Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 111 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Gojira: Fainaru uôzuMonsters

Japonsko, Austrálie, USA, Čína
125 minut

    
trailer    web    imdb 

anglicky: Godzilla: Final Wars
rok: 2004
režie: Ryûhei Kitamura
scénář: Isao Kiriyama (screenplay), Ryûhei Kitamura (screenplay), Wataru Mimura (story), Shogo Tomiyama (story)
hrají: Masahiro Matsuoka (Earth Defense Force Soldier Shin'ichi Ôzaki), Rei Kikukawa (UN Molecular Biologist Miyuki Otonashi), Kazuki Kitamura (The Controller of Planet X), Don Frye (Douglas Gordon (Captain of the Gôten), Akira Takarada (UN Secretary General Naotarô Daigo), Kane Kosugi (M-Facility Soldier Katsunori Kazama), Maki Mizuno (Newscaster Anna Otonashi (Miyuki's older sister), Masami Nagasawa (Shobijin (Twin Fairy), Chihiro Ohtsuka (Shobijin (Twin Fairy), Kenji Sahara (Paleontologist Hachirô Jingûji)
produkce: Shogo Tomiyama
hudba: Keith Emerson (as Kîsu Emâson), Nobuhiko Morino, Daisuke Yano
keywords: monster, godzilla, gojira, tokyo-japan, wedding-anniversary, pterodactyl, multiple-monsters, giant-monster, monster-movie, ghidora, miniature-people, new-york-city, sydney-australia, babe-scientist, creature-feature, rodan, shobijin, paris-france, xillian, character-name-in-title
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5370

Recenzoval Israha

Přidáno: 24. leden 2006

Série japonských filmů s Godzillou je beze sporu jednou z nejujetějších, nejkultovnějších a také nejdelších filmových sérií vůbec. Od roku 1954, kdy obří ještěr s radioaktivním dechem vtrhl do filmového světa poprvé, bylo natočeno už 28 pokračování (nepočítáme-li americký remake) a vytvořeno okolo třiceti více či méně uvěřitelných monster, která s Godzillou bojovala. V roce 2004, když měl obří plaz padesátileté výročí, rozhodli se Japonci natočit jakýsi gratulační film, který má být i úplně posledním, ve kterém Godzilla bude účinkovat. Film pojmenovali příznačně - Final Wars.

Ačkoli filmová technika v roce 2004 už byla na poměrně vyspělé úrovni, Japonci umíněně pokračovali v tradičním pojetí. Asi je pravda, že převedením do digitální formy by Godzilla ztratila své kouzlo, ovšem v dnešní době působí kdysi impozantní "man-in-suit" monstra poněkud směšně. Je sice třeba uznat, že design kostýmů doznal určitého zlepšení a Godzilla a její kamarádi teď připomínají spíše gumové pajduláky než týpky v oblečcích, ovšem stále se pohybují nemotorně, legračně a velmi nepřirozeně. Slovo "nepřirozený" vůbec velmi dobře vystihuje vzhled celého filmu. Kolonu tanků a vojenských džípů nebo vesmírné lodě mimozemšťanů bych s trochou štěstí postavil doma na koberci ze sbírky hraček z dětství a příšerně přehrávající japonští herci jsou snesitelní tak okolo 10 minut, pak vám jejich přehnaná mimika a prkenné vystupování začně lézt krkem. Ještě že Japonce napadlo zase jednou pozvat na výpomoc amerického herce, Don Frye v roli kapitána Douglase Gordona je totiž na hereckém poli suverénně nejlepší.

Co však všechny Godzilly ztrácejí na technickém provedení, to plně vyvažují svou zábavností. Samozřejmě se nedá říct, že by si při jejich sledování přišli na své filmoví znalci a fajnšmekři, ale na světě je ještě pořád hodně hračičků, které šílenosti, jaké se v Godzillích filmech objevují, dokáží pobavit naprosto perfektně. A Final Wars je přesně takový. Dal by se nazvat jakýmsi gulášem, uvařeným z ingrediencí obsažených v Godzillích filmech jemu předešlých, a ochuceným pro někoho nestravitelným, pro jiného zase velmi chutným kořením. Nebyli by to Japonci, aby zase nevymysleli nějakou šílenost. Tentokrát to jsou jacísi mutanti, kteří vypadají úplně stejně jako normální lidi, akorát mají nadlidské schopnosti, které způsobuje jakási modifikace v jejich genech (nebo tak nějak). A tito mutanti mají za úkol chránit Zemi před útoky obřích příšer, které se na ní začaly ve velké míře vyskytovat. A když říkám ve velké míře, tak myslím ve velké míře. Tam, kde Japoncům vždy stačily dvě, maximálně tři čtyři příšery, jich nyní máme rovných 14, z toho třináct tradičních a jedna zbrusu nová. Godzillu samotnou myslím představovat nemusím, kromě ní ve filmu narazíme ještě na Mandu, velkého mořského hada; Zillu, která je zajímavá v tom, že má design Emmerichovy americké Godzilly a to, že je na hlavu poražena Godzillou japonskou, má symbolizovat názor Japonců na americký remake; Kamacurase, přerostlou kudlanku nábožnou, která se umí zneviditelnit;, Kumongu, velkého pavouka, který fluše po nepřátelích lepivá vlákna; ankylosaura připomínajícího plaza Anguiruse, který se umí stočit do ostnité koule a útočit valením se; Rodana, který se dá popsat jako obří ptakoještěr létající nadzvukovou rychlostí; King Seesara, legrační, chlupaté, králíka připomínající monstrum; Hedorah, příšeru stvořenou z bláta a špíny, která ovšem pozbyla mnohé ze svých schoponstí, kterými disponovala ve filmu Godzilla vs Hedorah, jenž byl jejím debutem; Ebiraha, který by se dal popsat jako obří humr; Gigana, robotickou příšeru se schoponstí létat, střílet paprsky z oka a místo horních končetin má kosy; Mothru, přerostlý, můru připomínající hmyz a nováčka jménem Monster X, který se umí přeměnit v Keiser Ghidoraha, tříhlavého draka, který umí plivat blesky. Všechna tato monstra pracují na destrukci Země a Japonci si s nimi neví rady. Tedy dokud se odněkud neobjeví obrovská létající koule a všechny je do sebe nenasaje....

Ukáže se, že koule je vesmírným plavidlem mimozemšťanů z planety X (odkaz na film Godzilla vs Monster Zero z roku 1965), kteří přicházejí s rádoby přátelským úmyslem pomoci pozemšťanům zbavit se příšer a zachránit je před dopadem asterodi jménem Gorath (odkaz na film Gorath z roku 1962). Ve skutečnosti však žádný Gorath neexistuje a Xiliané mají v úmyslu udělat ze Země svou kolonii a jako prostředek k tomu chtějí použít monstra, která se nyní nacházejí pod jejich kontrolou. A je na malé skupince odvážných, složené z krásné japonské vědátorky, mutanta Ozakiho a amerického důstojníka Gordona, aby se dostali do tajného úkrytu k supermodernímu plavidlu jménem Gotengo (odkaz na film Atragon z roku 1963) a vydali se na težkou cestu za záchranou Země. Což chtějí provést poněkud neobvyklým způsobem. Xiliané totiž mezi všemi monstry zapoměli na jedno. Na Godzillu, která je udržována zmrzlá na jižním pólu. A protože Gordon řídil Gotengo při akci, na jejímž konci byla Godzilla uvězněna, předpokládá, že si ho obří ještěr bude pamatovat a bude se chtít pomstít....

Godzilla nezklame a skutečně má v úmyslu nadělat z Gotenga kupu šrotu. Při jeho pronásledování však celkem úspěšně zvládá likvidovat ostatní příšery, které proti ní Xiliané posílají. Tady narážíme na nedostatek - vzhledem k přehnaně natahované stopáži filmu, která tak obsahuje několik hluchých míst, jsou střety Godzilly s ostatními příšerami odbyty velmi rychle a probíhají víceméně tak, že zaútočí nepřátelské monstrum, nestrefí se, zaútočí Godzilla a svého protivníka zabije. Což sice dává filmu o něco rychlejší spád, ale zase nechává zklamané tradiční fanoušky Godzilly, kteří se těšili na velkolepé bitvy. Ani tak se však nenudíme, protože vedlejšímu ději je věnována celkem velká pozornost a na rozdíl od některých starších Godzillích filmů je také velice zábavný a obsahuje několik vtipných citací velkých amerických filmových hitů jako Den Nezávislosti, Matrix nebo Star Wars. Hlad po pořádném souboji je utišen až v závěru filmu, kdy na jedné straně stojí Gigan a Monster X/Keiser Ghidorah a na straně druhé Godzilla a Mothra. Jak to dopadne, prozrazovat nebudu, protože to asi stejně tušíte...

Co říci na závěr? Godzilla: Final Wars je veřejností hodnocena poměrně rozporuplně. Zatímco ortodoxní Godzilla-fans jsou filmem spíše znechuceni, lidé nemající s Godzillou zkušenosti jsou s ním naopak spokojení s jako celkem dobrou zábavou. Já jsem sice ortodoxní fanoušek Godzilly, ale s Final Wars jsem spokojený s jako celkem dobrou zábavou. A myslím si, že pokud se někdo, kdo Godzille až tolik neholduje a chce se podívat na nějaký zábavný film s ní, nebo chce jen vidět odlehčený monsterfilm, který není křečovitě vážný a klišovitý, má ve Final Wars celkem dobrý cíl.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.