Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 43 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
LarvaNature Amok

Německo, USA
96 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Larva
rok: 2005
režie: Tim Cox
scénář: Kenneth M. Badish (story (as Ken Badish), Boaz Davidson (story), David Goodin (screenplay), Kevin Moore (screenplay), J. Paul V. Robert (screenplay)
hrají: Vincent Ventresca (Dr. Eli Rudkus), Rachel Hunter (Hayley Anderson), William Forsythe (Jacob Long), David Selby (Fletcher Odermatt), Robert Miano (Sheriff Lester), James Daris, James Sheldon (Johnny), Zachary Stevens, Amanda Ianelli, Jessica Summers
produkce: Kenneth M. Badish, Richard Salvatore, David E. Ornston, Theodore Melfi, Johnny Martin
hudba: John Dickson
keywords: ecological, ecology
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7515

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 21. březen 2006

Do zaspatého mestečka Host v Missouri prichádza mladý veterinár Eli Rudkus (Vincent Ventresca). Kraj mu poskytuje stabilnú a početnú klientelu farmárov chovajúcich stáda hovädzieho dobytka. Hneď v prvý deň je privolaný na farmu tajomného Jacoba Longa (nečastá kladná rola pre Williama Forsythea). Tomu jedna krava uhynula a druhá sa nakazila infekčnou chorobou. Doktor pri odobratí stolice objaví hlístam podobné červy. V laboratóriu zistí, že ak sa organizmus dostane do kontaktu s krvou, niekoľko krát zväčší veľkosť. Je chyba v granulách firmy patriacej kontroverznému milionárovi Odermattovi (David Selby) alebo v niečom inom? Do akej veľkosti dokáže červ narásť? A do akej miery je nebezpečný pre človeka?

Televíznu Larvu neodporúčam tým z vás, ktorí majú radi zvieratá, či už živé vo výbehoch alebo mŕtve na tanieri. Ak ich máte radi živé, bude vám z niekoľkých záberov s trpiacim dobytkom smutno. Ak máte radi dobytok hlavne na pekáči, bude vám nevoľno z niekoľkých záberov na výborne vyzerajúce steaky... v ktorých sa ale labužnícky mrvia červy. V niektorých scénach, kedy sa mierumilovná pochúťka zmení na život ohrozujúcu vec plnú mrviacich sa červíkov, máte pocit, že tvorcami boli pomstychtiví vegetariáni snažiaci sa obrátiť nás na správnu (t.j. svoju) vieru. Pravdaže je to v podstate blbosť - keby ste jedli mäso, v ktorom sa nachádzali takéto scenáristami vybásnené červy, neprežili by tepelné spracovanie. Osobne by som skôr uvítal, keby David Lynch nakrútil niečo nechutné o reálnych pásomniciach, ktoré sú v tráviacej sústave hostiteľa schopné dosiahnuť veľkosť od niekoľko milimetrov do 20 (slovom: dvadsať) metrov.

Larva bola pre mňa osobne pomerne zaujímavá keď už nie ako horor, tak aspoň ako „realistická záležitosť“. Nejedná sa o žiadnu fikciu ani sci-fi. Výrobcovia špecializujúci sa na výrobu krmiva a doplnkových výživových prostriedkov pre zvieratá a predsa už celé roky používajú chémiu zlepšujúcu stav zvierat, aby vylepšili ich stav - či už pre chovné alebo športové odvetvia. Konzervatívnym chovateľom sa to samozrejme nepáči a veria, že firmy idú proti Matke prírode. Nechcem povedať, že ma Larva donútila k zamysleniu, ale musím uznať, že obsahuje určitú dávku „uveriteľnosti“.

S týmto „opovrhovaním Matkou prírodou“ a vytváraním vlastných prostriedkov na zlepšovanie chovu, súvisí scenár. Ten do hry klišéovito dáva firmu špecializujúcu sa na „zlepšujúce“ krmivo. Každému, kto už videl nejaký „prírodný amok“ musí byť jasné, že toto ich vysmievanie sa Bohu bude mať katastrofálne dôsledky. Hrdina na hrozbu síce ukáže včas, ale ľudia ho ignorujú. Kvôli tomu sa situácia vyhrotí do brutálnych rozmerov.

Bohužiaľ, výsledok neprekvapí nielenže po stránke scenára, ale ani jeho spracovania. O nejakej strašidelnosti reč byť nemôže – ku koncu už hrdinovia likvidujú húfy potvor strelnými zbraňami ako v počítačovej hre bez napätia. Atmosféra dlhých sparných nocí, v ktorých vás môže niečo zabiť, sa príliš skoro po úvodných titulkoch mení na nudu zriedka aspoň trochu oživenú monštrami. Tento parazit je vo svojej prvotnej fázy prítomný ako čosi, čo pripomína hlístu, larvu, motolicu a pijavicu nenachádzajúcu sa v medzinárodnej databázy. Parazit rastie... mutuje... vyvíja sa. Využíva živého tvora (kravu, človeka) ako svojho hostiteľa a keď nadíde správny čas, dostane sa z neho von (čo má pre dotyčného smrteľné následky) a stáva sa smrteľne nebezpečným. Čo tvorcovia odflákli na vzhľade potvor (skutočne neopísateľný a mizerný vzhľad, ktorý niekto na internete popísal ako „živá plachta“), vynahradili ich kvantitou.

Nuž čo, po sérii snímok, ktoré žánru robili dobré meno a napriek tomu ku nám putovali priamo na video (Dead Birds, Smrť prichádza v bielom, Sanatórium, The Descent... ) sa situácia vracia k minulosti, kedy na videu vychádzali iba podradnejšie hororové záležitosti (viď. dnešný film alebo hocičo od firmy Asylum). Aj keď Larva svojim obalom a obsahom (pripomínajúcimi novú variáciu na Muchu) sľubuje príjemne nechutnú záležitosť, už po pár minútach doplatí na nevýraznosť, rutinu, stereotyp, hlúpy scenár... a vlastne hlúpe takmer všetko. Vyložená strata času to nie je, ale ani poklad.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.