Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 31 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Jiu mingThriller

Hong Kong
88 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Koma
anglicky: Koma
rok: 2004
režie: Chi-Leung Law
scénář: Susan Chan (writer)
hrají: Kar Yan Lam (Suen Ling (as Karena Lam), Angelica Lee (Chi Ching (as Lee Sinje), Andy Hui Chi-On (Raymond (as Andy Hui), Raymond Wong (Ah-Keung), Kai Chi Liu (Sergant Lee Wah-Biu), Roy Chow (Chi Ming), Annie Man (Ah-Shan), Ho-Yin Wong (Bridegroom (as Wong Cho Yiu), April Tung (Naked Woman)
produkce: Lawrence Cheng
hudba:
keywords: love-triangle, wedding, police, jealousy, kidney, wedding-party, revenge, death, bride, violence, childhood-friend, male-female-relationship, sexual-frustration, trading-in-organs, bouquet, sex, kidney-disease, scalpel, kidney-transplant, telephone, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6154

Recenzoval Sinner

Přidáno: 27. leden 2006

Koma, alebo o tom, ako dobre sa píše o filme, ktorý mi dal nádej, že žáner triler s filmom Saw nevymrel.

V poslednej dobe sa na mňa zrútila trilerová lavína, ale bohužiaľ jej následky boli ničivé skôr pre ňu, ako pre mňa. Jednoducho už som bol pripravený celý tento žáner dobre reprezentovaný filmami ako Mlčanie jahniat, Sedem, Vreskot 1, Z pekla a v neposlednom rade spomínaným Saw pochovať. Samé pokračovania, alebo nepodarky z rôznych krajín a od rôznych režisérov vo mne nevzbudzovali nič iné, ako smútok a sklamanie. Naposledy ma takto nemilo prekvapila Ríša vlkov, predtým Purpurové rieky, dávnejšie všetky pokračovania Vreskotu...

Našťastie existje overená značka, ktorá len zriedkakedy sklame. Pod touto značkou produkuje Kórea ( napr. netypický zástupca žánru Old Boy) Čína a v neposlednom rade Japonsko. Práve z tejto krajiny vzišiel prekvapujúci a podľa mňa málo povšimnutý film Koma.

Každý asi zažil ten úžasný pocit, keď si pustí, alebo ide do kina na úplne neznámy film, keď tam ide skôr aby zabil čas ako si pozrieť niečo dobré a nakoniec odchádza zmenený na nepoznanie! Mňa takto prevalcovalo The Grudge, alebo The Eye. Vôbec nič som o nich nepočul a predsa sa hňeď zaradili medzi moje najobľúbenejšie filmy. Nespomínam to tu náhodou, lebo pochybujem, že by mnohí z vás videli, alebo počuli o filme, ktorý idem práve opisovať. Ak je to takto, tu ukončite svoje čítanie, nepozerajte sa na moje hodnotenie a hybaj zháňať tento film kde sa dá. Na dočítanie ďalších riadkov ešte veru bude čas:)

Je Koma naozaj len ďalším filmom o čiernom obchode s ľudskými orgánmi? To určite nie! To jediné som o ňom vedel. Čakal som, že ma niekto bude chcieť opäť uspať nekonečnými vyšetrovaniami a výsluchmi, ale našťastie na konci som nadával sebe a nie režisérovi, ktorý odviedol naozaj výbornú prácu.

To, čo vzhliadnete v tomto filme, nie je žiaden krvák, aj produkcia adrenalínu sa zvýši len niekoľkokrát, ale predsa atmosféra tohto diela je výnimočná! Je temná, je paranoidná, je o samote, o boji človeka so samým sebou a so svojimi túžbami.

Film pojednáva o osudoch dvoch žien, ktoré sú úplne odlišné, ale spája ich jeden muž. Ani jedna z nich nechce byť opustená, obe rovnako túžia byť milované.Je to o dualite človeka, ktorý miluje rovnako vášeň ako romantiku. Príbeh obyčajnej a predsa neobyčajnej lásky, o tom čoho všetkého je schopný človek, aby mohol žiť normálny život, alebo z túžby byť milovaný?

Ale nebola by to studna a nebol by som to ja, keby som tu opisoval nejaký romantický film :) Takže na pozadí už opísaných vzťahov budeme sledovať aj kedysi tak strašne medializovanú tému obchodu s ľudskými orgánmi. Pamätám sa, ako len nedávno celý svet žil v panike, že keď si muž niekde odskočí na pišpauzu, tak sa môže vrátiť bez obličky...

Príbeh začína paradoxne optimisticky svadbou. Už tu môžeme vzhliadnuť obe krásne brunety, ktoré robia film naozaj zaujímavým. Tá šťastnejšia (?) z nich Ching tu po bujarej oslave nájde zranené dievča, ktorému ako neskôr vysvitne niekto neodborným zákrokom odstránil obličku. Podozrenie padá na Ling, ktorá je študentkou medicíny. Bohužiaľ nič nie je také jednoduché, ako sa zdá, lebo Ling je aj tajnou milenkou priateľa Ching. Týmto odhalením sa všetko komplikuje, lebo nikto nevie, či Ching neobvinila Ling len zo žiarlivosti... Všetko sa nádherne zamotáva a my len môžeme sledovať herecké výkony v jednotlivých scénach, odhalenia a s otvorenými ústami sledovať ako to pôjde ďalej...

Krvavých orgií tu síce nie je veľa, ale komu stačí paranoidná atmosféra, nekonečné čakanie na vraha a schopná zápletka, ten si príde na svoje.

Milovníkom slasherov neodporúčam, takisto tým, ktorí majú chuť vystrašiť svoju priaťeľku, aby bola prítulnejšia:) Odporúčam to ľuďom, ktorí sa radi pozrú na dobrý film, je jedno, či je to horror, dráma, alebo triler, lebo toto dielo každopádne čistokrvným trilerom nie je! Avšak predsa predbieha niektoré počiny, ktoré sa týmto označením neprávom pýšia. Nie je ľahké opísať a pritom toho neprezradiť priveľa, ale verte mi Koma je naozaj kvalitný film a vo svojich trilerových pasážach milým prekvapením.

Nájdu sa aj chyby, ale nie je to žiaden veľkofilm s veľkolepou medializáciou, ktorý by vypredával kiná, takže je možné niektoré záležitosti prehliadnuť a dať nejaký ten bodík za snahu naviac. Mne sa každopádne páčil a kto má rád filmy typu Old Boy alebo The Eye, by nemal prehliadnuť ani Komu, ich vzdialenú, ale predsa podarenú sesternicu...

Tak vyberme z ľadu namiesto obličky šampanské a tešme sa...trilery žijú!Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.