Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 59 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Centipede!MonstersNature Amok

USA
90 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2004
režie: Gregory Gieras
scénář: Gregory Gieras (writer)
hrají: Larry Casey (David Stone), Margaret Cash (Sara), Trevor Murphy (Jake), George Foster (Dirk Doggett), Matthew Pohlson (Owen), Danielle Kirlin (Zoe), Steve Herd (Matt), Anuj Garwata (Ravi), Suresh Gera (Deputy Inspector Vijay), Kiran Gonsalves (Geologist)
produkce: Eduardo Castro, Eileen Craft, Terry Hoffmann, Vicky Pike, A. Ramamohana Rao
hudba: Tom Batoy, Franco Tortora
keywords:
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5602

Recenzoval Israha

Přidáno: 22. únor 2006

Vždy ocením, když je do monsterfilmu vybráno trochu odlišné monstrum než obligátní žralok, krokodýl, had nebo pavouk. Nemusí to být zrovna takové težké kalibry jako králík v Night Of The Lepus nebo dokonce rajče v sérii Killer Tomatoes, ovšem nápad natočit monsterfilm v hlavní roli s obřími stonožkami rozhodně nebyl nápadem špatným. Stonožka je živočich, který za sebou nemá příliš košatou filmovou kariéru a proto jsem se na monsterhoror Centipede! vrhnul jako žralok na krev, posílen navíc ještě faktem, že se stonožek a různých jiných červovitých živočichů celkem dost bojím. A jak si tedy stonožky mezi všemi těmi monstrózními konkurenty vedou?

Musím konstatovat, že poměrně slušně. Centipede! sice rozhodně není film kalibru Lake Placid, Deep Rising nebo Eight-Legged Freaks a zcela jistě se klasikou subžánru nestane, ale i přesto má fanoušům monster i hororu jako takového co nabídnout a rozhodně se ho není třeba obávat jako něčeho absolutně nekoukatelného.

Kostra celého příběhu je velice prostá: máme několik teenagerů (tento druh masa mají asi ta všeliká monstra ze všeho nejraději) a v průbehu filmu je několikrát konfrontujeme s příšerou. A práve styl, jakým se lidé v Centipede! do kontakty s monstrózními členovci dostávají, je na celém filmu tím, co velmi zvyšuje jeho výslednou zábavnost. Zajímavé je, že se po celou dobu nekoná skoro žádné gore (vlastně si nejsem jist, jestli jsem ve filmu vůbec zahlédl krev), film se totiž snaží stavět spíše na pomalu budovaném strachu a temné atmosféře. Netvrdím, že se mu to bůhvíjak daří, rozhodně při jeho sledování nebudete sedět zaražení do křesla kousaje si nehty, ale minimálně lehký, příjemný pocit mrazení navodit dokáže...

Zásluhu na tom má zejména výborně vybraná scenérie. Centipede! se totiž odehrává kdesi v Indii, v temných a spletitých labyrintech tamních jeskynních komplexů, kde se naši teenageři vydali na výlet. Jednak je toto místo i reálně celkem častým místem výskytu různých bezobratlých, jednak je přímo ideální k vytváření napětí v divácích. Stonožky totiž skoro až do úplného konce nejsou našim zrakům odkryty a vidíme spíše důsledky jejich činnosti, jako je speleologická výbava, co tu zbyla po předchozí výpravě, jedem nasáklá mrtvola či veliké kokony, a slyšíme, že se v temnotě jeskyně něco pohybuje. Světlo je užíváno jen v nezbytném množství, tak abychom viděli, co se děje, ale abychom na druhou stranu nespatřili příliš. Osobně se mi toto pojetí velmi zamlouvá a ačkoli Centipede! rozhodně není nikterak děsivým filmem, několikrát mě při něm celkem silně zamrazilo (což je ale spíše důsledek mé fobie z červovitých živočichů).

Dalším překvapením je v rámci možností rozumné a logické chování postav. Dialogy jsou sice víceméně trapné, ale rozhodně nejsme svědky zběsilého, zkratkovitého či jinak nesmyslného chování lidí. Všichni členové výpravy usilovně spolupracují na nalezení únikového východu z jeskyně a oddělení se od skupiny (a následné sežrání) je způsobeno většinou zablouděním ve spletitých chodbách než nesmyslným a hysterickým běháním od ničeho k ničemu, jak to bývá v některých monsterhororech běžné. To může svádět k tomu, že film upadá do nudnosti, opak je ale pravdou. Ze začátku se sice nic moc neděje a film jakoby nabíral dech, po asi půl hodině se však jako mávnutím kouzelného proutku rozvláčnost ztrácí a mezi temnotou jeskynního labyrintu a nepříjemnými zvuky jsme svědky několika velmi napínavých a akčních scén, z nichž některé jsou možná trochu zbytečné (pád jednoho z teenagerů do kokonu plného malých stonožek, napadení téhož teenagera velkou stonožkou, když jako poslední leze po provaze úzkou chodbou nebo závěrečný útok obřího členovce na indické vojáky), ale na druhou stranu nedávají filmu prostor upadnout do nudnosti a nám nedovolí se nervózně dívat na hodiny.

Co se týče vzhledu stonožek, je solidní, ale mohl by být i lepší. Dokud jsou v záběru jen krátce nebo částečně, vypadají velmi realisticky a velmi nechutně. Na konci, když se začínají na obrazovce vyskytovat déle a v celé své kráse, je to už slabší, místy mi velmi silně připadalo, že stonožka je vlastně loutka (což pravděpodobně nebyla, byla asi digitální, ale s jistotou to tvrdit nemohu). I tak jsem ale s jejich vzhledem spokojen, myslím si že na, že film je totální béčko, se celkem povedly. Co už se tolik nepovedlo, jsou herecké výkony (tedy až na Margaret Cash, i když ta přitahuje spíše vizáží než herectvím), ovšem stěžovat si na jejich kvalitu je v tomto subžánru poněkud mimo mísu a zase tak nekoukatelné nebyly, takže jsem ochoten nad tím mávnout rukou a říct si: "Kvůli oskarovému hraní se na monsterhorory přece nedívám."

Abych to shrnul, myslím si, že Centipede! ztráta času rozhodně není a že se vyplatí se na něj podívat, ať už se stonožek bojíte nebo ne. Určitě existují i lepší monsterhorory, ale valná většina jsou spíše horší. Dávám pro někoho možná nepochopitelných 7 bodů, ale prostě se mi to líbilo. Tečka.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.