Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 38 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Jolly Roger: Massacre at Cutter's CoveGhosts

USA
80 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Jolly Roger: Masakr v zálivu
rok: 2005
režie: Gary Jones
scénář: Gary Jones (writer), Jeffrey Miller (writer (as Jeff Miller)
hrají: Rhett Giles (Jolly Roger), Tom Nagel (Alex), Kristina Korn (Jessie), Thomas Downey (Mathis (as Tom Downey), Kim Little (Lowenstein), Pamela Munro (Mayor Bates), Dean N. Arevalo (Tanner), Sergio Samayoa (Yee (as Sergio), Justin Brannock (Tom), Megan Lee Ethridge (Sasha)
produkce: David Michael Latt, David Rimawi, Leigh Scott, Sherri Strain, Rick Walker
hudba: Mel Lewis
keywords: pirate, murder, decapitation, female-nudity, lap-dance, stripper, character-name-in-title, surprise-ending
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7193

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 16. leden 2006

No, takže to bolo tak. Pláž, noc, jemné špliechanie vĺn, hladiacich zvlhnutý piesok. Trochu sa ochladzuje. Ohník, stany, opekanie párkov, prenosná chladnička s pivečkami a šiesti teenageri. Dva páry, jeden randyovský magor (zlatý Jamie Kennedy, kde seš, vole?) a černošské dievča, ktoré by magor rád dostal do postele (ale je príliš veľkou nulou a ona to vie). Prvý pár ustavične myslí na sex. Tipujte, ako dlho vydrží. Koniec tipovania. Druhý párik tiež myslí na sex, ale navonok sa tvári, že mu ide o pomalé a trpezlivé budovanie plnohodnotného vzťahu dvoch mladých ľudí s perspektívnou budúcnosťou. Zatiaľ sú všetci spolu, ale tušíme, že dlho im to nevydrží, lebo Matka príroda niekoho z nich zavolá. Či už pod zámienkou sexu v neďalekých skalách alebo močenia.

Predtým ale ešte magor povie strašidelný príbeh o vraždiacom pirátovi (príbeh sa odohráva v súčasnosti). Volá sa Jolly Roger, kedysi dávno žil a to hlavne) plienil, drancoval, akiste aj znásilňoval, hýril po krčmách, plavil sa oceánmi, popíjal rum a vôbec, proste pirát ako sa patrí. Ho Ho Ho!

Následne Matka príroda skutočne zavolá. Hádajte koho. Dotyční dvaja nájdu na pláži starodávnu truhlicu, zarastenú riasami. A v nej ľudskú lebku. Tým, že ju hodia do vody (a možno aj tým, že pri otváraní sa jeden z nich poreže), vypustia Zlo. Jollyho Rogera pravdaže. Ten sa zhmotní a pri sexe ich zmasakruje. Čoskoro sa toho istého dočká aj magor. A černoška. Seriózny párik ujde. Ale je obvinený z masovej vraždy a zabasnutý. Resp. hlavne ON je zabasnutý. Všetko hrá proti nemu (asi nemá po ruke žiadneho zázračného televízneho advokáta). A tak pri utečie. Aj s frajerkou. Na slobode chcú stoj čo stoj odhaliť identitu skutočného vraha (nie, nepripomína vám to „Utečenca“)...

JOLLY je ďalší skvost firmy Asylum. Ak ste od nej videli INTERMEDIO s Edwardom Furlongom, dobre viete, že hlášku „Záhada Blair Witch II je blbý horor“ môže z úst vypustiť iba niekto, kto nevidel skutočný hororový odpad. Asylum začína byť IMHO novým hororovým fenoménom. Ale pomerne skazeným. Nič-menej, pred jeho existenciou nemá zmysel zatvárať oči. Asi ako pred súložiacimi bábikami, filmami Uwe Bolla a Paula SW.S. Andersona, či americkými remakeami japonských šokov. Výtvory tejto firmy u nás naviac trpia tým, že obsahujú iba príšerný český dabing bez titulkov. Ani JOLLY nie je výnimkou. Ak ste si najskôr požičali INTER a odvtedy priamo v požičovni pozriete na obal, a ak tam zahliadnete slovo „Asylum“, s hysterickým výkrikom kazetu / DVD hodíte do uja za pultom a vybehnete na ulicu a do tejto požičovne sa už nikdy viac nevrátite (nie len kvôli tomu ujovi), zadržte! JOLLY totiž nie je ani zďaleka AŽ TAKÝ príšerný, ako INTER.

Je to pravdaže skonštatovanie značne svojské. Povedať „lepšie ako INTER“ je asi ako povedať „radšej lavínu, ako zemetrasenie“. I tak ale pozorujem určitý nábeh na o pár stupňov lepšiu kvalitu. Dokonca už samotné DVD je vybavené hŕstkou bonusov. Stále je síce prítomný iba český dabing (prípadne pôvodný zvuk, lenže bez cz titulkov), ale je tu aj fotogaléria a dva trailery (na asylumskú„Vojnu svetov“ a „Jollyho). V čom je film lepší ako jeho predchodca?

Herecké obsadenie je sympatickejšie. Stále odpad bez budúcnosti, k zapamätaniu je možno ešte tak policajt, aj to neviem z akého dôvodu, ale stále si po týždňoch od vzhliadnutia pamätám, že tam akýsi blondiak bol. Lenže ak to porovnávame s tým, čo Asylum predviedlo v INTER, je to herecký posun dopredu. Pravdaže, čakať, že im tam niekedy bude hrať nejaká skutočne známa tvár, je asi naivné (aj keď v ére castingov na filmy Uwe Bolla...). Bezradnosť hercov by akiste vynikla, keby sa dej odohrával v jednom prostredí. Tak, ako INTER. Na rozdiel od toho kúsku sa ale pozrieme na pláž, policajnú stanicu, kanceláriu, halu, byty a dokonca striptízový bar (vôbec, ženské prsia tu uvidíte často). Oproti INTERU ďalší posun k lepšiemu.

Najväčšie plus filmu (a hlavný dôvod, prečo som si to požičal, aj keď som vedel, do čoho idem) je ale titulná postava. Pirát Jolly Roger (Rhett Giles). Tento veselý chlapík je natoľko kurióznym vyvražďovačom, že za požičanie IMHO stojí. Ladený do imidžu Johnnyho Deppa a jeho kpt. Sparrowa. No uznajte, v koľkých slasheroch vidíte vraždiť chlapa, oblečeného ako piráta a hlavným nástrojom je šabľa a starodávna pištoľ? Dlhý kabát, rozožratá tvár, páska cez oko, piercingy... Keď sa Jolly do toho oprie, prestane sa šetriť krvou a zvrhlým zmyslom pre humor. Hlavy lietajú vzduchom, kov je zabáraný do poddajného ľudského tela (feministky by mali radosť, Jolly nerobí rozdiel medzi pohlaviami). Je to robené pre efekt, iste, ale ak vás to trápi... nuž tak je to váš problém, čo vám na to mám akože povedať?

A musím spomenúť aj zmysel pre humor. Jones, režisér televíznych (všetky tie xeny a herkulesovia a sheeny) aj hororových kravín (Crocodile 2: Death Swamp, Spiders) pochopil, čo za sprostosť dostal do rúk a tak ju neberie vážne. Nejedná sa ani tak o nejaké screamské požmurkávanie, ale skôr o to, že film ako celok pôsobí ako za vlasy pritiahnutá bžunda, ktorú nesmieme brať vážne. Dokonca sa občas zasmejeme. Hlavne keď v úvode ten magor rozpráva strašidelné príbehy. Akurát to má ten problém, že vlastne sú skôr nadržané ako hororové. Kým jeden sa volá „Kurvy a vrah“, druhý je sofistikovanejší (chalani idú stanovať, z vody vylezie vrah a podreže ich... potom prídu baby a vyspia sa s ním“). Baviť sa budete aj na nechcených scénach, ktoré ak tvorcovia mysleli vážne, potom sa mi chce pochybovať o ich IQ. Tak napr. ženská vidí vraha, blíži sa k nej a ona namiesto toho, aby vybehla zo skladu na ulicu (dvere sú otvorené a vzdialené asi tak dva metre), sa zavrie v miestnosti.

Po prvom vzhliadnutí som bol pomerne nadšený celkovou blbosťou filmu. Keď som si ale uvedomil, že kvôli recenzii budem musieť toto dredové čudo vzhliadnuť ešte raz, pomerne ma to otrávilo a radšej som čakal niekoľko týždňov, či ma niekto nepredbehne v recenzii. To tiež o niečom vypovedá (povedal by som, že nie o mojej lenivosti). Nič-menej nepôjdem s výsledným hodnotením príliš dole. Je to síce totálna kravina, ale, ako to už s kravinami chodí, zábavná.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.