Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 31 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The Curse of the KomodoNature Amok

USA
92 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2004
režie: Jim Wynorski (as Jay Andrews)
scénář: Steve Latshaw (writer)
hrají: Tim Abell (Jack), Melissa Brasselle (Tiffany), William Langlois (Phipps), Gail Harris (Dawn), Paul Logan (Drake), Glori-Anne Gilbert (Rebecca), Ted Monte (Hanson), Cam Newlin (Reece), J.P. Davis (Blake), Jay Richardson (Foster)
produkce: Sam A. Hasass, Gregory Pyros, Susan Pyros, Roma Roth, Alison Semenza
hudba: Neal Acree
keywords: island, komodo-dragon, scientist, venom, bare-breasts, eaten-alive, woman-in-bra-and-panties, buxom, mutation, female-scientist, fake-breasts, secret-project, bombing, escaped-convict, helicopter, exploitation, black-bra, military, robbery, government-coverup, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5122

Recenzoval Israha

Přidáno: 05. březen 2006

Od děsivého zážitku s Wynorskiho majstrštychem The Thing Below přistupuji k monsterhororům tohoto režiséra s rezervou a mnohem menším nadšením než k ostatním filmům tohoto žánru. Snad proto mi nakonec The Curse Of The Komodo připadá jako sice mizerný, ale relativně koukatelný monsterfilm, po jehož zhlédnutí se mi nedostavil pocit zcela promarněného času. Na film jsem byl zvědavý hlavně z toho důvodu, že dává v řemeslu pojídání lidí vyniknout působením v monsterhororech zatím poměrně nezkušenému živočichu, totiž komodskému draku (varan komodský). Tento ještěr sice zajisté není nejnebezpečnějším plazem naší planety (jak ve filmu jeden rádobyexpert tvrdil), ale je dostatečně velký, dravý a agresivní, což jsou předpoklady k účinkování v monsterhororech přímo ideální...

Pokud bych měl The Curse Of The Komodo (TCOTK) charakterizovat jedním slovem, zvolil bych označení "neoriginální". Kromě varanů je totiž ve filmu opět poměrně složité najít nějaký zajímavý a novátorský motiv, který by ho posouval do trochu jiných rozměrů. Ono je sice docela heroický výkon vymyslet nějaký originální monsterhoror, protože tento subžánr příliš možností k využití nenabízí, ovšem TCOTK je z kategorie filmů "vezmu nějaký osvědčený šlágr, vyměním některé reálie a mám monsterfilm". Jako kadlub zde Wynorskimu posloužila jednička Jurského parku, z níž skutečně extrahoval, kde mohl. Což se negativně promítá hlavně na monstru samotném. Někdo si asi řekl, že na velikosti záleží, nafoukl komodského draka do velikosti průměrné Karosy, obdařil ho zuby, za které by se nemusel stydět ani Tyrannosaurus a naučil ho řvát jako nějakého pohádkového draka, čímž nám z typického zástupce varaního druhu vykrystalizoval spíše nějaký neuveřitelný kříženec varana a dinosaura, proporcemi těla své předloze zcela neodpovídající (především co se týče sloupovitých "dinosauřích" nohou). Impozantně to sice vypadá, zároveň ovšem dosti nereálně.

Komodský drak dorostl do takovýchto monstrózních rozměrů zásluhou vědeckých pokusů, za kterými se skrývala americká armáda. Za celou dobu filmu nebylo uspokojivě vysvětleno, proč je na celém ostrově obří plaz pouze jeden, když byl pokusům vystaven celý ostrov, tento logický lapsus je ovšem jeden z těch menších, na které v TCOTK narážíme. Začátek filmu je ještě celkem uvěřitelný, čtveřice lupičů se s helikoptérou na ostrově ukryje před bouří a konfrontuje se s pěticí vědců, kteří přebývají v obrovské vile chráněné elektrickým plotem. Po prvním objevení se obludného zvířete však začíná logika haprovat velmi znatelně. Nechápu, proč by se dvanáctimetrový obří plaz obtěžoval tři minuty stát nad skupinou lidiček, pálících po něm z pušek, řvát na celé kolo, ale nikoho nesežrat. Stejně tak dost dobře nechápu, proč na něj ti lidi při každém jeho objevení stříleli jak smyslů zbavení, když mu kulky evidentně nic nedělaly a dokonce ho ani nedokázaly zastrašit. Nechápu také, proč se celá skupinka po kleknutí generátoru pro elektrický plot (stalo se to v noci) okamžitě nesebrala a nešla k helikoptéře, když byl zřetelně studenokrevný varan neaktivní, a místo toho nesmyslně čekala do rána. A když už bych mávl rukou, že tak gigantická hora masa, jakou obří komodský drak byl, v klidu udržela krok s rychle jedoucím džípem, tak zcela nerozumím tomu, proč to pronásledování vzdala, když už džípu dýchala na záda (pamatujete si na Tyrannosaura, pronásledujícího džíp v JP jedničce? Tak inkriminovaná scéna je nápadnou kopií této scény).

Kromě nesmyslnosti je ovšem TCOTK také značně plochým filmem. O nějakém napětí se nedá hovořit vůbec a veškeré akční scény vypadají tak, že se za obrovského rámusu objeví ještěr, chvíli na hrdiny řve, oni na něho střílejí, plaz se po chvíli váhání rozhodne někoho sežrat a pak odejde. Jednou budiž, ale čtyřikrát nebo pětkrát je už opravdu moc. A ani snaha děj oživit infekcí, kterou kontakt s plazem nebo jeho exkrementy způsobuje, se minula účinkem. Nemoc sice působí docela zajímavé změny barvy kůže, ale chová se stejně zmateně jako všichni ostatní, když jednoho chlapa zabije a z druhého udělá něco ne nepodobného zombii.

Samotní herci jsou kupodivu docela snesitelní (rozuměj snesitelní tak, že vám po deseti minutách svého působení nezačnou strašlivým způsobem lézt krkem) a hlavně jejich postavy nejsou pro monsterhorory tak typicky rozškatulkované a až do úplného konce neodhadnete, kdo přežije a kdo ne. A navrch jsou ženské hrdinky esteticky velmi přitažlivé, což považuju za poměrně výrazné plus vzhledem k tomu, že na zbytek vizuální stránky filmu se příliš dívat nedá (digitální ještěr se ještě dá, ale totálně nepovedené závěrečné exploze jsou opravdu nekoukatelné). Ještě by se hodilo zmínit velmi pěkné exteriéry, jsou totiž pomalu tím nejlepším na celém filmu.

No, TCOTK není dobrým filmem, ovšem já ho hodnotím překvapivě vysokým počtem pěti bodů, protože 4 a níže dávám filmům, u kterých jsem se už nudil, a u tohoto kousku jsem se tedy nenudil ani náhodou:-) (btw, také nemám rád ty otřesně trapné závěry, které dávají tušit blížící se sequel, ovšem v tomto filmu mě takovýto závěr doslova rozesmál)Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.