Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 50 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Nightmare On Elm Street: The Dream ChildSérie: FreddySlasher

USA
89 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu
rok: 1989
režie: Stephen Hopkins
scénář: Wes Craven (characters), John Skipp (story) &), Craig Spector (story) and), Leslie Bohem (screenplay)
hrají: Robert Englund (Freddy Krueger / Featured Maniac), Lisa Wilcox (Alice Johnson), Kelly Jo Minter (Yvonne), Danny Hassel (Dan Jordan), Erika Anderson (Greta Gibson), Nicholas Mele (Dennis Johnson (as Nick Mele), Joe Seely (Mark Gray), Valorie Armstrong (Mrs. Jordan), Burr DeBenning (Mr. Jordan), Clarence Felder (Mr. Gray)
produkce: Rupert Harvey, Sara Risher, Robert Shaye, Jon Turtle
hudba: Jay Ferguson
keywords: freddy-krueger, dream, nightmare, mother-son-relationship, baby-carriage, teen, cult-favorite, impalement, stabbed-in-the-mouth, nun, teen-angst, murder, sex, splatter, female-full-frontal-nudity, disfigurement, returning-character-killed-off, teenager, dismemberment, serial-killer, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7325

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 19. leden 2006

„It's A Boy!“

Po megaúspechu štvrtého dielu tejto ságy bolo len otázkou času, kedy začnú prípravy ďalšieho dielu. Za režiséra si producenti vybrali rodáka z Jamajky, Stephena Hopkinsa, ktorý pred Dream Child nakrútil iba neznámy austrálsky thriller, Dangerous Game. Ide o ďalšieho neznámeho, ale kvalitného režiséra, ktorého sa podarilo tvorcom série nájsť a presláviť.

Na úvod si môžeme vychutnať efektne nafilmovanú erotickú scénu a hneď potom Lisu Wilcox v sprche! Tá čoskoro zistí, že Freddy predsa len nie je mŕtvy. Vo vlastnej sprche sa skoro utopí a v sne zavíta do kláštoru. Tam zistí, ako došlo k splodeniu Freddyho, uvidí Freddyho matku a i jeho otca. Dokonca sa zúčastní aj pôrodu mladého zloducha, ktorý, ako je vidieť, nie je práve normálne dieťa. Otrasená sa vracia do svojho bežného života. Tam sa spolu s kamarátmi, teenegermi, chystá osláviť maturitu. Ale nebol by to starý dobrý Freddy, keby to nechal tak. Avšak neboli by to starí zlí teenegeri, keby sa nesnažili mu to pokaziť.

Hopkins (alebo producenti) sa snažil trošku odstúpiť od cesty zábavy, ktorú vydupal Harlin svojim Dream Masterom. Film pojal seriózne a podľa môjho názoru, ide tu o druhý najserióznejší diel série (teda po jednotke, ak nepočítame sedmičku, ktorá je trochu mimo sériu). Pravdaže sú tu zábavné momenty a Freddy je stále vtipný, avšak toho čierneho humoru je už menej a Freddy sa tu snaží viac strašiť.

Celkovo sa Hopkinsovi darí budovať atmosféru a interiéri i exteriéri kláštora nemajú chybu. Má to však jednu chybu. Obzvlášť po perfektnom úvode sa to celé zasekne a vo filme zaberajú zbytočne veľa času trápne keci teenegerov. Tu by sa mala budovať temná atmosféra a malo by tam byť viac snových pasáži. Ďalšou veľkou chybou je veľmi nízky, dokonca by som povedal, že až zahanbujúci bodycount. Nebudem tu vypisovať presné údaje, lebo to sa pri slasheroch nerobí, ale je to strašne nízke, obzvlášť po štvorke, ktorá stála práve na tom. Po chvíli príde trápne to, že hoci je tam krásna tmavomodrá atmosféra, nikto nezomiera. To sa, prosím, pri slasheroch nerobí. Určite nie v piatom diele. K tomu musím dodať, že vraždy sú síce originálne, ale nedosahujú kvality predošlých dvoch dielov. Ak vám niekto bude rozprávať, aké rôzne sny a vraždy tam boli, bude sa vám to zdať zaujímavé, avšak v skutočnosti je to dosť tuctovo nakrútené a nemal som pocit, žeby som sa díval na niečo FAKT originálne - ako napríklad v Dream Warriors a Dream Master (i keď odstupom čas: ono BOLO originálne, len to tak nevyznievalo, napr. „obžerstvo“ - zaujímavý nápad, len som sa počas toho nudil a neprišlo mi to ani veľmi vtipné :( ).

Tvorcov musím určite pochváliť za dej. Kým najväčšou slabinou štvrtého dielu bola absencia deja, tu dej (možno niekedy až príliš) vstupuje do popredia. Dozvieme sa o Freddyho rodičoch, pôrode a osude matky, ktorá v tomto príbehu zohráva dôležitú úlohu. Taktiež sa rozvíja aj príbeh Alice. Čo sa tvorcom, ale fakt vydarilo, tak je to vizuálna stránka. Desivá atmosféra exteriérov kláštora je úžasná a s ľahkosťou pretromfne aj tie najnovšie počítačové efekty. Takisto aj interiéry špinavej liečebne nemajú chybu. Film ma poväčšine temnú atmosféru, ktorá je stelesnená farebnými odtieňmi tmavomodrej. Režisérovi sa darí budovať zaujímavú atmosféru, temnejšiu ako v predošlom diele, avšak zbytočne ju pretrháva na dlhé nezaujímavé scény s teenegermi. Špeciálne efekty sú, ako sme si v tejto sérii zvykli, nadpriemerné a veľmi kvalitné. Pri tomto filme budete pár krát asi krútiť hlavou nad tým, že ako mohli niečo také nakrútiť v osemdesiatych rokoch. Hudba je prevažne inštrumentálna a dosť depresívna. Avšak aj to dokázali skaziť. Scéna na motorke je toho príkladom. Miesto napínavej hudby je tam trápna syntetizátorová hudba, akoby z nejakej starej videohry.

Herci. No Englund je opäť úžasný a neprekonateľný. Jeho Freddy nemá chybu a je jasné, že sa pre túto rolu narodil. Odvádza skvelú prácu a je radosť sa na neho pozerať. No a ešte: Vie niekto krajšie povedať „bitch“ ako Englund? A čo sa týka ostatných (prevažne teenegerov), tak musím tu napísať približne to, čo som napísal do recenzie k štvorke. Tento film je piatym dielom slasher ságy. A je to jasné.

Po bombastickej štvorke som trochu sklamaný, ale to asi preto, že som čakal znova číru zábavu, bez zbytočného deju a s množstvom vrážd. Ešte som sa rozhodoval medzi 7/10 a 8/10, ale už kvôli trojke, ktorej som dal 8/10 a ktorá mala možno ešte viac deju, viac vrážd a bola vtipnejšia, musím filmu dať 7/10.

Top z filmu: Ako tak rozmýšľam, nad tým najlepším v tomto filme, napadá mi jedna scéna, kde ma ani tak nezaujal humor, alebo originalita, ako skôr vizuálna stránka a prevedenie na plátno, ktoré bolo efektné a veľmi zaujímavé. Kľúčové slovo: comics.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.