Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 79 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
PiranhaNature Amok

USA
94 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Piraňa
rok: 1978
režie: Joe Dante
scénář: Richard Robinson (story) and), John Sayles (screenplay)
hrají: Bradford Dillman (Paul Grogan), Heather Menzies (Maggie McKeown), Kevin McCarthy (Dr. Robert Hoak), Keenan Wynn (Jack), Dick Miller (Buck Gardner), Barbara Steele (Dr. Mengers), Belinda Balaski (Betsy), Melody Thomas Scott (Laura Dickinson (as Melody Thomas), Bruce Gordon (Colonel Waxman), Barry Brown (Trooper)
produkce: Roger Corman, Jon Davison, Chako van Leeuwen, Jeff Schechtman
hudba: Pino Donaggio
keywords: piranha, fish, river, experiment, police-car, summer-camp, water, u.s.-army, escape, dam, canoe, breasts, horror-movie-remade, police-custody, grindhouse, remade, animal-in-title, black-comedy, jeep, opening-ceremony, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7013

Recenzoval Israha

Přidáno: 16. leden 2006

Už před sledováním tohoto pro mnohé kultovního béčka jsem měl takový špatný pocit, který mě u zvířecích hororů nepřepadává příliš často. Pocit, že se chystám zhlédnout pěknou hovadinu... Musím s lítostí konstatovat, že tušení bylo správné. Upřímně moc nechápu, proč byl film svého času zakázán za příliš naturalistické záběry, když tyto záběry nejsou vůbec o nic horší než záběry v novějším Frankenfishi nebo kdekoli jinde. Byla sice jiná doba, takže by se to se zamhouřením očí dalo pochopit, dnes bych ovšem film zakázal z fleku znova. Hrozí totiž akutní nebezpečí, že se neostřílení diváci monsterhororů unudí k smrti. Protože abych se u béčkového filmu se zmutovanými žravými zvířaty nudil já, to už musí být skutečně nebezpečná záležitost.

Je velmi zřetelné, že se Piranha chtěla přiživit na úspěchu Jaws, vždyť který film o vodních monstrech si z nich něco nevypůjčil? Vlastně jediný rozdíl je, že zde máme velkého žraloka rozděleného na větší počet menších rybiček, agresivitou a chutí k jídlu ovšem nijak nezaostávajících. Argument, že piraně přece v chladných řekách Severní Ameriky nežijí, se zde vyvrací s klišovitostí žánru vlastní. Armáda vyvíjela tajnou biologickou zbraň. Nehovoří se ovšem o žádném zpackaném pokusu, nebýt tuposti hlavních hrdinů, rybky by se vlastně nikdy z pod kontroly americké armády nedostaly a smrt mladých milenců, kteří si do sádky s nimi šli naposledy zaplavat, by se taky ututlala. To by se do toho nesměla vložit ambiciózní, hysterická a neuvěřitelně protivná novinářka Maggie McKeownová (Heather Menzies), která celou pohromu způsobila a která je sama o sobě největší pohromou celého filmu. Ani odhaleným hrudníkem (možná i kozami, já tam ale žádné neviděl) si reputaci příliš nespravila, zvlášť když se spaktovala se sice šlechetným, ale inteligenčně nepříliš vybaveným samotářem a ožralou Paulem Groganem (Bradford Dillman), který byl jediný dostatečně trpělivý, aby se jí odhodlal pomáhat. To na vrub této tragické dvojice padá vypuštění smrtících ryb do řeky. Což je na jednu stranu dobře, nějak jsme se ke krvi a rozkousaným obětem dostat museli, na druhou stranu je to také špatně, protože oba "hrdinové" se charakterně rozhodli svoji chybu napravit a tak musíme jejich protivné postavy trpět na obrazovce po celou dobu filmu.

Naší dvojici samozřejmě nikdo nevěří (však co by dělaly piraňě v Severní Americe?), několik starousedlíků a rybářů v okolí řeky nikdo také postrádat nebude a armáda, která ví, co se děje, má eminentní zájem na tom, aby nebyla vyvolána panika. Takže jsme většinu filmu svědky zoufalého snažení Maggie a Paula něco vymyslet, aby zabránili pohromě a kromě jednoho celkem fajnově sežvýkaného děduly toho k vidění moc není, maximálně se můžeme smát, jakými šílenými způsoby se dvojice vypořádává s tím, že armáda je nechce nechat na svobodě a neustále je zavírá pod zámek. Skutečně zajímavé momenty se objevují až na konci filmu, kdy se ryby dostanou do rekreačních oblastí, nejdříve si dají předkrm na dětském táboře a posléze vydatně poobědvají na pláži, kde se oslavuje otevření přilehlého zábavního centra. Musím uznat, že tyto scény jsou natočeny velice dramaticky, ryby se většinu času neobjevují nad vodou a tak nemusíme sledovat, jak jsou otřesně gumové a dojde i na poměrně solidní krvavou lázeň. Jen je mi záhadou, proč se ty děcka v té vodě jen tak nesmyslně plácaly, být tam já, upaluju z vody jako bych měl za zadkem Aliena. Úplný závěr je opět naprösto zbabraný, dochází k hrdinné akci Paula Grogana, likvidaci (domněle) všech zabijáckých ryb, tradičnímu polibku obou klaďasů a záběrem na moře s charakteristickým zvukem útočících ryb, jako předzvěsti jistého pokračování.

Devizou dobrého monsterhororu je zajímavý a akční děj a samozřejmě technicky dobře provedené monstrum. No, piraně jsou sice otřesně gumové, ale vzhledem k tomu, že jsou většinou pod vodou a tím pádem je není třeba vidět, to zase až tolik nevadí. Jen když jedna z ryb vyskočí ven a kousne šéfa dětského tábora do ksichtu, je opravdu dobře vidět, že jde o loutku. K ději se myslím taky vyjadřovat nijak moc nemusím, snad jste pochopili, že je skutečně velmi nudný. Uznávám, že kostra všech těchhle béček je víceméně stejná, ale přesto se jaksi nedovedu moc dobře bavit nad tím, když se dvojice hrdinů střídavě na řece a na souši snaží být rychlejší než ryby a chytřejší než armáda, což nejen postrádá akčnost a atmosféru, v tomto případě také pořádné hlášky, ale také je tak zoufale nudné, že se ani nemůžete pousmát nad děravostí scénáře.

Suma sumárum-pro někoho kultovka, pro mně jeden z nejnudnějších monsterhororů, jaký jsem zatím viděl a upřímně nebudu litovat, když užř ho vícekrát neuvidím. Pokud chcete film se spoustou malých útočných potvor, pusťte si raději Arachnofobii, ta je mnohem zábavnější.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.