Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 14 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
King KongMainstreamMonsters

Nový Zéland, USA, Německo
187 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: King Kong
rok: 2005
režie: Peter Jackson
scénář: Fran Walsh (screenplay) &), Philippa Boyens (screenplay) &), Peter Jackson (screenplay), Merian C. Cooper (story) and), Edgar Wallace (story)
hrají: Naomi Watts (Ann Darrow), Jack Black (Carl Denham), Adrien Brody (Jack Driscoll), Thomas Kretschmann (Captain Englehorn), Colin Hanks (Preston), Andy Serkis (Kong / Lumpy), Evan Parke (Hayes), Jamie Bell (Jimmy), Lobo Chan (Choy), John Sumner (Herb)
produkce: Jan Blenkin, Philippa Boyens, Carolynne Cunningham, Peter Jackson, Eileen Moran
hudba: James Newton Howard
keywords: island, jungle, 1930s, gorilla, king-kong, play, playwright, dinosaur, giant-ape, vaudeville, movie-producer, expedition, monster, actress, human-sacrifice, times-square-new-york-city, sea-captain, beautiful-woman, central-park-new-york-city, simian-fiction, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8580

Recenzoval sajonara

Přidáno: 20. leden 2006

Nová verze King Konga je vysněným projektem autora trilogie Pán prstenů Petera Jacksona. Prý snil o natočení remaku tohoto svého nejoblíbenějšího filmu už dávno před tímto megablockbusterem, což je dost zajímavé vzhledem k jeho režijním předprstenovským počinům. Ať už se jedná o úchylné horrorové komedie Bad Taste a Braindead, nebo o loutkovou taškařici Meet the Feebles, každý z těchto filmů stojí za vidění a v podstatě se každý z nich stal kultovní. Jeho další film – Nebeská stvoření (Heavenly Creatures) zaujal zase jinou část publika, tu dejme tomu intelektuálnější a všem dokázal (hlavně hollywoodským producentům), že má režijní talent. Pak následovalo The Frighteners, což je podle mého jeden z nejnápaditějších duchařských filmů všech dob a tento film fungoval jako jakási poslední zkouška jestli na to Jackson má, nebo nemá. Následoval Pán prstenů a Oskarovou smršť provázela i vysoká očekávání na Jacksonova další díla. Jak už bylo napsáno rozhodl se pro svou srdcovou záležitost – remake klasického filmu King Kong z roku 1933.

Po Pánovi prstenů měl k penězům samozřejmě otevřenou cestu, a tak neudiví že King Kong stál více než 200 milionu dolarů a trvá déle než tři hodiny. Jedná se o skutečnou podívanou a investované peníze jsou na filmu vidět. Během jeho sledování se ovšem vkrádá myšlenka jak by asi King Kong vypadal, kdyby ho Peter Jackson natočil před a nikoliv až po Pánovi Prstenů, ale o tom ještě bude řeč. Další otázka samozřejmě je, jestli recenze King Konga vůbec patři na Studnu. Je to horror? Zatímco verze Konga uváděná v roce 1933 byla samozřejmě jeden z nejděsivějších filmů své doby a podle tehdejších měřítek opravdový horror, tak Jacksonova verze je dnes tématicky rodinný dobrodružný film. Asi jako Indiana Jones. Přesto jak později napíšu je ve filmu opravdu několik strašidelných scén a to hlavně díky skvělým trikům, kdy v Jacksonově fantasii vznikla zvířátka, která bych opravdu nerad potkal, například obří žížaly. A myslím že Jackson nasadil dětem z multikin do hlavy nejednu noční můru.

Děj King Konga je více než známý a v naší zemi provařený nikoliv kvůli klasické verzi, ale spíše díky verzi s Jeffem Bridgesem ze 70. let, ta je ovšem od originálu kterého se Jackson hodně držel trochu odlišná. Fanatickému filmaři Karlu Denhamovi (Jack Black) se dostane do ruky mapa k nezmapovanému Ostrovu Lebek a rozhodne se na něm natočit film v hlavní roli s neúspěšnou herečkou Ann Darrowovou (Naomi Wattsová). K ostrovu se tedy vydává narychlo najatá loď plná ztracených námořnických existencí, filmového štábu a na palubě je také divadelní scénárista Jack Driscoll (Adrien Brody). Na ostrově ovšem žije Kong, velká gorila, které místní domorodci obětují dívky. A Ann Darrowová je domorodci a následně Kongem unesena.

Děj je jednoduchý a žádné zvraty nelze čekat, ale o to tu nejde. Ostrov Lebek v podání Petera Jacksona je něco jak by měl vypadat Jurský park Stevena Spielberga, kdyby se nerozhodl natočit rodinou podívanou, ale horror. Je plný prehistorických ještěrů, lidožravých pijavic, moskytů a další havěti pro které je člověk jen svačinka po obědě z brontosaura. Námořníci a filmový štáb jsou jeden po druhém likvidováni takřka podle pravidel slasherů a jako nekorunovaný král tvorstva se po ostrově pohybuje Kong, zjizvené obrovské dítě.

Film je rozdělený na dvě poloviny přestávkou (prý nápad samotného Petera Jacksona). První polovina je pomalá a rozvláčná, její účel je seznámení s hlavními hrdiny a jejich charaktery, což je typické hlavně pro všechny Pány Prstenů. Někomu se to může líbit, někomu ne. Na rozdíl od Pána Prstenů je ovšem v King Kongovi i v těchto scénách na co se dívat. Virtuální New York 30. let je skutečně skvělý a ze všeho nejvíc mi první část filmu připomíná velkorozpočtový „film pro pamětníky“. Nechybí tedy ovšem ani patetické a přihlouplé scény z hospodářské krize a rozhovory na úrovni červené knihovny nejhoršího ražení. Druhá polovina King Konga je ovšem něco docela jiného – hyperakční nářez s hororovými prvky (vydařenými) a někdy až komiksově úchylnými nepřirozenými scénami (honička mezi brontosaury).

Co se Jacksonovi nedá upřít je genialita při výběru herců, což se ukázalo i ve všech LOTRech. Jacka Blacka jsem osobně viděl pouze v docela povedené komedii Škola Rocku a v King Kongovi je výborný. Fanatického filmaře bojujícího proti přitroublým producentům, schopného obětovat cokoliv a kohokoliv ve prospěch filmu prostě zahrál skvěle. Adrien Brody nemusí od Pianisty už nikomu nikdy nic dokazovat, v King Kongovi je ale spíše do počtu. Neohromí ani neurazí. Naomi Wattsová jako objekt lásky Jacka Driscolla, ale i Konga je také skvělá. A pak je tu Kong. Na rozdíl od tolik vychvalovaného Gluma jsem měl u Konga pocit, že je opravdu živá bytost a ne jen výplod digitální animace. King Kong Petra Jacksona především skvělá akční podívaná, ale tam kde dostal Jackson příležitost natočit hororovou scénu, nenechal si ji ujít. Stojí to za vidění. Hlavně v kině. Hodnocení tohoto filmu klesá úměrně s velikostí plátna na kterém ho budete sledovat a to exponenciálně.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.