Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 39 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Nightmare on Elm Street 6: Freddy's DeadSérie: FreddySlasher

USA
89 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Freddyho smrt - Poslední noční můra
rok: 1991
režie: Rachel Talalay
scénář: Wes Craven (characters), Rachel Talalay (story), Michael De Luca (screenplay)
hrají: Robert Englund (Freddy Krueger), Lisa Zane (Maggie Burroughs), Shon Greenblatt (John Doe), Lezlie Deane (Tracy), Ricky Dean Logan (Carlos), Breckin Meyer (Spencer), Yaphet Kotto (Doc), Tom Arnold (Childless Man (as Mr. Tom Arnold), Roseanne (Childless Woman (as Mrs. Tom Arnold), Elinor Donahue (Orphanage Woman)
produkce: Michael De Luca, Michael N. Knue, Robert Shaye, Aron Warner
hudba: Brian May
keywords: dream, freddy-krueger, teenager, nightmare, impalement, video-game, drugs, disfigurement, serial-killer, rampage, psychology, hearing-aid, sequel, apostrophe-in-title, ghost, punctuation-in-title, rescue, good-versus-evil, teen, 3d-sequel-to-flat-movie, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7898

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 31. leden 2006

“Welcome to Prime Time, bitch.”

Séria Nightmare on Elm Street sa tešila v osemdesiatych rokoch veľkej obľube. Nakrútilo sa päť dielov a jeden televízny seriál. No a treba ešte pripomenúť, že séria nebol vôbec zlá! Dokonca podľa môjho názoru tam nebol ani jeden vyslovene zlý diel (tým hlavne narážam na zatracovanú dvojku, ktorá je podľa mňa celkom dobrá). Preto nerozumiem, prečo sa ľudia on New Line Cinema rozhodli sériu na začiatku deväťdesiatych rokov ukončiť dielom, s podtitulom Freddy’s Dead.

V úvode si môžete vychutnať tradičný citát o spánku a snívaní, teraz od Nietzscheho, ktorý je však vystriedaný iným klasikom, samotným pánom Fredom Kruegerom (kultový výrok, ktorý je hore, nad recenziou). Dej začína v lietadle. Hlavnému hrdinovi je zle a žiada si o zmenu sedadla, lenže letuška mu nechce vyhovieť. Pravdaže ide tu o sen a Freddy mladého odprevadí až do Springwoodu. Tohto mladíka (dosť vysileného) nájdu policajti a odvedú ho do útulku pre deti a (hlavne) teenegerov. Vedúca sa mu pokúša pomôcť, lebo sama trpí zlými snami neznámeho pôvodu. Spolu (+ s partiou teenegerov) sa vyberú do Springwoodu. V tomto meste už nie sú žiadne deti a miestnym to už lezie na mozog. Freddy sa vrátil a má niečo za lubom ...

Táto séria dosiahla v osemdesiatych rokoch veľký úspech. Vyťažilo sa z nej asi všetko čo sa dalo (v rokoch 1984-89 bolo nakrútených päť častí!!!) a producentom asi prišlo ako skvelý nápad, že najviac ľudí príde do kina vtedy, ak prehlásia, že tu ide o SKUTOČNE ABSOLÚTNE DEFINITÍVNY koniec série (avšak už vtedy bolo jasné, že to tak nezostane; veď ako hovorí samotný producent série, Robert „Bob“ Shaye, vo filme New Nightmare ohľadom nakrúcania nového dielu: „Ale veď vieš, fanúšikovia... :)“). No a toto je u slasherov dosť nešťastný nápad. A keď sa k tomu pridá to, že už nie sú roky osemdesiate, ale deväťdesiate, tak je na čase sa obávať. No a zo začiatku sú obavy skutočne oprávnené! Po úvodnej snovej pasáži, ktorá však ani zďaleka nedosahuje kvality snových scén z dielov z rokov osemdesiatych, nám Freddy zmizne a objaví sa až po prvých tridsiatich minútach filmu! Toto miesto zaberajú blbé dialógy, hudba a ťažkopádne vysvetľovanie toho, čo sa stalo za posledné roky v Springwoode.

Avšak asi najvýraznejší znak tohto filmu je to, že miesta, ktoré by sa dali označiť za najhoršie v celej sérii, striedajú scény a hlášky, ktoré s prehľadom tromfnú aj tie najkultovejšie pasáže z predošlých častí. Scenár je strašne nevyvážený a nepomáha mu ani réžia, ktorá je (po dvojke) asi najhoršia a najtuctovejšia. Pre časti 1, 3, 4 a 5 bolo charakteristické, že tam boli skvelí režiséri, ktorý dokázali vytvoriť ideálnu atmosféru a dokázali spraviť také režisérske kúsky, že vzhľadom na dobu výroby sa vám možno aj rozum zastaví od úžasu. Lenže tu, prevažne seriálová režisérka, Rachel Talalay, nedokáže ani pútavo nakrútiť pád z lietadla, či snovú atmosféru Springwoodu (i keď „roztrhnutá stena“ na hranici z mesta sa mi celkom páčila).

Môže byť rada, že scenár filmu obsahuje niekoľko úžasných scén, z ktorých je jedna FAKT nezabudnuteľná (viac na konci recenzie, v „top z filmu“). Okrem danej scény musím ešte spomenúť napríklad videohru. Ale mnohé scény mi tu prišli nedotiahnuté, hlavne oná videohra - ale vidieť Freddyho hrať hru je úžasné, tak ako jeho hláška: „Super grafika!“. No a sme späť tam, ako pri predošlých dieloch. TO, prečo sa každý diel oplatí sledovať, TO, čo je natoľko úžasné, že sa stalo kultom, TO, čo je také skvelé, že má zástupy fanúšikov všade na svete. Pravdaže hovorím o Robertovi Englundovi a jeho geniálnom Freddym Kruegerovi. K nemu azda nie je, čo dodať. Englund je KING! Čo sa týka ostatných hercov, tak tam je to tradične mizerné - neschopní teenegeri, ktorí sú vo filme len na to, aby umreli. Akurát by som spomenul Roseanne Barr a jej ex-manžela Toma Arnolda, ktorí sa tu mihnú na pár sekúnd, Johnnyho Deppa, ktorý si zahral sám seba v reklame (ale je uvádzaný ako Oprah Noodlemantra :D) a potom ešte jedného človeka, ale to až v „PS“. Čo sa týka hudby, tak tá pokračuje v trende popových soundtrackov zo štvorky. Akurát je tu new wave a synth pop vystriedaný pop-metalom, rockom a priľahlými žánrami.

Tento film je jeden z najnevyrovnanejších filmov, aké som videl, ale musím vám ho odporučiť, kvôli pár skutočne nezabudnuteľným scénam. Koniec koncov je škoda, že Freddy skončil práve takto ... ale bohu vďaka za komerčnosť, peniaze, showbiznis a podobné veci, ktoré už roky znovu a znovu oživujú Freddyho. Takže dovidenia nabudúce, v New Nightmare...

Top z filmu: Jednoznačne najlepší okamih z tohto filmu (a možno aj z celej série) je scéna, keď Freddy týra nepočujúceho mladíka. Nebudem to popisovať, ale toto treba vidieť. Englund na vrchole svojej geniality a herectva (+ mimiky a pantomímy) a teeneger na vrchole svojho neherectva. Krásna súhra talentu a opaku v nezabudnuteľnej scéne, kde som sa smial, akoby som sa nepozeral na horor, ale na nejakú super komédiu od Monty Python.

PS: Vo filme si miniroličku Freddyho adoptívneho otca a zároveň veľkého ožrana a násilníka zahral spevák Alice Cooper. História Freddy & Alice je dlhšia ako tento film. V roku 1987 Robert Englund nahovoril úvod piesne Lock Me Up („Alice Cooper, You have been accused of mass menal crulty. How do you plead?“) na albume Raise Your Fist and Yell a postava Freddyho už roky vystupuje na živých vystúpeniach Alice Coopera, počas piesne Welcome to My Nightmare (spolu s Jasonom a Michaelom). Dokonca možno Freddyho neskoršiu podobu (hláškar a cool chlapík) považovať ako výsledok miernej inšpirácie Cooperovou šou a piesňami ako Welcome to My Nightmare. Veď tvorcovia to aj naznačujú - v Dream Child bola hláška „School’s out, Freddy!“ a vo Freddy vs. Jason bolo z Freddyho úst počuť „Welcome to my nightmare!“. Ale možno zo mňa hovoria iba nadmerné sympatie k obom :).Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.