Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 129 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Hai-Alarm Auf MallorcaNature AmokShark

Německo
109 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Žralok útočí
rok: 2004
režie: Jorgo Papavassiliou
scénář: Jörg Alberts (writer), Roland Heep (writer), Frank Koopmann (writer), Don Schubert (writer)
hrají: Ralf Moeller (Sven Hansen), Julia Stinshoff (Julia Bennet), Gregor Bloéb (Carlos Rivera), Katy Karrenbauer (Dr. Verena Brandauer), Oona-Devi Liebich (Maja Hansen), Patriq Pinheiro (Fabio Ortega), Simone Hanselmann (Tina Stein), Carsten Spengemann (Javier), Jeanette Biedermann (Jeanette Biedermann), Anna Bertheau (Charlotte)
produkce: Hermann Joha, Stefan Retzbach
hudba: Kay Skerra
keywords: megalodon, shark-attack
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7669

Recenzoval Israha

Přidáno: 25. leden 2006

Žraloci byli vždy oblíbeným tématem monsterhororů. Hodně lidí se jich bojí, někteří jsou skutečně velmi nebezpeční a celkově je obestírá jakási aura tajemna. A navíc Spielbergovy Jaws jsou a vždy budou definujícím filmem žánru a jako takové jsou vzorem pro většinu filmařů, kteří tyto filmy točí. V období po roce 2000 však normální žraloci přestali být dostatečně nebezpeční a tak si celkem slušná řádka filmů (Shark Attack 3, Megalodon, Shark Hunter) rozhodla zabrousit do pravěku a použít stvoření jménem Carcharodon Megalodon, které bylo tak trochu větší variantou našeho žraloka lidožravého. A Hai-Alarm Auf Mallorca se k nim přidal také.

Už samotný fakt, že film je německý, mi do hlavy vehnal pochybnosti o jeho kvalitě. Ukázalo se, že oprávněné. Nebudu tady argumentovat tím, že je to sprosté béčko, protože tento pojem zahrnuje většinu podobných žraločích filmů a i sprosté béčko může být pekelně zábavné. Což Hai-Alarm Auf Mallorca (dále HAaM) není ani náhodou. Ne ani tak provedením či zápletkou, která je ve většině podobných filmů stejná nebo obdobná, ale faktem, že tak důsledně vykrádá většinu "konkurenčních" žraloků, že v důsledku vypadá jako jakýsi mutantní klon Jaws, Deep Blue Sea a Shark Huntera, což jsou sice asi tři nejlepší žraločí filmy vůbec, ovšem HAaM si vypůjčil pouze jejich negativní aspekty.

Film se odehrává na slunné Mallorce, která je sice o něco přívětivější, ale přesto pekelně podobná ostrovu, na kterém šerif Brody dělal pořádky se žralokem v Jaws. Pilot Sven Hansen má stejné žraločí trauma jako Spencer Nordcut ze Shark Huntera (s tím rozdílem, že megalodon sežral jeho manželku a ne rodiče), na své potomky je stejně přehnaně přísný jako Brody v Jaws a když se snaží pro dobrou věc varovat lidi na ostrově před zubatým nebezpečím, nikdo mu nevěří stejně jako Brodymu. Jeden rozdíl mezi ním a Brodym ale je. Roy Scheider v Jaws podal velmi sympatický herecký výkon, což se o Ralfu Moellerovi nedá říct ani v nejmenším. Má sice pěknou muskulaturu, umí všelijaké akční kousky, ale přes všechno nazlobené hučení a kyselé grimasy jaksi zapomněl hrát. A i když někdy působí celkem komicky, 120 minut se to skutečně sledovat nedá. Ještěže Julia Stinshoff jako bioložka Benettová hraje celkem přesvědčivě a i dobře vypadá, jinak by se tu karikaturistickou přehlídku neuvěřitelně klišovitých postav asi příliš dívat nedalo. Pouze flegmatický pohodový milionář Ottfied Fischer a jeho cameo jsou poměrně koukatelní, jinak velká herecká bída.

Špatné hraní by ovšem příliš nevadilo, kdyby titulní monstrum dokázalo strhnout pozornost na sebe. Megalodon v HAaM sice měří asi dvacet metrů, ale v celém filmu máte obrovské problémy ho vůbec najít. Za celou dobu nikoho pořádně nesežere, nic pořádně nezničí a až do úplného závěru se skoro neukáže. Což by se dalo kvitovat v případě, že by film byl alespoň z části trochu děsivý, což ovšem HAaM není ani náhodou. O nějaké atmosféře se nedá vůbec hovořit, nejsme dokonce ani napjatí, koho megalodon sežere, protože za celou dobu sežere pouze 2 (slovy dva lidi), takže o monster vyvražďovačce se hovořit rovněž nedá. Původ megalodona si zase trochu půjčuje aspekty z Deep Blue Sea, protože obří ryba byla naklonována z fosilního vejce, aby se s její pomocí dal vyvíjet nový lék na rakovinu. Ovšem udržet dvacet metrů dlouhého žraloka jen tak v mořském akváriu jaksi nemůže být úspěšné...Nejsem ani schopen říct, jestli digitální obluda vypadala zdařile nebo ne, protože jsem si ji prostě nestačil pořádně prohlédnout. Ale celkový dojem zanechala z toho mála spíše dobrý.

A verdikt? Hai-Alarm Auf Mallorca je suverénně nejnudnějším filmem o lidi žeroucím žralokovi, jaký jsem zatím viděl a při jeho sledování jsem ještě vzpomínal na Red Water nebo první Shark Attack (jakoby celé vykrádání už nestačilo, česky se film objevil pod názvem Žralok útočí, čímž sprostě vykradl právě Nu Imageovský Shark Attack-ten se u nás distribuuje pod stejným názvem - a ač to říkám nerad, je také zábavnější). Osobně jsem se u HAaM ještě nenudil tolik, abych ho vypnul, nicméně nikomu, kdo netrpí úchylkou na monstra, jeho sledování nedoporučuji.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval Pepak

Přidáno: 25. leden 2006

Televize Nova mě opět jednou po delší době potěšila tím, že na obrazovku uvedla nový žraločí film Hai-Alarm auf Mallorca. Musím přiznat, že jsem to vůbec nečekal: horrorů jako takových je v našich televizích poskrovnu, takže šance, že by se našlo dokonce něco z mého oblíbeného subžánru, ne, tomu bych nikdy nevěřil. Trochu obavy ve mě vzbuzovala jen skutečnost, že je Hai-Alarm německý - němci přece jen nemají s horrory takové zkušenosti jako američani a italové, pokud tedy nepočítám úděsné výplody mistrů Bolla a Schnaase. Na druhou stranu, nedostatek zkušeností je ideální příležitost, jak do zahnívajících vod přinést nové nápady.

Skupinka turistů se rozhodla prožít svou dovolenou na Mallorce dobrodružně: chtějí si prohlédnout žraloky v jejich přirozeném prostředí. Za tímto účelem najali loď s potápěčským vybavením a protižraločí klecí (dobrodružství je dobrodružství, ale kompletní sada končetin má také něco do sebe) a nechali se zavézt do blízkosti mořského příkopu, proslulého loviště žraloků. Samozřejmě došlo k menším komplikacím, takže klec se třemi potápěči skončila na mořském dně bez spojení se světem a s hejnem žraločích obdivovatelů okolo. Měli štěstí, že zrovna kolem svým vrtulníkem letěl Sven Hansen (Ralf Moeller, vcelku známá televizní hvězda - hrál mimo jiné seriálového Conana), skvělý pilot, potápěč, automobilový závodník, mlátička, střelec, vyšetřovatel a tak podobně, kterému navíc dělala doprovod bioložka, pilotka, hackerka atd. Julia...

Hai-Alarm má snad všechno, co jen lze od žraločího filmu očekávat: Dokonalého kladného hrdinu, který má neposlušnou dceru a nevyřízený účet se žraloky. Geniální vědce, snažící se ze žraloků získat lék proti rakovině. Opálené teenagery. Líného španělského policajta. Nějaké ty okousané mrtvoly. Nechybí dokonce ani detektivní zápletka s pokusem vraždy v okamžiku, kdy se Sven dostane trochu příliš blízko k řešení - k důkazům o tom, že za mizícími plavci nejsou jen tak nějací obvyčejní lidožraví žraloci, ale samotný král prvohorních oceánů, obrovský Megalodon (slovy televizních vědců, "už milion let vyhynulý") - a že vědci s ním mají bližší vztah, než bych chtěli veřejně připustit. Samozřejmostí je romantika (hrdinové se do sebe zamilují) i strhující finále v závodech vodních skútrů a megalodona (ten se však účastní načerno, oficiálně přihlášen není).

Bohužel, použití všech existujících klišé není nezbytně cesta ke kvalitnímu filmu. Hai-Alarm sice měl na televizní poměry nevídaný rozpočet, ale dějově zůstal zhruba na úrovni nekonečných serálů pro nenáročné publikum. Postavy, a je mi skoro trapné ty papírové figurky nazývat vzletným termínem "postava", jsou vysloveně černobílé a od začátku do konce stejné. Od prvních minut je zřejmé, kdo je zloduch a kdo hrdina, kdo se do koho zamiluje a kdo si s kým vjede do vlasů. Sympatie samozřejmě nevzbuzuje nikdo. Jediná postava, která vypadá aspoň trochu snesitelně, je vysloveně okrajový milionář Ottfried Fischer, který svým vystupováním velmi připomíná příslovečnou suchost anglických lordů.

Žraloků různých druhů je ve filmu poměrně hodně, ale mám z nich velmi rozpačitý dojem. Vesměs vypadají natolik slušně, že se nejsem schopen rozhodnout, jestli jde o digitální potvory nebo sestříhané protagonisty TV dokumentů. Nejspíš od obojího něco, každopádně to vypadá mnohem lépe než například u série Shark Attack. Megalodon bohužel nestojí za moc, příčinou je hlavně to, že skoro není vidět - a když už se ukáže, tak vždycky jen jako hřbetní ploutev nebo v nejlepším případě tlama. V celé své kráse se ukáže jen jednou, a to ještě ne celý najednou - kamera jen projede kolem celého jeho těla. Místo jako patnáctimetrové monstrum, stroj na zabíjení, tak působí jako nějaký mizerný zakrnělý třímetrový žraloček. To je vysloveně proplýtvaná příležitost! Autoři se měli poučit ze Shark Attacku 3, který možná není jako film nic moc, ale aspoň dokázal krásně využít žraloka desetkrát většího, než je člověk.

Přes všechnu kritiku nejsem vysloveně zklamán. Od televizního filmu jsem nic pořádného neočekával a moje očekávání tak bylo hladce překonáno. Jednoznačně je německý Hai-Alarm zajímavější než pojawovská smršť italských žraločích filmů (The Last Shark, Shark's Cave apod.). Na DVD bych si ho nekoupil ani omylem, ale v televizi mu kdykoliv dám přednost před většinou obvyklé produkce.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.