Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 44 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Dr. Jekyll and Mr. HydeHorror obecně

VB
120 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2002
režie: Maurice Phillips
scénář: Martyn Hesford (screenplay), Robert Louis Stevenson (novel "The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde")
hrají: John Hannah (Dr. Jekyll / Mr. Hyde), David Warner (Sir Danvers Carew), Gerard Horan (John Utterson), Kellie Shirley (Mabel Mercer), Jack Blumenau (Ned Chandler), Brian Pettifer (Poole), Ellie Haddington (Florrie Bradley), Mel Martin (Rachel Carew), Elodie Kendall (Sarah Carew), Ifan Meredith (Dr. Arthur Lanyon)
produkce: Analisa Barreto, Murray Ferguson, John Hannah, Gary Tuck, Robertas Urbonas
hudba: David Ferguson
keywords: jekyll-and-hyde, experiment-gone-wrong, based-on-novel, character-name-in-title
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5870

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 13. leden 2006

„Moja realita sa stala mojou nočnou morou. Moje nočné mory sa stali mojou dennou realitou.“

19. storočie, viktoriánsky Londýn. Dr. Henry Jekyll (John Hannah) je rešpektovaný, mladý, pohľadný gentleman. Jeho otec založil nemocnicu, v ktorej on dnes prednáša. V poslednom čase sa však odkláňa od zhora zadaných seminárnych tém a na prednáške je schopný vytiahnuť ľudský mozog a rozrezať ho, aby „našiel pravdu“. Nečudo, že tieto jeho postupy sa páčia poslucháčom, ale nie jeho nadriadeným. Keď pretečie pohár ich trpezlivosti (žiadosťou o experimentovaní na človekovi), zrušia mu financovanie výskumu.

Tým sa ale prelomí hrádza a Jekyll je nezastaviteľný. Poslednou šancou na zachovanie zdravého rozumu je ponuka vplyvného sira (David Warner hral Sidneynho učiteľa herectva vo „Vreskote 2“ a novinára v „Omen“ Richarda Donnera). Je schopný, vďaka známostiam, dohodiť mu (kvôli sláve - blížia sa voľby) pacienta z blázinca, Edwarda Hydea. Jekyll samozrejme súhlasí. Izba je prichystaná, služobníctvo pripravené. Hosť však v poslednej chvíli nepríde. Jekyll sa o tom ale nikomu nezmieni a rozhodne sa experimentovať sám na sebe. Snaží sa oddeliť dve osobnosti v ľudskej duši. Verí totiž, že v každom z nás sa skrýva Dobro a Zlo, svetlo aj tma. A rád by práve tú tmu zničil...

Ako Stockerov „Dracula“ a Shelleyovej „Frankenstein“, i Stevensonov „Dr. Jekyll & Mr. Hyde“ je klasikou hororovej beletrie. Ale dodnes sa nedočkal vyložene kvalitnej adaptácie. To sa u oboch hore uvedených povedať nedá (Coppola režíroval „Draculu“ a produkoval Branaghovho „Frankensteina“).

Paradoxne knižnú klasiku spisovateľa, majúceho na konte aj „Ostrov pokladov“, viac preslávili „vedľajšie projekty“. Síce ním inšpirované, ale nikdy to príliš otvorene nehlásajúce (komix „Hulk“, Two Faces z Batmanovho komixového sveta). Alebo naopak, síce sa hlásiace k jeho odkazu, ale robiaceho si z neho srandu („Dr. Jekyll a slečna Hydeová“). Alebo ho berúce len ako segment mozaiky (komixový román a už i film „Liga výnimočných“). Prípadne sú tu seriózne pokusy o adaptáciu, avšak márne sa snažiace pozerať na zaujímavú tému z iného uhlu (slúžka Julia Robertsová alias „Mary Reilly“).

Stevenson, btw umrel ako 44-ročný, samozrejme nemá patent na schizofréniu obecne. Ale keď vezmeme do úvahy rok vydania jeho knihy (1908), musí nám byť jasné, že predbehol dobu. Veľa dnešných filmovým schizofrenikov sa nechalo inšpirovať tým jeho (Glum z „Pána prsteňov“). Jekyll je všade vôkol nás. Toho dôkazmi nie sú len staré horory štúdia Hammer („The Two Faces of Dr. Jekyll“ – 1960), ale aj pesnička Miroslava Žbirku:-)

V roku 2002 sa o „definitívny“ pohľad na túto klasiku snažil neznámy Maurice Phillips. Na TV film to nedopadlo najhoršie: hlavný predstaviteľ je démonický (hlavne keď mení hlas a ku koncu vyzerá ako závislý na opiáte) a nočné pasáže nepostrádajú atmosféru. Občas vám prebehne po chrbte mráz. Snímku neodporúčam iba čitateľom, ale aj vyznávačom kultu Jacka Rozparovača. Hannahova postava v dlhom plášti a s cylindrom, kráčajúca nočnou ulicou pod chabým svetlom lucerny, k tejto známej londýnskej legende zvádza. Blíži sa k nej aj tým, že nepripomína rozprávku. Nejaké to znásilnenie pod nočnou pouličnou lampou alebo umlátenie postaršieho pána vychádzkovou palicou, nie je výnimkou. A väčšina postáv dostane to, čo si nezaslúži. (Snáď len s výnimkou toho drzého chalana, ktorého odchod si užite.)

Dobrým nápadom bolo (odvážne) rozhodnutie obsadiť do hlavnej úlohy Johna Hannaha, komika („Múmia 1-2“) a romantika („Srdcová sedma“). Príbeh mu ponúkol príležitosť dokázať, že je viac než len peknou tváričkou. Nebezpeční muži málokedy majú dva metre a sto desať kíl - ako Leatherface. Aj ostatné postavy sú obsadené typovo presne, ale v pamäti vám neutkvie ani jedna. už preto, že hodinu a pol dlhý film sa sústreďuje len na Jekylla.

On a Viktor Frankenstein zo Ženevy sú si veľmi podobní. Obaja tragické postavy. Objektívne treba povedať, že ak niekto odpisoval, tak Shelleyová. Jej príbeh sa do sveta dostal o dva roky neskôr /t.j. 1910/. Ale späť k podobnosti mužov. Obaja sú mladí, pre vedu až agresívne zapálení vedci. Považujú za prioritu zlepšiť budúcnosť sveta svojimi experimentmi. Tie sú ale inými ľuďmi považované za rúhanie. Obaja vedci sa neboja polemizovať so zastaralými názormi, vyhlasujúce ich premýšľanie za hanebné, neľudské... až odpudivé. Zopár zásadných rozdielov tu je. A kvôli ním mám i naďalej radšej Frankensteina. O tom sa dá povedať, že aspoň tušil, že to, čo robí, nie je tak úplne správne. Zároveň sme ho ale dokázali pochopiť. Miloval svoju matku a tá umrela. Potom miloval veľa ďalších ľudí. A nebol ochotný dopustiť, aby mu aj tí umreli. Jeho nenávisť (strach) voči smrti sme vedeli pochopiť, lebo sme sa v nej (v ňom) našli. Jekyll je ale od začiatku mierne zahľadený do seba. Nepoznáme dôvod, prečo robí svoje experimenty. Lebo vonku na ulici občas počuje zúfalý krik, keď niekoho prepadávajú , znásilňujú alebo vraždia? Trochu príliš ušľachtilé, chcelo by to čosi osobnejšie, nie? Jekyll v podstate nikoho a nič nemiluje a tak napokon stratí „iba“ sám seba.

Tento film sa v požičovniach stratil. ja sám som ho obchádzal nie celé mesiace, ale roky. Nevábny obal a Hannah v hlavnej démonickej úlohe... to ma akosi nedokázalo nakopnúť k požičaniu. Napokon som ale neľutoval. Nie je to žiadne veľdielo, ale na druhej strane, nevidím dôvod prečo ho haniť za jeho chrbtom. Hannah je dobrý, atmosféra tiež a známy príbeh zbytočne nestráca tempo. Koreniacou zmesou je hŕstka obstojných mordov a tragické zakončenie. Takže slušný priemer. Dúfam ale, že tvorcom neišlo o to, donútiť nás k nejakému zamysleniu sa nad smrťou, zodpovednosťou, Zlom v nás a inými vecami. Lebo ak áno, tak potom sorry.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.