film je animovaný. No na druhej strane je tu dabing. Úžasný dabing! Predstaví sa tu napríklad Johnny Depp, Christopher Lee, Helena Bonham Carter, Emily Watson, či Albert Finney. Preto odporúčam, pozrieť si tento film v originálnej verzii, keďže inak prídete o nezabudnuteľné prízvuky niektorých postáv.

Základnou vlastnosťou Burtonových filmov je to, že pohŕda ľuďmi a označuje ich za zlých a pokryteckých (obzvlášť malomeštiakov). V tomto filme je to vidieť nádherne. Svet ľudí je zasadený do šedej a tmavomodrej farby, avšak svet mŕtvych je farebný. Môžeme zájsť hlbšie - živý ľudia myslia len na peniaze a sú stále v depresii, kým mŕtvy žijú v pohode a miery (teda až na smutnú Nevestu).

Tento film vám môžem iba odporúčať, je to najlepší film z tohto roku, čo som videl. Burton pripravil veľkú dávku skvelej hudby, prirodzeného humoru, romantiky a ako je u neho zvykom, pripravil úžasnú atmosféru, na ktorú sa nezabúda. Pokiaľ sa vám páčil Nightmare before Christmas, toto odporúčanie pre vás platí dvojnásobne. A vlastne, čo to tu hovorím? Veď vy ste to už určite videli ...

Top z filmu: Neviem, čo mám označiť. Azda by bolo fér označiť celý film. Je to totiž to najlepšie. Keď už by som mal vyzdvihovať jednotlivé scény, tak mne sa veľmi páčila napríklad skvelá muzikálová pasáž v bare v podsvetí. Taktiež ma zaujal sluha Emile, je škoda, že nedostal viac priestoru. No a páčila sa mi aj hororová scéna, keď sa Victor prvý krát stretne s budúcou nevestou. No a potom tu je množstvo skvelých romantických scén (obe scény s klavírom, záver) a mnoho milých, prirodzene vtipných scén (príchod mŕtvych, vojak-mŕtvola ...). Nuž je toho veľa, veď som hovoril, že celý film super :)Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.